Az érintőkijelző mellől lassan minden egyéb kezelőszerv eltűnik az iPhone-okon: a vállalat legfrissebb, ujjlenyomat-érzékelésre vonatkozó szabadalma az előlap utolsó fizikai gombját szüntetheti meg.

Megkapta a szabadalmi oltalmat az Apple "interaktív kijelzőpanel infravörös diódákkal" cím alatt beadott kérelme. Ez a kialakítás lehetővé teszi, hogy a felhasználók virtuális – azaz az az érintőképernyőn megjelenő – Home gombot használhassanak. Jelenleg ugyanis még fizikai valójában is létezik a funkció az iPhone-ok frontoldali paneljén – az utolsó, LCD-n kívüli kezelőszervként.

Lassan értelmét veszti

Amióta csak Steve Jobs bemutatta a vállalat okostelefonját 2007-ben, azóta központi részét képezi a Home gomb az iPhone-nak. A navigációs célokat szolgáló kezelőszerv eltűnésének ötlete azonban nem mai; már 2013-ban felmerült, hogy az ujjlenyomat-leolvasó bevezetésével eltűnik. Az iPhone 5S-ben debütált funkció azonban, mely szükségtelenné tette a jelszavas beléptetést, első nekifutásra kibővítette funkcionalitását: az utolsó néhány generációban a Home gomb adott helyet a Touch ID szenzornak.

Az inkriminált gomb távozásáról folyó spekulációk 2015-ben kaptak új muníciót. Ekkor adta be az Apple az ujjlenyomat-leolvasó érzékelő érintőképernyő alá becsúsztatásának szabadalmát. Ezzel gyakorlatilag kvázi feleslegessé tette a Home gomb fizikai formában létezését.

Ahogy közeledik a tízedik generáció megjelenése, egyre vadabb találgatások kapnak szárnyra, mitől is lesz forradalmian új a jubiláló okostelefon. Ezek egyike szerint az iPhone 8-ról már hiányozni fog a Home gomb, ami a szintén pletykált íriszszkenner megjelenésével végképp értelmét vesztheti.

Nem csak az Apple-nek terhes

Az iMiD 2016 kijelzőkiállításon a Samsung egyik mérnöke, Park Von-szang kottyintotta el a dél-koreai vállalat ugyanerre a változtatásra vonatkozó terveit. A mérnök szerint a Samsung Galaxy S8-as frontoldali paneljének több mint 90 százalékát az érintésérzékeny kijelző fogja elfoglalni.

Ez az arány évről évre magasabbra kúszik fel az okostelefonok átlagát tekintve. A gyártók folyamatosan száműzik az egyéb vezérlőeszközöket és érzékelőket a hátlapra és a készülékek oldalára, ezáltal egyre több és több helyet nyernek a képernyőnek. Jelenleg ott tart a mobilipar, hogy az átlagos okostelefon frontpanelének 80 százalékát teszi ki a kijelző. Ehhez képest még tíz százalékos növekedés nagyon soknak számít. Igaz, azt egyelőre nem tudni, hogy vajon a hajlított/lekerített éleket beleszámolták-e ebbe.

Ráadásul ez az ugrás még mindig nem fog akkorát szólni, mint amekkora a Samsung középtávú terveiben szerepel. A dél-koreai vállalat azon dolgozik, hogy ezt az arányt egészen 99 százalékra tornázza fel, vagyis pár éven belül a teljes frontpanel csak képernyőből fog állni. Ez egyben az összes fizikai kezelőszerv eltüntetését is jelenti a készülékek elejéről.

A trendet egyébként nem diktálja, csak követi a Samsung, hiszen a Xiaomi Mi Mix modellje már szinte meg is valósította ezt az arányt: az előlap legaljába zsúfolt minden, onnan egyelőre nem eltávolítható eszközt (például a frontkamerát), hogy a készülék előlapjának minden egyes egyéb négyzetmilliméterét a kijelző boríthassa.

Mobilitás

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.