Két év stagnálás ismét nő a mikrocellák értékesítése. A fellendülés néhány nagy mobiloperátornak köszönhető. Magyarországon továbbra is csak a Vodafone-nál kapható.
Elsősorban az AT&T, a Vodafone, a Telefónica, a Softbank Mobile, a Sprint és a China Mobile jelentősebb megrendeléseinek köszönhető, hogy ismét növekedésnek indult a mikrocellák (más néven femtocella) piaca. A vállalati és a lakossági femtocellákból 2014-ben már 5,7 millió darab talál gazdára a világon, szemben az idei 3,8 millióval. Idén ez közel 3,6 milliárd dollár bevételt generál a hálózati eszközök gyártóinak – állítja az ABI Research legfrissebb tanulmánya.

Az eladásokban jelenleg még a 3G technológiára épülő egységek dominálnak, de már megjelentek a negyedik generációs, LTE mikrocellák is, amelyek értékesítése idéntől kaphat nagyobb lendületet.



A mikrocella működése

Olcsóbb eszköz hálózati kapacitásnövelésre
A kis hatósugarú cellák iránti keresletet a vezeték nélküli adatforgalom növekedése generálja. Az adatforgalom sávszélesség iránti igénye a hálózatok kapacitásának folyamatzos növelését teszi szükségessé, ám ennek vannak korlátai. Részben a költségek, részben a szolgáltatók számára a rendelkezésre álló szűkös frekvenciasávok miatt jönnek kapóra a kis hatósugarú cellák, amelyek spektrumkímélő módon és rendkívül gazdaságosan képesek növelni az átviteli kapacitást.

A kis cellák hatósugara 10-200 méter között mozog, míg a hagyományos makrocelláké akár több kilométer is lehet. A femtocellák kevesebb energiát fogyasztanak, és náluk gerinchálózati háttérként szóba jöhet többféle technológia: lehet optikai vagy rézkábel, de akár a mikrohullámú átvitel is. Ezzel szemben a makrocellák a legdrágábbnak számító optikai rendszereken alapulnak. A világon már most is valamivel több mikrocella működik, mint makrocella. Az előbbiből egy másik felmérés szerint jelenleg 6,4 millió működhet világszerte, míg az utóbbiból 6 millió.

A nagyok már vevők rá
A femtocellák piacát több nagy szolgáltató egyidejű beruházása indította el ismét felfelé. A Telefónica bejelentette, hogy mind az európai, mind a dél-amerikai érdekeltségeinél használja a technológiát. Hasonló lépésre szánta el magát a jelenleg világ legnagyobb mobilszolgáltatójának számító China Mobile  is. A Sprint másfél év alatt több mint a kétszeresére, vagyis hatszázra növeli a femtocellák számát a hálózatán belül. Az európai szolgáltatók közül a Telefónica mellett még a Vodafone csoport sorolható az igazán elkötelezettek közé.

A brit szolgáltató, ahogy arról annak idején hírt is adtunk, ezzel a technológiával több mint két éve a magyar piacon is megjelent. Ám a magyar piac azóta sem bővült, továbbra is csak nála vásárolhatnak a vállalati és a magánügyfelek mini házi bázisállomást. Az eszköz, amely után frekvenciadíjat sem kell fizetni a hagyományos makrocellákkal nehezen lefedhető helyiségekben képes a 3G/HSDPA hálózat létrehozatalára.

A Vodafone jelenleg kétféle femtocellát forgalmaz, a két évvel ezelőttinél ma már valamivel alacsonyabb áron. A 116 ezer forintba kerülő vállalati mini bázisállomás hatósugara 70-100 méter, amely egy 100 négyzetméternél nagyobb kétszintes irodát is képes ellátni térerővel. Ez az eszköz egyidejűleg nyolc hang- vagy adatkapcsolatot tud kezelni. A kisvállalkozásoknak szánt úgynevezett mini bázis plusz is képes egyszerre nyolc hang- vagy adatkapcsolatot kezelni, hatósugara azonban csak 30-40 méter, ára 23 610 forint.

A felhasználók tökéletes mobilhálózatra vágynak
Egyre nagyobb üzletet lát a Cisco a mobil piacban
Mini bázisállomással turbózza a lefedettséget a Vodafone

Vannak még kétségek A mikrocellás hálózatbővítés újra és újra előkerül. A hálóztaieszköz-gyártók, köztük a Cisco is élénken érdeklődik a technológiában rejlő lehetőségek iránt. Május végén például épp egy mikrocellékat gyártó céget, a Ubiquisyst szerezte meg. A felvásárlást akkor Horváth Róbert, a Cisco Magyarország regionális mobil és videó technológia szakértője, úgy kommentálta, hogy mivel a szolgáltatói hálózatok egyre inkább IP-alapkra helyeződnek, az operátorok a hagyományos makrocellák mellett egyre nagyobb számban használnak majd a lefedettség javításra mikrocellákat. Ezek elterjedését legfőképpen a frekvenciaszűke fogja kikényszeríteni.

A téma egyébként az idei Mobile World Congressen is előkerült. Akkor a Huawei szakértője, Lars Bondelind úgy vélekedett, hogy a szűkös frekvenciakészletek miatt a szolgáltatók a makrocellás hálózatoktól a mikrocellák felé kell mozdulnak el. Ám, tette hozzá a szekértő, a mikrocellára még nem találtak jó üzleti modellt, ráadásul a mikrocellás építkezés még meglehetősen drága.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.