A Microsoft sok tekintetben új területre lépett a Windows 10-zel. Egy egységes kódállományra épülő, univerzális appokat támogató, a platformokon keresztül együttműködő rendszer készül, aminek fejlesztésébe a felhasználókat is bevonták. A legnagyobb hír mégis az volt az operációs rendszerrel kapcsolatban, hogy egy ingyenes frissítés formájába érkezik meg a gépekre, de hogy pontosan miként, az elég sokáig nem volt egyértelmű.
A nagy Insider félreértés
A képet tovább árnyalta, de inkább zavarta, hogy jelenleg is futó, sőt, a későbbiekre is betervezett felhasználói Insider programban résztvevők szintén hozzájutnak a Windows 10-hez, bár a legutóbbi hétvégéig nem igazán tudtuk, hogy pontosan miként. A Microsoft akkor csavart egy nagyot a sztorin, amikor egy blogposztban közölték, hogy az Insider verziók használói pontosan ugyanolyan legális verzióhoz juthatnak hozzá, mint azok, akik a jelenleg eredeti Windows 7-et, vagy 8-cat futtató géppel rendelkeznek.
A Microsoft észlelte, hogy teljes zavart okoztak az erőben, ezért rövid időn belül frissítették az eredeti bejegyzést, ami alapján vegyük mi is át, hogy pontosan milyen forgatókönyvek lehetnek. Kezdjük az Insider program résztvevőit, mivel számukra két lehetséges út adódik:
Ez esetben a tesztelőnek semmilyen különös teendőjük nincs. Amennyiben beállították maguknak a frissítések érkezését, úgy bizonyos időközönként érkeznek az új buildek, és az azután is tartani fog, hogy július 29-én hivatalosan megjelenik a Windows 10 végső verziója. Elméletileg ez azt jelenti, hogy Insiderként úgy is hozzá lehet jutni a Windows 10 tesztverziójához, ha egyébként arra a felhasználó nem lenne jogosult, mert pl. nincs eredeti Windows 7, vagy 8 licence.
Ez gyakorlatilag is így van, bár a Microsoft felhívja a figyelmet arra, hogy ezzel nem lehet egy teljes értékű, eredeti Windows 10-hez hozzájutni, illetve az Insider programban szereplő verziók sosem lesznek tökéletesen stabilak és készek, hiszen egy tesztkörnyezetről van szó. Arról egyelőre nincs szó, hogy meddig tart az Insider program és mi történik abban az esetben, ha ezt lezárja a MS.
Ha így döntenek és nem kívánják kapni többet a Windows 10 különböző verzióit, akkor ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint bárkire. Ha rendelkeznek jogtiszta Windows 7, illetve 8 verziókkal, akkor ugyanúgy, ingyenes frissítéssel érkezik a 10-es kiadás. Ha Win10-et egy Vistát, vagy XP-t futtató gépre telepítette, akkor az Insiderből való kilépés után ehhez kell visszatérnie, és igényelnie (vásárolnia) egy teljesen új Windows 10 licencet.
Mindenki más
Mindezekből egyértelműen következik, hogy a mindenki más hogyan frissíthet Windows 10-re: vagy Windows 7 és 8.x alól ingyenesen, vagy korábbi rendszerről megvásárolva (amennyiben a gépe kompatibilis). Az ingyenes időszak egy évig érvényes és azt ebben a pillanatban nem lehet tudni, hogy ha valaki nem frissít ez idő alatt, akkor egy év múlva mi fog történni. Lesz lehetőség persze teljesen új licenc vásárlására, aminek az árazása a 8.1-es verzióhoz hasonlóan alakul és 119 dollárról indul.
Ha arra kíváncsi, hogy a kalózverziót birtokló felhasználókra mi vár, arról itt olvashat, ha pedig arról tájékozódna, hogy pontosan milyen verziók érkeznek, azt ebből a korábbi cikkünkből tudhatja meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak