Az Instagram appot még 2012 tavaszán vette meg a Facebook. Az akkor adott 1 milliárd dollárt sokan meglehetősen drágának találták az egyre népszerűbb, de bevételt felmutatni szinte egyáltalán nem képes alkalmazásért. Nos, az eltelt évek alatt a népszerűség nem veszett el, a pénzteremrő képességet pedig lassan, de biztosan építették ki. Jövőre akár már milliárdos nagyságrendű is lehet a forgalom.
Lendületben maradtak
A képeket effektekkel ellátó, majd azt a közösségek számára megosztó alkalmazást sokan elhagyással fenyegették a felvásárlás nyilvánosságra kerülésekor. Azonban ha voltak is ilyenek, helyettük sokszor annyian érkezetek. Tavaly például a harmadik leggyorsabban növekvő közösségi hálózat volt, miközben az aktív létszám mára elérte a 300 millió főt. Ráadásul elemzők szerint az app még hosszú évekig képes lehet fenntartani ezt a komoly növekedési ütemet.
Hiába azonban a nagy létszám és aktivitás, előbb-utóbb pénzt kell felmutatni, hiszen a Facebookon keresztül immár a tőzsdei befektetők is joggal követelhetik ezt. Az Instagramnál az óvatos lépések politikáját alkalmazva folyamatosan kezdték bevezetni a hirdetési megoldásokat. Idén azonban már egyre merészebb megoldásokkal álltak elő, köztük olyan hirdetési formákkal, amelyek nyíltan szembe mennek az alkalmazás eddigi filozófiájával.
Termőre fordul
Úgy tűnik, a lehetséges bevételi források feltérképezésére szánt idő kifizetődni látszik. Az Instagram társalapítója a Financial Timesnak nagyon optimistán nyilatkozott a témáról. Kevin Systrom szerint az app gyorsabban és többet fog majd termelni, mint bármely másik közösségi hálózat. Ezzel valószínűleg a sokkal értékesebbnek tartott Snapchatre és Pinterestre utalhatott leginkább.
2016-ban várhatóan magasabb sebességre kapcsolnak a hirdetésszervezésben, melyhez nagy segítséget jelent, hogy a tulajdonosuk a világ legnagyobb közösségi oldala. Az információk szerint a Facebook biztosítja a hirdetések kiszolgálását végző technológiai hátteret, ami valóban nagy előny, hiszen független szereplőként ezt mindenkinek magának kell megoldani. A "nagy testvér" a hirdetések célzásában is segít, illetve keresztpromóció keretében a Facebook mintegy 2 millió hirdetőjének ajánlják az Instagram-reklámokat.
A fentiek alapján az első elemzői becslések is befutottak az Instagram jövő évi bevételével kapcsolatban. Egyes optimista várakozások szerint 2016-ban a forgalom 1,2 és 2 milliárd dollár között lehet. Hogy ez milyen hatalmas szám, ahhoz elég az abszolút nyerőben lévő tulajdonos számait mellé rakni. A Facebook teljes bevétele, melynek nagy része hirdetésekből származott, 12,5 milliárd dollár volt. Azaz még utóbbi növekedését beszámítva is elképzelhető, hogy jövőre akár a Facebook bevételeinek tizedét képes lesz felmutatni a tinik fellegvárának tartott képküldözgető app.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak