A Mobile World Congress első hivatalos napjára számos több nagy készülék-, valamint hálózati berendezésgyártó és szolgáltató időzítette legújabb bejelentését. A napnak magyar aktualitása is volt. A Deutsche Telekom (DT) technológiáért és az európai fejlesztésekért felelős igazgatósági tagja, Claudia Nemat Barcelonában jelentette be, hogy a német csoport 2018-ig az összes érdekeltségébe tartozó vállalatnál IP-alapúra állítja át a hálózatait, vezetékest, mobilt és az alaphálózatokat is.
Magyarország 2016-tól vált
A folyamat Macedóniával kezdődött, ott már teljes egészében IP-technológián nyugszik a cég ottani rendszere. A sorban idén Szlovákia következik, a Magyar Telekom hálózata pedig az ütemterv szerint 2016-ban állhat át. A DT-nél elhatározott technológiaváltás megfelel az újabban kibontakozó, főként költségtakarékossági szempontokkal magyarázható iparági trendeknek, például annak, hogy a hagyományos hálózati technológiákat mielőbb leváltsák a szoftver-definiált hálózatokra (SDN). Ezek a rendszerek gyorsabban és egyszerűbben telepíthetők, így hamarabb piacosíthatók, a költségcsökkentés pedig főleg a jóval hatékonyabb energiafelhasználásból ered.
A DT technológiáért felelős vezetője beszélt az LTE-fejlesztésekről is, megtudhattuk, hogy a múlt év végére lényegében az összes piacán valamilyen szinten megjelent a negyedik generációs mobil hálózat. Ebben a magyar leányvállalat az úttörők közé tartozik: a csoporton belül harmadikként, a régión belül elsőként vezette be a technológiát.
A hálózatok konvergenciáját igazolandó bemutatták azt a hibrid routert is, amely egyszerre három technológiát egyesít: a vezetékest, az LTE-t és a Wi-Fi-t, az előfizetőnek az éppen aktuális legjobb internetkapcsolatot produkálva. A nagyon könnyen telepíthető eszközt az év végéig dobja piacra a DT.
Mobil adótorony a lámpaoszlopból
Bár az első hivatalos MWC-nap főleg a mobilokról szólt, az egyik legérdekesebb bemutató az Ericsson és a Philips Internet of Things jegyében fejlesztett Zero Site-ja volt. És hogy mi köze egy fényforrás-gyártónak a hálózatokhoz? Az, hogy olyan lámpaoszlopokat fejlesztettek, ami egyben mobil bázisállomás is.
A lámpa nem csak lámpa
Így egyfelől intelligens, vezérelhető közvilágítást, valamint a mikrocellás bázisállomásokkal jó minőségű szélessávot lehet biztosítani sűrűn lakott területeken, elsősorban zsúfolt nagyvárosokban.
Nagyágyúk a Sonytól, szerény ötletek a Nokiától
A nyitónapon az egyik legnagyobb várakozás a Sony bejelentését előzte meg. Ezt a maga módján a japán cég azzal szolgálta meg, hogy az eseményre a cég meghatározó embereit vonultatta fel. Szerepeltetésük nem véletlen, hiszen a tévégyártásból kiszálló ázsiai nagyvállalat jövőbeni útkeresése még sok piaci szakértő számára jelez bizonytalanságot. A vállalatcsoport első embere, Kazuo Hirai éppen ezért idén is a két éve meghirdetett az „Egy a Sony” stratégia folytatását ígérte.
A brit Ovum elemzői szerint ez a vízió kombinálja a cég még mindig eléggé kiterjedt portfolióját, az audiótól, a játékon és a mobilon át egészen a tartalomgyártásig. A sokképernyős élmény világa felé mozdulás ellenére a mobil a jövőben is prioritást élvez a Sonynál.
A Barcelonára időzített idei bejelentéseket pedig Kunimasa Suzukitól, a Sony Mobile Communications elnök-vezérigazgatójától hallhattuk. Elsőként a manapság nagyon trendi hordható intelligens eszközök kategóriájában mutatta be először együtt az első okos karkötőt és a ráépülő Lifelog alkalmazást, mindkettőt márciusban dobja piacra. A SmartBand SWR10 valódi premierje a januári CES-en volt Las Vegasban. Az eszközt az alkalmazással együtt a felhasználók lényegében a digitális életnaplójuk vezetésére használhatják fel.
Barcelonába hozta el a cég az Xperia sorozat legújabb tagját a Z2-öt, amely a Sony fotó és kamera technológiáit gyúrta össze a Triluminos Display for mobile technológiával, 4K-s videorögzítéssel, 20,7 megapixeles kamerával. Újdonságként megjelenik rajta a világ első okostelefonon is elérhető digitális zajcsökkentő technológiája, amelynek és a megfelelő fejhallgatónak köszönhetően a külső zajok 98 százaléka kiszűrhető – tudtuk meg Kunimasa Suzukitól. Az új okostelefon piaci bevezetését is márciusra időzítette a cég.
Márciusban kerül a piacra a legújabb Sony táblagépre az Xperia Z2 is, amihez számos kiegészítővel készül a Sony, ilyen a bluetoothos kihangosító dokkoló, vagy az ugyancsak bluetoothos híváskezelő funkcióval ellátott távirányító, aminek főleg a mozizásnál és a játéknál veheti a hasznát a felhasználó. (A technikai részéletekről egy kattintásnyira olvashatnak oldalunkon.)
Elop prezentál - Androidot
A technológiai irányokat valaha diktáló Nokia trendkövetőbe váltott. A világkonferenciára hozott ugyan néhány új készüléket, ezek újdonság értéke viszont legfeljebb az lehetett, hogy a Microsoftnak már tulajdonilag is elkötelezett cég ezúttal nem windowsos okostelefonokat mutatott be, hanem az első androidos családot a Nokia X-et. Ezek fő érdeme megfizethető áruk, az alapkészülék ajánlott ára 89, a legdrágábbé 109 euró. (A Nokia készülékek részleteiről szintén a Bitporton, és szintén egy kattintásnyira olvashat.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak