Jött, látott és távozott – ennyi volt a tavaly nyáron beharangozott SMSinas két hónapnyi története Magyarországon. Az ausztrál befektető kivonul Európából.

SMS-asszisztens szolgáltatást akar meghonosítani Európában a Crowd Butler, amely ehhez tesztpiacként Magyarországot választotta. A londoni székhelyű társaság a mobil szoftverekkel és micropayment megoldásokkal foglalkozó ausztrál Crowd Mobile nemrégiben alapított startupja – nyilatkozták tavaly nyáron a Bitportnak a társaság magyarországi irodájának a vezetői.

Ígéretes volt a hibrid modell

Az SMSinasnak nevezett szolgáltatás "hibrid" megoldáson alapult: a rendeléseket sms-ben lehetett feladni, a kívánságokat azonban már nem szoftver, hanem hús-vér ügyfélszolgálatosok teljesítették volna. Így az olyan, bonyolultabb megrendeléseket is tudták volna kezelni, amiket a technika mai állása szerint még nem lehet teljesen automatizálni.

A tervezett üzleti modell egyik nagy előnyének tartották, hogy a megrendelő semmivel sem fizet többet egy termékért vagy szolgáltatásért, mintha közvetlenül maga vásárolta volna meg. A szolgáltató ugyanis a kereskedőktől kapott jutalékból élt volna.

A vállalkozás azonban az üzleti életben szokatlanul rövid életűnek bizonyult. A magyarországi tevékenység indulását júliusban jelentették be. Addigra már néhány szállító partnerrel, például könyvkereskedővel, virágbolttal, rendezvényszervező céggel szerződtek is. Szeptember közepén azonban alkalmazottak – köztük az induláshoz felvett 14 ügyfélszolgálatos – már meg is kapta a felmondását, az iroda bezárt.      

Meggondolta magát az ausztrál befektető

Megpróbáltunk utánajárni, mi történt. Kérdéseinket elküldtük az ausztrál befektető kommunikációs felelőséhez. Whitney Fitzsimmonstól azonban csupán egy rövid választ kaptunk: "A Crowd Butler megszüntette magyarországi működését. A cég ezzel együtt földrajzi irányt is váltott, a jövőben egy naprakészebb koncepcióval az USA piacán jelenik meg".

Pedig a magyarországi üzletet belépőnek szánták az európai piacra, az eredeti tervek szerint már tavaly ősszel több országban, köztük Hollandiában és az Egyesült Királyságban is el kellett volna indulniuk. A befektető azonban a fentiek alapján vélhetően az európai piacban sem látott elég nagy üzletet.

Kérdéses, hogy ezek után a tengerentúlon tud-e érvényesülni. Az ötlet ugyanis közel sem egyedi. Az USA-ban tavaly több  startup is elrajtolt. A Magic például, amely az SMSinashoz hasonlóan hibrid, vagyis erős ügyfélszolgálati hátteret is igénylő modellt használ, gyorsan befutott, alig egy hónapos működése után már 12 millió dolláros befektetést kapott a Sequoia által vezetett kockázati befektetési alaptól, amivel a vállalatot 40 millió dollárra értékelték.

Ráadásul ott vannak a nagyok is, melyek óriási összegeket költenek arra, hogy egyre intelligensebb digitális asszisztenseket fejlesszenek azokra az eszközökre, melyek amúgy is folyamatosan a zsebünkben vagy legalábbis testközelben vannak. És azoknál még az élő munkaerő költségével sem kell számolni.

Konzumer tech

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.