Most először sikerült a víz párolgását úgy hasznosítani, hogy abból energiát nyerjenek ki.

A tiszta, megújuló energiaforrások felkutatása és hasznosítása kulcsfontosságú a technológia által vezérelt világunkban, mivel a hagyományos (és szűkös) források egyre kevésbé alkalmasak az igények kiszolgálására. Többek között ezért is rendkívül fontos az a tudományos eredmény, amivel kutatók a víz párolgását tudták energiává alakítani.

A spórák ereje

A Columbia Egyetem tudósai által a Nature Communications hasábjain publikált tanulmány szerint sikerült a víz párolgását úgy „befogni”, hogy az a jövő egyik legerőteljesebb, potenciális energiaforrása lehessen. „A párolgás a természet legalapvetőbb erejének számít, mindenhol ott van és sokkal erősebb, mint a szél, vagy a víz”, foglalta össze a projekt kiindulási pontját Ozgur Sahin, a projekt vezető professzora.

Ezzel a tudósok eddig is tisztában voltak, csak éppen azt a módszert nem találták, amivel a felszálló vízpárát hasznosítani lehetne. Az áttörést akkor érték el, amikor baktériumspórákat kezdtek alkalmazni eszközként: a spórák jellegzetes tulajdonsága, hogy ha nedvesség éri őket, akkor azt beszívják és ezzel megnövelik kiterjedésüket, amikor azonban elvesztik a nedvességet, visszanyerik eredeti formájukat.

A két méret közötti különbség, illetve változás az alapja azoknak az eszközöknek, amelyekkel a kutatók prezentálni is tudták az ötlet működőképességét. Mindkét esetben spórákkal ellátott műanyag szalagokat használtak: az egyik készüléknél víz hozzáadása után a spórák megnőttek, amivel a felettük elhelyezett, addig zárt lamellák kinyíltak. Ekkor megindul a párolgás, ami miatt a szalagok összehúzódnak, ami után és további párás levegő befújásával újra indítható a folyamat.

Nagy változásokat hozhat

Hasonló elven működik az a rendszer, amelyiknél egy óriáskerékhez hasonlító szerkezetre kerülnek a szalagok, amelyek a nedves levegővel érintkezve szintén mozgásba lendülnek. Ez elindítja a kereket, ami aztán akár egy kis jármű mozgásba hozására is képes lehet. A működési elv mindkét esetben az izmok összehúzódásához, majd kiengedéséhez hasonlít a leginkább, azzal a plusszal, hogy a folyamatokat itt a folyadék párolgása vezérli.

Ha az eredeti ötletet egy kicsit felnagyítjuk, illetve hozzávesszük azt a tényt, hogy a bolygónk felületének közel 73 százalékát víz borítja, akkor nagyjából képet kaphatunk arról, hogy milyen lehetőségek rejlenek ebben. A Columbia Egyetem kutatói hatalmas, vízre települő turbinákat vizionálnak, amelyek a víz párolgásának energiáját hasznosítják, de a technológiai fejlődésével a háztartások is profitálhatnak a felfedezésből. Aki részletesen ismerkedne a módszerrel, az itt olvashatja el a kutatás teljes anyagát.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.