Acadine Technologies-nak hívják azt a hongkongi céget, amely az Android és az iOS dominanciáját akarja megtörni a mobil oprerációs rendszerek piacán. A céget Li Gong (a fenti képen) alapította, aki áprilisban távozott a Mozilla éléről. (A szakember korábban a Mozilla ázsiai operációját irányította alelnökként.)
A részletekről ugyan keveset lehet még tudni, de már 100 millió dollárjuk van a fejlesztésekre. Ezt az összeget a kínai állam tulajdonában lévő, de szintén hongkongi központú Tsinghua Unigroup International tette Li Gong cégébe. (Mint azzal korábban foglalkoztunk, a Tsinghua Unigroup tett 23 milliárd dolláros ajánlatot az amerikai Micron Technologies chipgyártó cégre.)
Nem a nulláról kezdenek
Az Acadine Technologies nem a nulláról kezd a munkába a H5OS-nek nevezett operációs rendszer fejlesztésében. Egyrészt H5OS-t, amit elsősorban mobilokba, tabletekbe és IoT eszközökbe szánnak, a nyílt forráskódú Firefox OS alapjain építenék fel, másrészt a Li Gong komoly tapasztalatokkal bír ezen a téren, mivel a Mozillánál a Firefox OS fejlesztését is irányította. A fejlesztések során elsősorban olyan eszközökben gondolkodnak, amelyeknek a hálózatba kötése túlmutat a mai informatikai gondolkodáson.
Li Gong elképzelése szerint mindent felhasználnak majd, amit érdemes, de mindenhol eltérnek majd a Firefox OS forráskódjától, ahol van értelme. A végeredmény pedig valami egészen új lesz majd.
A The Wall Street Journal informatikai melléklete, a WSJ.D rövid interjút készített Li Gonggal. Ebből még kiderül annyi, hogy az új oprendszer energiatakarékos lesz, és kevesebb memóriát fogyaszt majd, mint az Android. Alacsony hardverspecifikáció mellett biztosítja ugyanazt a felhasználói élményt, ezáltal jóval olcsóbbá teheti az okostelefonokat. Ugyanakkor nem lesznek benne olyan alapértelmezett szolgáltatások, amelyek megnehezíthetik az eszközgyártóknak a H5OS testreszabását. Egy valóban nyílt ökoszisztémát képzelnek el.
Partnerek is kellenek
Li Gongnak van némi gyakorlata a partnerkeresésben is, ami egy ilyen operációs rendszer sikerre viteléhez valószínűleg nélkülözhetetlen lesz. Két éve ugyanis még ő hozta tető alá a Mozilla és a Foxcon megállapodását közös eszközfejlesztésről és -gyártásról. Akkor az állt a megállapodás hátterében, hogy mindkét fél szövetséges keresett ahhoz, hogy teret nyerjenek a piacon. A bérgyártásra ráállt Foxcon szeretett volna saját márkával piacra. A Mozillának meg igencsak szüksége volt olyan hardvergyártó szövetségesre, akinek az eszközein széles körben teríthette volna a Firefox OS-t.
A fentebb idézett interjúban A WSJ.D rákérdezett a finanszírozásra is, pontosabban arra, hogy nem problémás-e, hogy a Li Gong startupjába befektető Tsinghua Unigroup szoros kapcsolatban van a kínai állammal. A cégvezető szerint azonban a Tsinghua szigorúan pénzügyi befektetőként van jelen a cégben, amely nem kínai, nem amerikai, hanem nemzetközi startup.
Kínát évek óta érdekli egy új oprendszer
Bár az Acadine Technologies vezérigazgatója cége nemzetköziségét hangsúlyozza, nem nehéz párhuzamot találni célkitűzései – ti. Megtörni az Android és az iOS dominanciáját – és a kínai állam céljai között.
Tavaly, több konfliktus után nagy erőkkel álltak neki egy olyan saját operációs rendszer fejlesztésének, amivel a Windowst, az Mac OS X-et és az Androidot szeretné kiszorítani a Nagy Fal mügül. Akkor az új fejlesztélst azzal indokolták, hogy bár voltak korábban is kínai gyökerű operációs rendszerek, azok fejlettsége messze elmaradt a nyugati konkurenseiétől.
Idén az Alibaba fektetett közel 600 ezer dollárt egy kínai mobilgyártóba, a Meizuba, ahol a cél az volt, hogy a már az Amazonnal konkuráló kínai e-kereskedelmi óriás saját oprendszerének, az Aliyun OS-nek teremtsen piacot.
Szintén komoly szereplője a piacnak a Tencent, amely idén már saját operációs rendszerének, a Tencent Operating Systemnek a második verzióját adta ki, a TOS+-t. Ez utóbbi sok hasonlóságot is mutat az Acadine Technologies célkitűzéseivel: a TOS+-t kifejezetten okosórákba, smart TV-kbe, virtuális valóság szemüvegekbe, illetve bármilyen netre köthető, viselhető (IoT) készülékbe szánták. A Tencent saját szolgáltatásait is beágyazta az oprációs rendszerbe, és külső appok bedrótozására is lehetőséget adott.
Küzdelmes lesz
És hogy milyen piaci siker vár az Acadine Technologies-ra? Az IDC adatai szerint 2015 első negyedévében mintegy 350 millió okostelefont értékesítettek. Ezek 78 százalékán fut Android, 18,3 százalékán iOS, és a maradék 3,7 százalékon osztozik minden más: a Microsoft Widows Phone-ja, a Canonical Ubuntuja, a BlackBerry OS stb.
Azt a WSJ.D-nek adott interjújában Li Gong is elismerte, hogy nehéz lesz betörni egy ennyire leosztott piacra. Nem tudnak azonnal versenyezni az Androiddal. Ezért először a réspiacokat célozzák meg. Érdekes módon mobil fronton a két végletet, az ultra olcsó és a high-end mobilokat említette lehetséges kitörési pontként az okos tévék és az Internet of Things eszközök mellett, mely utóbbi piacon szerinte óriási szabad tér van még.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak