A Kodály-módszer elérte az online világot, van hazai megoldás az okos bringára, vagy az online gyakornoktoborzóra is. És ez csak néhány projekt a startupoknak szánt mentorprogram nyertesei közül.

A Telenor Magyarország tavaly júniusban elindított startup programjának a Telenor Accelerate-nek az  első kiválasztottjai most mutatkoztak be a befektetők és a sajtó előtt. Az E-Sports Horizon, a Koda, a Moow, a Tickething és a Zyntern első nyilvános szereplésükkel a nemzetközi és hazai piacra való belépés reményében prezentálták a projektjeiket. A mobilszolgáltató 150 millió forint összértékű mentori programjára egyébként több mint 140, a fejlődés korai szakaszában, járó a digitális világhoz kötődő kezdő vállalkozás jelentkezett.

A többségük tavasszal már startolhat

A bemutatón kiderült, hogy az ötösfogat többsége már tavasszal piacképes állapotba kerül, elindulhat az ötlet pénzre váltása, és a piacra lépéssel az előrelépéshez szükséges további befektetők megtalálása. Az első befektetést maga a Telenor hajtotta végre a startupokban, alacsony egyszámjegyű részesedést vásárolva mindegyikükben.   

A nyertesek egyike a KODA, ami egy zeneoktatásra létrehozott digitális oktatási platform. A globális oktatójátékok szegmense becslések szerint ma világszerte 5 milliárd dolláros üzletet jelent a piaci szereplők számára. A hazai fejlesztés különlegessége, hogy a zenetanítást a Kodály-módszerre alapozza, annak az elmúlt 60 év oktatása során összegyűlt tapasztalatait kívánja a ma elérhető korszerű digitális eszközökön eljuttatni minél szélesebb felhasználói körhöz.

Evés közben jött meg az étvágy a másik bemutatkozó startup. az "okos biciklista" Moow életében. Az ötlet eredetileg okos markolatot tett volna a kerékpárokra, amely bluetooth-kapcsolaton keresztül értesíti a tulajdonost, de hang- és fényjelzést is kibocsát, ha a bringát valaki megpróbálja ellopni. A markolat végébe épített lámpa a sötétben 360 fokos láthatóságot biztosít, és index funkcióval is fel van szerelve, valamint tartalmaz távolság-, idő-, és sebességmérőt is, baleset esetén pedig riasztani tudja a hozzátartozókat.

A vállalkozás időközben tárgyalni kezdett a legnagyobb hazai kerékpárgyártóval, hogy erőiket egyesítve piacra dobhassanak egy komplett okos biciklit. Emiatt az eredetileg tervezett tavaszi bevezetés az év végére tolódik el, akkor jelenhet meg az első ezer okos járgány a piacon  – hangzott el a bemutatkozáson. Ennek a potenciális globális piaca is impozáns, mintegy 50 milliárd dollár összértéket képvisel.

Z-apokalipszis

A weboldala márciusban indul, áprilisra készül el az androidos alkalmazása a Zynternnek, amely már a Z generációt kívánja megszólítani. A vállalkozás terméke egy amolyan tehetségkutató platform, a vállalati gyakornokok toborzását segítő online felület. A fejlesztés segítségével, egyszerű szűrők beállításával mind a cégek, mind pedig a felsőoktatásban résztvevők könnyen megtalálhatják a számukra legjobb jelölteket, illetve azok a hozzájuk legjobban passzoló gyakornoki, pályakezdő állásokat. Az életrajzok elkészítéséhez, a profilok feltöltéséhez és a tesztek kitöltéséhez nem kell más csak egy mobil. A potenciális piac pedig a felsőoktatásban tanuló több százezer hallgató.

Egy a hazai piacon tavaly tavasz óta működő vállalkozás a Tickething, amely abban a tekintetben speciális online piactér, hogy rajta koncertekre, színházi előadásokra és egyéb eseményekre szóló feleslegessé vált jegyek cserélhetnek gazdát. Az oldal angol, német és román nyelvű változata idén tavaszra készül el, a startup ugyanis a nemzetközi terjeszkedésben először Ausztriát és Romániát kívánja megcélozni.

Legalább ilyen izgalmasnak ígérkező ötletből valósít meg piacképes terméket az eSports Horizon. Az általa kifejlesztett online szolgáltatás az egyre népszerűbbé váló elektronikus játékok amatőr gamereiből képes profi játékosokot faragni. A sikeres képzéshez ismert esportolókat is bevonnak, továbbá oktatóvideók és személyre szabott tanácsok segítik a játékosok fejlődését.

Teljes csomag

A Telenor Accelerate akcelerátor program a már említett összegek és kezdő befektetés mellett workshopokból és mentoring-foglalkozásokból álló intenzív, három hónapos felkészítési lehetőséget is nyújtott a kiválasztottaknak. Ennek során a fejlődés korai szakaszában járó startupok átfogó ismeretekhez juthattak, többek között a UX dizájnról, a growth hacking-ről, a lean startup projektmódszerről, de jogi- és adózási szakértőkkel is találkoztak. A program mentorai Pistyur Veronika, Oszkó Péter, Varga Zoltán, Várkonyi Balázs és Vinnai Balázs. Néhányan közülük a program indulásakor nyilatkoztak a Bitportnak, ami itt olvasható.

Közösség & HR

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.