A Project Natick őrültnek tűnő ötlete már 2013-ban felmerült a szakemberek fejében.

A szerverfarmok evolúcióját eddig nagy dolgok nem rázták meg: az üzemeltetők továbbra is hatalmas épületekben gondolkodnak, amelyek esetében legfeljebb az energiafelhasználás és a hűtés jelenti a kihívást. A nagy, tech központtú vállalatok ezért egyre északabbra telepítik adatközpontjaikat, hogy a földrajzi sajátosságok és a hideg levegő miatt egy problémával kevesebbel kelljen számolni.

Bennt vannak a vízben

A Microsoft azonban egy elsőre hihetetlennek tűnő ötlettel állt elő, amivel alapjaiban változtathatja meg ezt az iparágat. A frissen bemutatott Project Natick kezdeményezés szakít a hagyományokkal és a szervereket nem a szárazföldön, épületekben, hanem a víz alatt, hatalmas kapszulákban tárolná.

A program még 2013-ban indult, amikor a szoftvercég adatközpont specialistái (köztük egy aktív búvárral) tanulmányt írtak a lehetőségekről. A kezdeti, cégen belüli idegenkedés után aránylag gyorsan, 2014 augusztusában el is készült az első prototípus szerver, amit egy 2,5 méter átmérőjű, acélból készített hengerben helyeztek el, majd engedtek le a tenger mélyére. Az egyik Halo karakter (Leona Philpot) után elnevezett egység 105 napot töltött a víz alatt, mely idő alatt sikeresen látta el feladatát.

Az első vízalatti adatközpont és a Project Natick csapata

A tartály mindössze egyetlen racket tartalmazott, amit egy nyomás alatt lévő, nitrogénnel feltöltött konténerben helyeztek el. A projekt gazdái több mint 100 különböző érzékelővel tömték meg a szerkezetet, hogy pontosan nyomon követhessék a tartályon belüli és kívüli hőmérsékletet, nyomást és a különböző mozgásokat. A teszt után kiderült, hogy a víz élővilágában semmiféle kárt nem okozott a mini szerverfarm, és a víz is csak pár centiméter távolságban melegedett fel némileg.

Energia kérdése

A víz alatt, az óceánban elhelyezett, elektromos árammal működő szerverek üzemeltetése legalább annyi előnnyel, mint kihívással jár. A víz kézenfekvő, hűtő közegként való használatán kívül logisztikai szempontok is felmerülnek. A Microsoft adatai szerint a világ népességének több mint fele az óceán partjától számított 200 km-es sávon belül él, így a szerverektől való távolság jótékony hatással lenne az adatok késleltetési idejére. Ezen kívül az is fontos részlet, hogy a nagy szerverparkok évekig tartó építéséhez képet egy-egy víz alatti modul akár 90 nap alatt elkészülhet.

A Project Natick előtt álló legnagyobb kihívás az energia ellátás kérdése. A Microsoft mérnökei szerint idővel a víz mozgási energiájának hasznosítása lehet a megoldás, addig azonban marad a szokásos kábelezés. Ez a konstrukció nem nagyon teszi lehetővé a szerverek rendszeres, fizikai ellenőrzését, ezért a szerverek 5 éven keresztül működnének külső beavatkozás nélkül, a tartályoknak pedig kb. 10 éves életciklust jósolnak.

A redmondiak úgy vélik, hogy a világ adat termelési tempóját figyelembe véve ideje átgondolni az adatközpontok jövőjét. A sok megoldandó feladat ellenére a víz alatti szerver tárolás lehet az egyik megoldás, bár a rendszeresítésükig még biztosan eltelik néhány év. A cég már a projekt második szakaszán dolgozik: az elsőhöz képest háromszoros méretű tartály üzembe állítására a következő évben kerülhet sor.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.