A Microsoft e heti bejelentése hozott várt és váratlan fejleményt egyaránt: a Windows 10, illetve az azzal kapcsolatos részletek megerősítették a szakmát és a nagyközönséget, hogy a cég ezúttal tényleg odafigyel az igényekre, és egy felhasználóbarát operációs rendszer van készülőben. A vállalat két hardveres projekteket is leleplezett, amiből a HoloLens egy távolabbi jövőbe mutató, inkább csak erődemonstrációként értelmezhető újítás.
A Surface név tovább él
A Surface Hub azonban már egy teljességgel kész terméknek tűnt, noha a Microsoft nem sok részletet árul el róla. Az egyértelmű, hogy egy üzleti környezetbe, azon belül is a tárgyalóba szánt eszközről van szó, amivel a jelenlévő és a távolról bekapcsolódó kollégák munkája válik könnyebbé. A Microsoft sajtóközleménye szerint 55 (ez a méret HD felbontással rendelkezik) és 84 colos kivitelben is kapható lesz a Surface Hub, az azonban egyelőre rejtély, hogy mennyibe fog kerülni.
A 4k felbontású kijelző valószínűleg nem fogja lenyomni az árat és az a tény sem, hogy a panelt alaposan felkészítették az érintés alapú munkára. Egy ilyen típusú eszköz használhatósága azon áll vagy bukik, hogy a megjelenítő mennyire gyorsan és megbízhatóan reagál az érintésekre, és mekkora teljesítménnyel tudja mozgatni az adott esetben 3 dimenziós objektumokat.
Azt már lehet tudni, hogy a kijelző 100 ponton képes érzékelni a felhasználó érintését, de a dokumentumok nem csak kézzel, hanem digitális tollal is kezelhetők lesznek. A teljesítményt egy, a panelbe épített komplett PC szállítja, ami az Intel negyedik generációs Core i5 és Core i7 processzorait fogja használni. A Surface Hubot ezen kívül a sztereó hangszóróval, az oldalakon elhelyezett kamerákkal, illetve egy zajszűrő mikrofonnal is ellátták, amit a Kinect kölcsönzött a készüléknek.
Windows 10 felpimpelve
A Microsoft prezentációs videójából kiderülhet, hogy a Surface Hub szoftveres alapjait a Windows 10 adja, viszont arra egy speciális kezelőfelület került. A felületen pár mozdulattal elérhetők a OneNote jegyzetek (ezen kívül Office is jár hozzá) , vagy kezdeményezhető Skype hívás, aminek a résztvevői megjelennek a kijelzőn is. Mivel a Bluetooh, az NFC is része a csomagnak, ezért az is biztosított, hogy a munka befejeztével az adott dokumentum egy érintéssel átküldhető legyen bármilyen Windows 10-es eszközre.
Cég videója erősen sugallja a lehetséges felhasználási területeket: elsősorban tervezőirodák, grafikai stúdiók, kreatív csapatok profitálhatnak a Surface Hub képességeiből, de közülük is csak azok, akik meg tudják majd fizetni. A Microsoft egy teljesen új területre lépett ezzel a termékkel, aminek a piacra dobásáról nincsenek egyelőre információk, a termék weboldalán feltüntetett rendezvényeken azonban kipróbálható lesz az érintőkijelzős monstrum.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak