2007 eleje az IT, de talán túlzás nélkül mondhatóan az emberiség történte szempontjából is igen fontos időszak volt. Az ekkor tartott Macworld Expo keretében úgy állt ki Steve Jobs a közönség elé, hogy már tudta: amit mondani fog, az megváltoztatja a világot. A vállalat alapítója cége első, érintőképernyős okostelefonjáról rántotta le a leplet.
Nem ez volt az első olyan kommunikációs eszköz, amely részeiben hozta az akkor bemutatott tudást. Többen kísérleteztek már az érintőkijelzővel vagy a mobiltelefonok okosabbá tételével, de olyan kiforrottan, készen egy vállalat sem tudott előállni vele, ahogyan azt az Apple tette azon a hideg januári reggelen San Franciscóban.
A Nokia-éra szétverése
Az iPod korábbi sikere, a zeneipar ellenállásának kvázi megtörése ellenére nagyon kockázatos lépés volt a vállalat mobiltelefóniába való belépése. Ennek persze tudatában volt Jobs is, aki külön hangsúlyozta bemutatójában, hogy két és fél éve várta azt a napot (azaz komolyan felkészültek rá). Alaposan felcsigázta a közönséget azzal, hogy három bejelentést is belebegtetett: egy szélesképernyős, érintésérzékeny vezérlőkkel bíró iPodot, egy „forradalmi mobiltelefont” és egy „áttörést jelentő internetkommunikációs eszközt”. Aztán elárulta, hogy a három képesség egyetlen termékben materializálódik, amit úgy hívnak: iPhone.
Utólag mindig könnyű belátni a forradalmi változásokat okozó események történelmi igazát, és nincs ez másképp az Apple okostelefonja megjelenésének tíz éves távlatából sem. Maga a kifejezés, az okostelefon is az iPhone-nak köszönhetően kezdett elterjedni, addig egyszerűen mobiltelefonnak hívták a ma már butatelefon néven aposztrofált eszközöket. A készülék az egész iparágat átformálta, a telefonok külsejének azóta is tartó, de facto szabványosításával és az olyan, akkor domináns szereplők, mint a Nokia, ellehetetlenítésével (a finnek egyébként éppen most vannak visszatérőben).
És nem csak a mobilokat változtatta meg örökre az iPhone. Előkészítette a sírját számos különálló elektronikus eszköznek, melyek idővel egyáltalán nem voltak már praktikusak, ahogy tudásukat sorban magába olvasztotta az okostelefon. Ki használ ma már külön zenelejátszót, GPS-t, belépőszintű digitális fényképezőgépet..?
Ezzel a sor közel sem ért véget, jelenleg éppen a bankkártyákat készülnek kannibalizálni az okostelefonba integrált NFC-s pénzügyi megoldások, hogy csak egy példát említsünk. De eljön az ideje annak is, hogy okostelefonunk szolgál majd kulcsként lakásunkhoz, kocsinkhoz, munkahelyünkhöz.
Jobs munkája
A folyamattal az Apple alapítója már az iPhone megjelenése előtt évekkel korábban tisztában volt. Peter Oppenheimer, a vállalat gazdasági igazgatója egy 2006 júliusi, pénzügyi elemzőkkel folytatott beszélgetése során ismerte el, hogy a vállalat nem csupán a mobilzenelejátszó-piacon elért pozíciójában nagyon magabiztos, hanem abban is, ami még csak tervezés alatt áll.
„Ami a mobiltelefonokat illeti, nem hisszük, hogy a ma elérhető telefonok lennének a legjobb zenelejátszók. Szerintünk az iPod az. De idővel ez valószínűleg változni fog, és mi nem fogjuk tétlenül nézni ezt” – nyilatkozta Oppenheimer.
Az iPodot aztán végül az iPhone űzte az IT történelemkönyvek lapjaira. Az Apple 2014 szeptemberében fejezte be a 2001-ben bemutatott klasszikus változat online értékesítését. A 3,5 inches képátlójú iPhone képében az Apple tulajdonképpen saját termékének állított konkurenciát. Persze okos árazással elérte, hogy az iPod mellett kitartók is megkapják elvárt zeneélményüket, és azok is hozzájuthassanak a zene élvezetéhez, akik hajlandóak többet kifizetni az okostelefonok tudásáért.
A java még hátravan
De hiába bízott saját magában és termékében Jobs, annak hatását még ő is alábecsülte. A termék megjelenése előtt abban bízott, hogy ha a telefonpiac 1 százalékát meg tudja kaparintani az iPhone, az már 10 millió eladott okostelefont jelent. A 2008-as évre tett előrejelzés beteljesüléséhez végül nem is kellett egy év: már szeptemberre meglett a 10 milliós cél. Az emberek imádták, és mindmáig imádják az iPhone-t: tavaly júliusban jelentette be a vállalat, hogy elérte az egymilliárdos értékesítési számot.
Az iPhone vált a mobil számítástechnika első évtizedének standardjává, és még csak most kezdenek beindulni a dolgok, mondta az Apple jelenlegi vezérigazgatója, Tim Cook vasárnapi, az iPhone tizedik születésnapja alkalmából közzétett üzenetében. „A legjobb pedig még előttünk van”- csigázta fel az érdeklődést a CEO.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak