A magas roaming díjak intézménye lassan eltűnik a színről, bár még valószínűleg hosszú hónapokat kell várni arra, hogy az uniós törekvések meg is valósuljanak. A külföldi mobilhasználat elsősorban azoknak jelent terhet, akik a munkájuk miatt gyakran utaznak külföldre, így az ezzel járó költségeket be kell építeniük a kiadásaik közé.
Korlátlan csomag külföldre
A hazai szolgáltatók eddig is hozzáigazították a csomagjaikat a rendeletekben foglaltakhoz, a Vodafone azonban elsőként vezet be olyan előfizetői csomagot, ami korlátlan roamingot is tartalmaz. A középvállalati ügyfeleknek szánt Business Red Europe csomag korlátlan roaming lehetőséget kínál az EU területén, sőt, január végéig az USA-ban is.
A havi 19 990 Ft-ba kerülő csomagban a belföldi korlátlanság mellett havi 10GB-os osztható adatforgalmi keret, egy vezetékes telefonszám, valamint többek között 100 perc a tarifába foglalt – az 1. és 2. zónába, azaz Európába irányuló – nemzetközi hívás szerepel. Mindez azt jelenti, hogy a csomag előfizetői, az Európai Napijeggyel lefedett régióban ugyanúgy használhatják a mobiltelefonjukat és táblagépüket is, mint itthon.
A kevesebbet utazóknak szól a Business Red Plus csomag, ami a belföldi korlátlanság és 4GB-os adatkeret mellett havi 5 Európa Napijegyet és 50 perc nemzetközi hívást tartalmaz szintén az 1-es és 2-es zónába.
És a többiek?
A hír kapcsán megnéztük, hogy a többi mobilszolgáltató milyen csomagokat javasol azoknak az üzleti előfizetőknek, akik gyakran utaznak külföldre. A Telenor egyik ilyen konstrukciója a Partnerország szolgáltatás, ami egy bizonyos ország irányába folytatott beszélgetésekre ad 20 százalékos kedvezményt havi 635 forintos díj ellenében. A másik, hasonló megoldás (Szomszédhívó) a környező országok (Szlovákia, Szlovénia, Ukrajna, Szerbia, Ausztria, Románia és Horvátország) hívása esetén biztosít kedvezményes percdíjat havi 1059 forintért.
A Telekom oldalán nem találtunk kifejezetten az üzleti előfizetők igényeire szabott roaming díjcsomagokat. Nekik természetesen ugyanúgy lehetőségük van a külföldi mobilhasználatra, amire EU-n belül és azon kívül is külön díjszabás vonatkozik. Ahogy a Telenornál, úgy a Telekom esetében is adott műholdas, illetve tengeri roaming szolgáltatást igénybe vétele.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak