Sosem volt túl baráti a viszony, de nagyjából fél éve kifejezett hadjáratot folytat a kommunista rezsim az amerikai cég ellen. Év végére komoly húzást tartogattak.

Péntek óta felhasználók tömegénél teljesen ellehetetlenült a Gmail kínai használata. Az amerikai cég levelezőszolgáltatását még hétfőn sem lehetett használni Kínában. A vállalat szerint náluk minden rendben, így valószínűleg a Kínai kormány internetes fegyvere, a Nagy Falként emlegetett digitális védmű dolgozik a háttérben.

Ellehetetleníthetési kísérlet

A szabad véleménynyilvánításért küzdő egyik kínai csoport jelentette még pénteken, hogy nagy számú felhasználónál elérhetetlenné vált a Google levelezőszolgáltatása az országban. A helyzet hétfőre sem lett jobb, és mivel a vállalat szingapúri szóvivője megerősítette, hogy az ő oldalukon minden a legnagyobb rendben van, így minden bizonnyal a kínai állam egy újabb, az internetes forgalom korlátozását célzó akciójáról van szó.

A többek között az államapparátus érdekeit sértő oldalak blokkolásáért felelős Nagy Fal elnevezésű védelmi rendszeren valószínűleg állítottak egy kicsit, hogy az hatékonyan akadályozza a Gmail működését is. Ez egyébként egyáltalán nem különlegesség, Kína folyamatosan igyekszik akadályozni a külföldi, de különösen az amerikai cégek ottani tevékenységét. A Google esetében nem voltak ritkák a feltűnően lassú munkafolyamatok, vagy éppen a részlegesen, rövidebb időre elérhetetlen szolgáltatások. A mostani eset viszont mind nagyságrendjében, mind esetleges időtartamában erős lépésnek tekinthető, már amennyiben a blokkolás tovább folytatódik.

Nemzetközi mellékhatások

A Google esetében ráadásul itt már nem csak arról van szó, hogy az amúgy is külön játékszabályok szerint működő kínai piacon nem tudja kiépíteni a máshol rá jellemző erős jelenlétet. Ha a külföldi partnerek képtelenek lesznek Gmailen keresztül kommunikálni a helyi partnerekkel, akkor bizony felmerülhet a szolgáltatásváltás lehetősége. Azaz a Google világszintű pozícióját is ronthatja egy tartós blokád az egyre komolyabb gazdasági hatalomként működő Kínában.

Ugyan a blokkolás viszonylag egyszerűen kijátszható VPN, azaz virtuális magánhálózat használatával, ám egyrészt a VPN-szolgáltatókat is rendszeresen igyekszik megzavarni a kínai digitális elhárítás, másrészt ami otthon, vagy egy szabadságjogokért küzdő csoportnál könnyedén megoldható, nem feltétlenül működtethető a kínai cégeknél.  

Vadházasság, szakítás, közeledés

A Google helyi tevékenységének rövid története rendkívül sok kanyarral és irányváltással van tele. 2010-ig nem volt nagy gond, hiszen a Google alávetette magát a kínai kormány akaratának, és gondosan szűrte, mit jeleníthet meg keresője a távol-keleti országban. Ám miután az országból eredeztethető hackertámadások érték emberi jogi aktivisták Gmail-fiókjait, a Google válaszul feloldotta keresőjében a szocialista nagyhatalom által tabunak minősített tartalmak cenzúráját. Akkor az ország keresőpiacának több mint egyharmadát birtokolta az amerikai vállalat megoldása, ám határozottan közölték: ha folytatódnak a hackertámadások és a kormány nem hagy fel a cenzúrázás erőltetésével, teljesen kivonulnak Kínából. A tárgyalások nem vezettek eredményre, ezért végül valóban leállt a lokalizált, kínai oldal, a találatokat több szempontból kivételezett helyzetű a hongkongi oldalra irányították át.

Ám a nagy kardcsörtetés ellenére a Google jelenléte ezt követően sem szűnt meg az országban. Több mint félezer alkalmazott továbbra is maradt, hogy a helyi lehetőségeket elemezve előkészítsék az újabb "inváziót". A visszaszivárgás, ha nem is volt olyan látványos és hangos, mint a 2010-es szakítás, de nagyjából két év múlva már teljesen nyilvánvalóvá vált.

Kína azonban továbbra sem fogadja tárt karokkal a külföldi cégeket. A harcias hozzállás fokozódása nagyjából nyáron, a Tienanmen téri vérengzés 25. évfordulójára tehető. Az eltelt néhány hónap során nemcsak az online szolgáltatások elérhetősége akadozott, de többek között kiebrudalták a külföldi biztonsági vállalatokat, vegzálták a Microsoftot, továbbá kiderült, hogy egy hatalmas projekt keretében saját operációs rendszerre állítanák át az ország informatikáját. Azaz nemhogy békülés történne, de Virág elvtárs szavaival élve: a nemzetközi helyzet egyre fokozódik.

Cloud & big data

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.