Csak akkor bukkan fel a ReCaptcha, ha ember helyett automatizált algoritmusokat sejt a beérkező kérelem mögött.

Nincs olyan online szolgáltatás, ahol regisztráció során ne kellene valamilyen módon bebizonyítani, hogy emberi kéz nyomkodja a billentyűket, és nem egy szoftverrobot akar bejutni a rendszerbe. Ezeknek a védelmi megoldásoknak a célja elsősorban a spamelés kiszűrése, illetve a malware-ek terjesztésének megakadályozása.

Leggyakrabban eltorzított karakterek formájában találkozik velük a hétköznapi internetező, mert az algoritmizált képfelismerő robotok számára ezeknek a betűknek és számoknak a felismerése többnyire megoldhatatlan feladat. Igaz, a programok fejlődése miatt egyre torzabb és torzabb megjelenítést kénytelenek alkalmazni, amelyekkel néha már az emberek sem birkóznak meg.

Nyilvános Turing-teszt

A CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) tehát általánosan elterjedt „robotszűrő” megoldás, melyet a Google is alkalmaz, reCAPTCHA néven. Kezdetben a Google is a fent ismertetett eljárást alkalmazta, ezt pedig később – macskákat ábrázoló - képekre cserélte, ahol a felhasználónak a feltett kérdésre kellett választ adnia a megfelelő képre való kattintással. Végül a cég ezt is továbbfejlesztette, így jelenleg már csak egyetlen kattintással kell igazolnia az internetezőnek, hogy nem robot.

Természetesen eközben nem csupán egy szimpla kattintást elemeznek ki a Google titkos algoritmusai a háttérben, hiszen ezt nagyon könnyen ki tudnák cselezni a szoftverrobotok. A felhasználói viselkedést figyeli a keresőóriás védelmi szolgáltatása, ennek alapján dönt arról, hogy humán forrásból származik-e a kérelem. Ha úgy ítéli meg, hogy nem emberrel áll szemben, akkor jön a hagyományos reCAPTCHA.
 

 

Ezt az eljárást fokozta a végletekig felhasználóbaráttá a Google azzal, hogy teljesen eltüntette a felhasználói szemek elől. Mostantól az internetezőknek látszólag semmit nem kell tenniük azért, hogy átmenjenek a „robotazonosító” szűrésen. A háttérben azonban továbbra is komoly elemzőmunka folyik. Erről azonban gyakorlatilag semmit sem tudni – érthető okokból. A Google azért nem ad ki részleteket arról, hogyan működik továbbfejlesztett eljárása, mert akkor azt a regisztrációs algoritmusokat fejlesztő spammerek azonnal kielemeznék és megpróbálnák saját javukra fordítani.

Mindössze annyit volt hajlandó közölni a vállalat, hogy a gépi tanulás és a fejlett kockázatelemzés kombinációjával alkalmazkodnak az új fenyegetésekhez.

Vége a Google önkéntes segítésének

Habár elsőre nem látszik, komoly áldozatot hozott a vállalat az eredeti, karakterazonosításra alapuló CAPTCHA szolgáltatásának feladásával (vagy legalább is háttérbe szorításával). Az eltorzított számok felismerésének eljárását ugyanis a saját, Street View szolgáltatása révén begyűjtött, de a vállalat algoritmusai által nem feldolgozható képek emberi erővel való beazonosításra használta fel.

A torz szavak szintén a Google digitalizációjával álltak elő: azokat a karakterláncokat dobta fel azonosításra, amelyekkel a szövegfelismerő algoritmusok nem birkóztak meg a könyvtárak könyveinek elemzése során. A képek felismerésén alapuló robotszűrés eredményeit pedig mélytanuló hálózatainak fejlesztésére használta. (Így azok szinte bármilyen szögből bármilyen macskát képesek felismerni).

Ugyanakkor felhasználói szempontból egyértelműen kényelmesebb a mostani, láthatatlan reCAPTCHA. Kényelmesebb és egyben riasztóbb is. Felmerül a kérdés, hogy ha a Google gépi tanulási eszközei és fejlett kockázatelemzése azt el tudja dönteni rólunk, hogy emberek vagy szoftverrobotok vagyunk, akkor vajon mi mást képes kikövetkeztetni még pusztán a weben történő kattintgatásaink alapján?

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.