Vagy legalább edző! Egyre nagyobb pénz van a videojátékokból szervezett versenyekben.

Egyre jobban keresnek az e-sportolók. A videojátékok mesterei több tízezer dollárt is megkereshetnek azzal, hogy éjt nappallá téve játszanak. A lehetőségek persze egyelőre nem vethetők össze az igazán nagy tömegeket vonzó sportokban szerezhető jövedelmekkel, azaz nincsenek milliós sztárgázsik. A keresetek évi 35 ezer körül indulnak, és akkor még nem is kell főállásban tolni a játékokat, de a legjobbak akár 120 ezret is hazavihetnek évente. De a játékosok nem csak a fizetésükből élnek. Szponzori szerződéseket kötnek, reklámokban szerepelnek, termékpromóciót vállalnak stb.

Az e-sport kitermelt egy új szakmát is. A profi e-sport sem működhet ugyanis a felkészítést irányító edzők nélkül. Egy jó edző akár évi 50 ezer dollárt is megkereshet. Ez persze nem olyan nagy pénz a sportban, de nem is olyan kevés, már simán összevethető egy alsóbb osztályú baseball edző jövedelmével Amerikában.

Az edző felügyeli a játékosok életmódját, segít kidolgozni a versenyekre a stratégiát. Végigelemzi a játkot a csapattal, és persze lelkileg is felkészíti a versenyzőket. Sok edző még csak másodállásban űzi a mesterséget. Volt, aki játékosból, volt aki egészen más területről nyergelt át az e-sportba. Azonban a másodállásúak is reménykednek, hogy hamarosan főállásként űzhetik szenvedélyüket.

Profi játékosok és profi játékszervezők

Az e-sportoknak van már nemzetközi szervezete is. Az Electronic Sports League Németországban alakult, de ma már több mint harminc nemzeti lerakata van, köztük magyar is. Van versenyszabályzat, amatőr és profi játékosok, pénzdíjak sőt doppingellenőrzés is.

A profi csapatok sikeréhez elengedhetetlen a módszeres felkészülést támogató háttérszervezet, amihez viszont pénz kell, és meglehetősen sok. Az egyik legismertebb csapat az amerikai Team Liquid például komoly szponzori hátteret épített ki magának, és nem csak az elektronikus játékiparból. Többek között a HTC és a Nissan is támogatja a "klubot", melynek csapatai majdnem minden fontosabb videojáték bajnokságában indulnak.

A klub honlapja ugyanúgy mutatja be a csapatait, mint bármely profi sportklub: egységes szerelés (poló vagy melegítő), a beállított fotókon magabiztos kiállású gladiátorok...

A klub azonban nem csak a versenyek pénzdíjaira és a szponzori bevételekre alapoz. Akárcsak a hagyományos sportklubok körül, itt is kialakult az emléktárgy-ipar: polók, dzsekik, márkázott egerek, egérpadok, billentyűk, a videojátékok kényelmes űzéséhez kialakított – természetesen szintén márkázott – székek, poszterek, kitűzők és egyéb csecsebecsék egyaránt kaphatók a klub obline store-jában.

Egy csapat költségvetése akár az évi 5 millió dollárt is elérheti, ami a játékosok és az edzők fizetését, az utazásokat, nevezési díjakat fedezi.

Növekvő e-sportipar

Az e-sport anyagi kilátásai kifejezetten pozitívak. Erre utal az is, hogy a két legnépszerűbb e-sportfogadási oldalon, az Unikrn-on és az Egamingbets-en ma már több millióan követik ezeket a versenyeket, és természetesen fogadnak is. A fogadásokból befolyó összegek egy része visszajut az e-sportba.

Egy amerikai piackutató cég szerint a globális e-sport piac idén már mintegy 600 millió dollárt termel. Tavaly éppen hogy alatta maradt a 400 milliónak. A kutatók ebbe mindent beleszámoltak: jegybevételeket (a nagyobb bajnokságokat több ezer néző követi a helyzínen), szponzori pénzeket, reklámköltéseket. Ha csak az egyik legnagyobb nemzetközi verseny, a DotA 2 köré szervezett The International pénzdíjait nézzük, ott is hasonló a növekedés: a verseny nyereményalapjába idén már 17 millió dollár gyűlt össze, ami igencsak látványos növekedés a tavalyi 11 millióhoz képest.

Közösség & HR

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.