Nagyjából 2006 eleje óta szinte folyamatosan esett az AMD x86-os processzorok piacán elért részesedése. Több mint tíz éve bizonyos területeken még majdnem sikerült egyensúlyba kerülnie az Intellel, de aztán jött a bukórepülés. Ez a trend fordult most meg.
Méghozzá nem is akárhogy!
A PassMark Software benchmark alkalmazása sok ezernyi processzor teljesítményét méri nap mint nap. Az ezekből összeállított jelentések szépen kirajzolják az asztali és mobil számítógépek, az x86-os processzorok piacát uraló trendeket. A tavalyi évben volt olyan időszak, amikor az Intel elképesztő fölényben volt: a nagyobbik chipfejlesztő vállalat a teljes piaci torta 80 százalékát tudhatta magáénak, az AMD pedig becsúszott 18 százalék alá.
Ez a trend fordult meg azt idén (lásd lenti grafikonunkat). Már az első negyedévben is erősödött kicsit az Advanced Micro Devices (18,1 százalékra), de a harmadik negyedév elejére 26,2 százalékra ugrott az AMD részesedése. A folyamat értelemszerűen együtt kellett járjon az Intel visszaesésével: az Andy Groove alapította vállalat a korábbi csúcshoz képest jelentősen alacsonyabb eredményt hozott. 73,8 százalék volt a chipgyártó x86-os processzorok piacán elért részesedése július elején.
Ezzel a tempóval az AMD elméletileg egy-két év alatt le tudná dolgozni a mintegy 10 év alatt összehozott lemaradását.
Végre újra verseny van
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a fenti grafikon nem értékesítési adatokat ábrázol. Ráadásul elsősorban azon felhasználók konfigurációjáról szolgál információval, akiknek számít számítógépük teljesítménye, szeretik tudni, mekkora nyers erő lakik a ház alatt, ezért szívesen mérik fel azt független szoftverrel. A legtöbb irodai gépnél viszont teljesen felesleges benchmarkot futtatni, és ez valószínűleg kicsit inkább az Intel javára billenti a mérleget.
Ugyanakkor azt nagyon szépen jelzi, hogy a belépőszint feletti szegmensekben játszók figyelme mennyire az AMD, pontosabban annak új processzorai felé fordult. A Ryzen 7 (mint csúcskategóriás CPU) és Ryzen 5 (a középkategóriába szánt lapka) egyértelműen pozitív kritikákat kapott. És nem csak teljesítményük miatt, hanem azért is, mert végre újra beindították a versenyt az x86-os processzorok piacán.
Az Intel - agresszív versenytárs híján - az utóbbi években elkényelmesedett kicsit; pontosabban inkább más területekre - például 15,3 milliárd dollárért vásárolta be magát az önvezető autók piacára - koncentrált. Az újabb és újabb Core chipek csak minimális előrelépést hoztak teljesítmény és fogyasztás tekintetében, és a processzorba integrált grafikus vezérlő sem mutatott bődületes fejlődést az elmúlt néhány évben.
Az idei az AMD éve lesz?
Ez a tehetetlenség egy darabig még nyilván korlátozni fogja az Intelt; a gyártó egyelőre árcsökkentéssel reagált a feléledő konkurenciára. Ám, ha felpörög a fejlesztés (és ezalatt nem az „ezermagos” szörnyek – igaz, erre az AMD is hajlamos - köztudatba dobását értjük), akkor előbb-utóbb megállhat az AMD menetelése.
Jelenleg azonban még teljes pályás letámadásban van a vállalat. A fentieken túl ugyanis küszöbön áll a belépőszintű Ryzen 3 processzorok bemutatkozása, ami az árérzékeny felhasználókat mozgathatja majd meg. Emellett a vállalati felhasználóknak is kedvez a cég Ryzen Pro-jával. És akkor még nem is említettük a Radeon RX Vega videovezérlőt, mely a grafikus fronton indul csatába (igaz, itt már inkább az Nvidia a kihívott fél).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak