Kaotikus hónapok után egy, a japán kormányzat által vezetett konzorcium vételi ajánlatára bólinthat rá az egykor szebb napokat is látott chipgyártó.

Közel másfél éve a Toshiba az amerikai SanDiskkel karöltve hozott létre közös leányvállalatot, hogy erőfeszítéseik egyesítésével az egyik legsikeresebb memóriagyártóvá válhassanak a piacon. Noha ezt sikerült elérni, azonban a Toshiba az utóbbi években eléggé megszorult anyagilag, ami felvetette a részleg értékesítésének igényét.

A lejtmenet 2015 tavaszán kezdődött, amikor kiderült, hogy a vállalatnál súlyos mérleghamisítást követtek el. Tavaly aztán napvilágot látott, hogy több milliárd dolláros értékcsökkenési leírás néz ki a nukleáris üzletágnál, ráadásul újabb könyvelési visszaélések felbukkanásáról is hallani lehetett. A cég papírjai az év végén újabb meredek zuhanásba kezdtek, majd az idei év elején nagy hullámzások után felfele indultak el.

Állam bácsi segít

A részvényárfolyam visszapattanásának hátterében a japán kormányzat azon döntése áll, mely szerint egy konzorcium segítségével kimenti a csávából a bajba került vállalatot. 18 milliárd dolláros ajánlatával az Innovation Network Corporation of Japan, a magánbefektetésekkel foglalkozó Bain Capital csoport és a Japán Fejlesztési Bank társulása az amerikai Broadcom és a leginkább az Apple beszállítójaként dolgozó Foxconn ajánlatait múlta felül. A Toshiba szerint nem csak az érték számított, hanem a munkahelyek és a szellemi tulajdonjog Japánban tartása is fontos szerepet játszott a döntésben. Így már érthető, hogy miért nem a tajvani Foxconn 27 milliárd dolláros ajánlata lett a befutó.

Jó néhány érdekesség jellemzi a bizniszt. Egyrészt például olyan furcsaságok történhettek meg, mint hogy a dél-koreai Hynix memóriagyártó is részt vett a konzorciumban - de csupán hitelnyújtóként. A közvetlen részvétel elkerülésével ugyanis nem érhetik antitröszt vádak a megállapodást.

Másrészt hiába a megállapodás, azt a Western Digital még mindig megakadályozhatja. A SanDisket felvásárló amerikai vállalat, a közös memóriaüzlet másik tulajdonosa ugyanis korábban már exkluzív tárgyalási jogokat követelt magának. Emellett azzal fenyegetőzött, hogy a vállalkozás Western Digital engedélye nélküli eladása az ő olvasatában a két fél által kötött korábbi megállapodás felrúgását jelenti. A mostani eseményeket követően pedig közölte, hogy a SanDisk nem adta áldását semmilyen tranzakcióra, és tovább folytatja érdekei védelmét és fenntartja jogát mind a jogorvoslati kérelemre, mind a választottbírósági eljárásra vonatkozóan.

Érdekesség, hogy a japán Gazdasági, Kereskedelmi és Ipari Minisztérium eredetileg a konzorcium részeként akarta tudni a WD-t is, de a Western Digital és a Toshiba közötti vita elmélyülése miatt ez a terv kútba esett.

Szorít az idő

Sok ideje és tere nincsen a manőverezésre a japánoknak. Az üzletet ugyanis legkésőbb 2018 márciusáig nyélbe kell ütni, ha a vállalat papírjait a nyilvános tőzsdei kereskedésben akarja tartani. A megállapodás nélkül ugyanis a Toshiba várhatóan rekordnegatív sajáttőke-veszteséget lesz kénytelen elkönyvelni, vagyis kötelezettségei meg fogják haladni eszközei értékét. A jelenleg hatályos szabályok szerint, ha egy cég két egymást követő évben produkálja ezt, akkor törölni kell részvényeit a nyilvános kereskedésből.

Piaci hírek

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.