Több különlegességet is hozott a Defence of the Ancients 2, ismertebb nevén a Dota 2 elnevezésű online játék idei világbajnoki döntője. Borult a papírforma, volt hackertámadás és rekord díjazás is, de az esemény leginkább arra világít rá, milyen hatalmas üzlet válhat az e-sportokból.
Milliárdosok játéka
A játék kiadója által támogatott és szervezett esemény 2015-ben elképesztően magas, 18 millió dolláros pénzdíjért zajlott. Ehhez ráadásul magának a tulajdonos Valve-nak csak 1,6 milliót kellett adni, a többi egy pénzalapból jött össze. Utóbbit a játékosok közössége "dobta össze", hiszen a pénz a verseny hivatalos csomagjának értékesítéséből keletkezett. Az úgynevezett Compendium egy digitális csomag, amellyel egyrészt a torna eseményeit, selejtezők eredményeit követhették figyelemmel, tippelhetnek a meccsekre és nyerhetnek, illetve automatikusan kapnak számos, a játékban használható, jobbára esztétikai jellegű kiegészítőt. A csomag értékesítéséből befolyt pénz negyede ment a díjalapba.
Így miközben a győztes csapat 6,6 millió dollárt, azaz közel 2 milliárd forintot vihetett haza, igazából a Valve lett az esemény legnagyobb nyertese. A cég a díjalapba utalt pénzen kívül keresett szűk 50 millió dollárt, ami rávilágít arra, hogy miért is érdemes ilyen jellegű projektekbe fogni. A döntő értékét egyébként egy kellemetlen incidens is megerősítette. Túlterheléses támadással ugyanis valakiknek sikerült több órára megakasztani a versenyt.
Éledezik a mainstream media
Miközben ilyen összegekkel dobálózik az újdonsült iparág (a profi játékosok például százezer dollár felett keresnek évente), a hagyományos médiacsatornák felületeire ritkán talál utat egyelőre az e-sport. Legalábbis a nyugati világban, mert például a téma fellegvárának számító Dél-Koreában önálló élő közvetítéseket adnak, sőt teljes tévécsatornák működnek erre a tematikára alapozva.
Ez azonban változóban van. A Dota 2 döntőjét például már tavaly is közvetítette online oldalán az ESPN, míg a CNN idén látta elérkezettnek az időt, hogy a döntő apropóján külön összeállítást szenteljen az e-sportok előretörésének. Említést érdemel a Google bejelentése is egy új, játékoknak szentelt YouTube-szolgáltatásról, amely napokon belül élesedhet, hogy elszeresse az online játékosok táborát a jelenleg favorizált Twitch-től.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak