Bizonyos szempontból jobb, bár kevesebb, mint az RFID. Segítségével akár egy borosüveget is aláírhat elektronikusan a borász.

Atommag-kutatók, mérnökök és matematikusok dolgoztak azon a projekten, melynek eredményeként megszületett a bombabiztos, hamisíthatatlan termékazonosító. A SMark-nak nevezett speciális azonosítót a VasBeta Kft. fejlesztette ki Ribárszky Tamás vezetésével.

Valóban hamisíthatatlan?

Mindenekelőtt fontos leszögezni, az Smark nem alkalmas termékövető rendszerek kiépítésre. Csupán azt mondja meg, hogy az adott termék hamis vagy sem – illetve van egy harmadik eset, amikor az azonosító annyira megrongálódik, hogy nem értelmezhető.

Az alap egy 1,5×1,5 mm-es, 80 nm vastag titán lapocska, amit részecskegyorsítóban gyorsított nehézionokkal bombáznak, majd a sérüléseket savval 15 mikrométer mélységű "zsákfuratokká" alakítják. Az így kialakított véletlenszerű mintázat adja majd a termék egyedi azonosítóját. Az információkat azonban nem ez, hanem egy mellé vagy köré tett QR kód tartalmazza. Ez tartalmazza a lapkából képzett titkosított kódot, valamint a gyártó elektronikus aláírása is. A QR kód azonban tartalmazhat további információkat is 300-500 bájt terjedelemben.

A biztonságot egyrészt az garantálja, hogy a titán lapocska mintázata garantáltan nem reprodukálható, másrészt az, hogy a kulcsfontosságú információk (markerből képzett kód, elektronikus aláírás) titkosításához az RSA 2048 bites algoritmusát használják.

A marker és a QR kód

A megoldás másik előnye, hogy viszonylag egyszerű eszközökkel, például egy speciális előtét lencsével felszerelt okostelefonnal és egy speciális alkalmazással is használható a termékek eredetiségének a megállapítására. Emellett olyan toll formájú olvasót, amely a dokumentumok hitelesítésségének ellenőrzéséhez tartalmazza a mikroszkóplencsét, a kamerát, a kommunikációs egységet (USB, Wi-Fi) és az akkumulátort. Mind a mobiltelefonos, mind pedig a tollas megoldással egyszerre lehet leolvasni a markert és a QR kódot. Az eszközöket szintén a VasBeta fejlesztette.

Két év alatt készültek el

Bár az ötlet még az ezredforduló környékén fogalmazódott meg, mint azt lapunknak az egyik feltaláló, Ribárszky Tamás elmondta, 2011-ben dolgozták ki részletesebben az elképzelést, melyre végül 2013-ban kaptak támogatást a GOP-1.1.1-11-2012-0358 kódjelű Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása című pályázat keretében.

A magyar-orosz együttműködésben megvalósuló projekt 1027 millió forintos költségvetésének 63 százaléka érkezett uniós forrásból. A fejlesztésben alvállalkozóként vett részt a dubnai Egyesített Atomkutató Intézet Flerov Laboratóriuma, az ÁNY Biztonsági Nyomda NyRt., ELTE Matematikai Intézete, az MP Informatika Kft. és a Cryptor Kft.

A biztonsági címke bármilyen terméken alkalmazható: gyógyszeren, divatárun, alkatrészeken, motorolajajon, élelmiszeren stb. sőt a hivatalos papír-alapú dokumentum (közjegyzői okirat stb.) eredetiségének ellenőrzésére is alkalmazható. A rendszer képes arra is, hogy ha egy adott terméket ellopnak, akkor annak azonosításakor mindez kiderüljön. Ez azért különösen előnyös, mivel az azonosítást akár maga a vevő is elvégezheti a telefonjával.

A biztonsági címke sorozatgyártása a közeljövőben elindul, amelynek köszönhetően várhatóan több mint 100 új munkahely létesülhet Miskolcon.

Piaci hírek

Kódolni a börtönben is érdemes

Egy több éve futó amerikai kezdeményezés megmutatta, hogy az elítéltekre nagyon jó hatással van az informatikai képzés. A programozói alaptudás önbecsülést ad, ami csökkenti a visszaesés esélyét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.