Az új táblagépek és okostelefonok, az androidos Nokia és az utcai lámpába csomagolt mobil bázisállomás mellett magyar vonatkozású esemény is volt a Mobile World Congress első napján. Tudósítás a helyszínről.

A Mobile World Congress első hivatalos napjára számos több nagy készülék-, valamint hálózati berendezésgyártó és szolgáltató időzítette legújabb bejelentését. A napnak magyar aktualitása is volt. A Deutsche Telekom (DT) technológiáért és az európai fejlesztésekért felelős igazgatósági tagja, Claudia Nemat Barcelonában jelentette be, hogy a német csoport 2018-ig az összes érdekeltségébe tartozó vállalatnál IP-alapúra állítja át a hálózatait, vezetékest, mobilt és az alaphálózatokat is.

Magyarország 2016-tól vált

A folyamat Macedóniával kezdődött, ott már teljes egészében IP-technológián nyugszik a cég ottani rendszere. A sorban idén Szlovákia következik, a Magyar Telekom hálózata pedig az ütemterv szerint 2016-ban állhat át. A DT-nél elhatározott technológiaváltás megfelel az újabban kibontakozó, főként költségtakarékossági szempontokkal magyarázható iparági trendeknek, például annak, hogy a hagyományos hálózati technológiákat mielőbb leváltsák a szoftver-definiált hálózatokra (SDN). Ezek a rendszerek gyorsabban és egyszerűbben telepíthetők, így hamarabb piacosíthatók, a költségcsökkentés pedig főleg a jóval hatékonyabb energiafelhasználásból ered.

A DT technológiáért felelős vezetője beszélt az LTE-fejlesztésekről is, megtudhattuk, hogy a múlt év végére lényegében az összes piacán valamilyen szinten megjelent a negyedik generációs mobil hálózat. Ebben a magyar leányvállalat az úttörők közé tartozik: a csoporton belül harmadikként, a régión belül elsőként vezette be a technológiát.

A hálózatok konvergenciáját igazolandó bemutatták azt a hibrid routert is, amely egyszerre három technológiát egyesít: a vezetékest, az LTE-t és a Wi-Fi-t, az előfizetőnek az éppen aktuális legjobb internetkapcsolatot produkálva. A nagyon könnyen  telepíthető eszközt az év végéig dobja piacra a DT.

Mobil adótorony a lámpaoszlopból

Bár az első hivatalos MWC-nap főleg a mobilokról szólt, az egyik legérdekesebb bemutató az Ericsson és a Philips Internet of Things jegyében fejlesztett Zero Site-ja volt. És hogy mi köze egy fényforrás-gyártónak a hálózatokhoz? Az, hogy olyan lámpaoszlopokat fejlesztettek, ami egyben mobil bázisállomás is.

A lámpa nem csak lámpa

Így egyfelől intelligens, vezérelhető közvilágítást, valamint a mikrocellás bázisállomásokkal jó minőségű szélessávot lehet biztosítani sűrűn lakott területeken, elsősorban zsúfolt nagyvárosokban.

Nagyágyúk a Sonytól, szerény ötletek a Nokiától

A nyitónapon az egyik legnagyobb várakozás a Sony bejelentését előzte meg. Ezt a maga módján a japán cég azzal szolgálta meg, hogy az eseményre a cég meghatározó embereit vonultatta fel. Szerepeltetésük nem véletlen, hiszen a tévégyártásból kiszálló ázsiai nagyvállalat jövőbeni útkeresése még sok piaci szakértő számára jelez bizonytalanságot. A vállalatcsoport első embere, Kazuo Hirai éppen ezért idén is a két éve meghirdetett az „Egy a Sony” stratégia folytatását ígérte.

A brit Ovum elemzői szerint ez a vízió kombinálja a cég még mindig eléggé kiterjedt portfolióját, az audiótól, a játékon és a mobilon át egészen a tartalomgyártásig. A sokképernyős élmény világa felé mozdulás ellenére a mobil a jövőben is prioritást élvez a Sonynál.

A Barcelonára időzített idei bejelentéseket pedig Kunimasa Suzukitól, a Sony Mobile Communications elnök-vezérigazgatójától hallhattuk. Elsőként a manapság nagyon trendi hordható intelligens eszközök kategóriájában mutatta be először együtt az első okos karkötőt és a ráépülő Lifelog alkalmazást, mindkettőt márciusban dobja piacra. A SmartBand SWR10 valódi premierje a januári CES-en volt Las Vegasban. Az eszközt az alkalmazással együtt a felhasználók lényegében a digitális életnaplójuk vezetésére használhatják fel.

Barcelonába hozta el a cég az Xperia sorozat legújabb tagját a Z2-öt, amely a Sony fotó és kamera technológiáit gyúrta össze a Triluminos Display for mobile technológiával, 4K-s videorögzítéssel, 20,7 megapixeles kamerával. Újdonságként megjelenik rajta a világ első okostelefonon is elérhető digitális zajcsökkentő technológiája, amelynek és a megfelelő fejhallgatónak köszönhetően a külső zajok 98 százaléka kiszűrhető – tudtuk meg Kunimasa Suzukitól. Az új okostelefon piaci bevezetését is márciusra időzítette a cég.

Márciusban kerül a piacra a legújabb Sony táblagépre az Xperia Z2 is, amihez számos kiegészítővel készül a Sony, ilyen a bluetoothos kihangosító dokkoló, vagy az ugyancsak bluetoothos híváskezelő funkcióval ellátott távirányító, aminek főleg a mozizásnál és a játéknál veheti a hasznát a felhasználó. (A technikai részéletekről egy kattintásnyira olvashatnak oldalunkon.)

Elop prezentál - Androidot

A technológiai irányokat valaha diktáló Nokia trendkövetőbe váltott. A világkonferenciára hozott ugyan néhány új készüléket, ezek újdonság értéke viszont legfeljebb az lehetett, hogy a Microsoftnak már tulajdonilag is elkötelezett cég ezúttal nem windowsos okostelefonokat mutatott be, hanem az első androidos családot a Nokia X-et. Ezek fő érdeme megfizethető áruk, az alapkészülék ajánlott ára 89, a legdrágábbé 109 euró. (A Nokia készülékek részleteiről szintén a Bitporton, és szintén egy kattintásnyira olvashat.)

Mobilitás

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.