A városok közvilágítását és a mobil szélessávú kapcsolatot egyszerre ígéri fejleszteni a két cég közös projektje.

Mint ahogy arról barcelonai tudósításunkban is hírt adtunk röviden, az Ericsson és a Royal Philips kifejlesztettek egy érdekes LED-es közvilágítási modellt, amelyben összekapcsolták a hálózati teljesítmény javítását és az energiatakarékos, ám kiváló minőségű, közvilágítást. A szolgáltatást stílusosan "világítás mint szolgáltatás"-nak nevezik. A modell egyik nagy pozitívuma, olcsóbbá teszi ezeknek a rendszereknek kiépítését, ezáltal meggyorsítja a városi infrastruktúrára fordított költségek megtérülését, ami a városok költségvetésére is jótékony hatást gyakorol.

Cellasűrítő lámpaoszlopok

A rendszer alapja a Zero Site-nak nevezett különleges lámpaoszlop, amely egyszerre része egy intelligens közvilágítási rendszernek és a a mobil hálózatnak. A speciális lámpaoszlopokba az Ericsson kis méretű csúcstechnológiás cella-termékeit építik. Az új megoldással a szélessávú mobil infrastruktúra-eszközök egészen új, eddig nem használt helyeken is telepíthetők, ami nagyban megkönnyíti a cellasűrítést.

Egyik probléma sem új. Már a tavaly megnőtt a távközlési szolgáltatók érdeklődése a mikrocellás megoldások iránt. A kis hatósugarú cellák iránti keresletet elsősorban a vezeték nélküli adatforgalom növekedése generálja. A mobilszolgáltatóknak ugyanis a kielégítő lefedettség és a kapacitás fenntartása érdekében fejleszteniük és sűríteniük kell a telepített celláikat – különösen a sűrűn lakott területeken. A Zero Site rendszerrel a szolgáltatók viszonylag olcsón, ráadásul a rendelkezésre álló szűkös frekvenciasávok jobb kihasználásával képesek növelni az átviteli kapacitást.

A sűrűn lakott területeken olcsón javítható a sávszélesség

A másik oldalon pedig ott van az energiatakarékosság kényszere. A Climate Group és a Philips a világ 12 nagyvárosában végzett felmérést a LED-es technológiával kapcsolatban. A kutatás azt hozta ki, hogy már maga a LED-es technológia alkalmazása is 50-70 százalékos energiamegtakarítás eredményez a közvilágításban. Ám ha intelligens vezérléssel párosítják, a megtakarítás akár a 80 százalékot is elérheti. A LED-es világításnak emellett más hozadékai is vannak: például a jobb láthatóság miatt javult az ott élők biztonságérzete is.

Internet of Things – másként

Az együttműködésről kiadott közlemény idézi Hans Vestberget, az Ericsson elnök-vezérigazgatóját, aki szerint az új megoldás az urbanizáció fontos problémáit oldhatja meg. Az urbanizációval kapcsolatos problémák egyre fontosabbak, hiszen bolygónkon a városok népessége óránként 7 500 fővel nő. Éppen ezért kell figyelni az Ericsson ConsumerLab kutatásainak azon eredményére – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató –, mely szerint az internetkapcsolat egyike a városi élettel való elégedettség öt legfontosabb mutatójának.

Frans van Houten, a Philips elnök-vezérigazgatója a fejlesztés egy másik aspektusára világított rá: "Az új, összekapcsolt közvilágítási modell is bizonyítja a tárgyak hálózata (Internet of Things) elv életképességét, illetve a fénynek a világításon túlmutató képességeit is" – nyilatkozta. Az új közvilágítási rendszer az egyes városok igényeihez rugalmasan alkalmazkodó szolgáltatás. A városi döntéshozók a rendelkezésre álló költségvetési és erőforrásbeli kereteken belül teremthetnek összekapcsoltabb, energiatakarékosabb és biztonságosabb környezetet a városlakóknak.

Közösség & HR

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.