Ennyit az egységes Windows 10-ről. Pedig a Microsoft hangoztatta: most tényleg egységes lesz az operációs rendszere. A kernel az is.

A kernel ugyanaz, de mégis minden eddiginél több változata lesz a Microsoft nyáron érkező operációs rendszerének. Az új operációs rendszer képességekről, sőt az egyes változatok néhány jellemzőjéről többször is beszámoltunk. Egy kattintásnyira bő válogatást talának a Bitporton megjelent cikkekből.

Otthoni felhasználóknak lesz kettő + egy az iskoláknak

Az otthoni felhasználóknak lesz egy kvázi desktop változat. Azért kvázi, mert alapvetően a képernyőméret a választóvonal. A Home változatot kapják ugyanis 8 hüvelyknél nagyobb kijelzőjű tabeletek is. Ugyanakkor az asztali gépenek, notebookokon és a hibrid (notebook-tablet) eszközök is ezt a változatot kapják. Ennek a csomagnak a része – egyéb alkalmazások mellett – két újdonság: az új Edge böngésző, a Continuum felületváltó, amely a desktop és a tablet felület közötti zökkenőmentes váltást biztosítja, és kap egy biometrikus hitelesítést biztosító alkalmazást is.

A Mobile változat jön a 8 hüvelyknél kisebb kijelzőjű eszközökre a Windows Phone helyett. Ebben is ott lesz a Continuum egy mobilokra optimalizált változata, amivel egy minimalista desktopot is lehet csinálni a mobiltelefonból. Ez a változat mind az ARM-, mind az x86-os eszközökön fut.

A nevelést azonban az iskolákban kell kezdeni. Ahogy az a Microsoftnál a kezdetektől, gyakorlatilag már a DOS korszaktól fontos volt – persze hol jobban, hol kevésbé –, az új Windows-verzióval is hangsúlyosan jelen kívánnak lenni az oktatási intézményekben. Ezért is lett külön Education változat. Az előzetes hírek szerint ennél elsősorban a környezetből adódóan a biztonságra helyezik a hangsúlyt. Az egyéb képességekről azonban még semmit sem tudni.

Vállalatoknak is lesz három lehetőség

A vállalati ügyfeleknek szánt változatok is méret – bár itt a cégméret – alapján szegmentálódnak. A Pro változat, melyet kisebb vállalkozásoknak szán a Microsoft, tartalmazza többek között az Active Directoryt, valamint egy felhős rendszerfrissítő szolgáltatás. Jó hír, hogy erre a változatra a megjelenés után egy évig ingyen frissíthetnek a cégek Windows 7-ről és 8.x Pro kiadásról.

A nagyvállalatoké lesz az Enterprise változat. Ennek megfelelően mennyiségi licencszerződéssel vásárolható meg. Ehhez a változathoz kínálja a Microsoft a Long Term Service Branch frissítési módot, hogy a nagyobb számú gép esetén is központilag lehessen menedzselni a biztonsági frissítések telepítését.

A nagyvállalatok kapnak egy dedikált mobil változatot is, a Mobile Enterprise-t, amit szintén mennyiségi lincenccel lehet megvenni. Ezt főleg a az erősebb biztonsági szolgáltatások és a beépített MDM (Mobile Devices Management) funkciók különböztetik meg az otthoni felhasználóknak szánt változattól.

A bankautomaták sem maradnak Windows 10 nélkül

Mint azzal korábban foglalkoztunk, az XP támogatásának leállítása érzékenyen érintette a bankautomatákat, melyek  nagy többségén XP futott. A Microsoft azt ígéri, egyelőre különösebb konkrétumok nélkül, hogy mind az Enterprise-ból, mind pedig a Mobile Enterprise-ból készül ipari környezetekben és bankautomatákban használható változat

Lesz emellett olyan változat, amelyet az Internet of Things eszközökbe szánnak (IoT Core), és lesz néhány. Emellett persze az új operációs rendszer speciális változata fut majd a HoloLens-ben, a Surface Hubban és az Xbox One-ban is.

A Windows 10 különböző képességeiről, valamint Microsoft operációs rendszerrel kapcsolatos értékesítési koncepciójáról korábban részletesen beszámoltunk. A cikkek listáját egy kattintásnyira találják.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.