A Blackphone speciálisan felkészített operációs rendszere lehetetlenné teszi annak lehallgatását.
Hirdetés
 

Ha van olyan meglovagolható téma manapság, amiből esetleg némi bevétel is származhat, az a titkosítással, lehallgatással és úgy általában a személyes adataink védelmével függ össze. Mióta Edward Snowden és az NSA neve és története ismertté vált a nagyközönség számára, a velük összefüggő témák legalább olyan rendszerességgel szerepelnek a híradásokban, mint a celebek. A terület elbulvárosodását valószínűleg a Blackphone is elősegíti a közeljövőben, hiszen egy olyan speciális telefonról van szó, ami, az ígéretek szerint, lehallgathatatlan kommunikációt tesz lehetővé.

Csendes biztonság a körben 

Az alapötlet nem új, mivel a projekt egyik résztvevője, a Silent Circle már 2011 óta olyan célszoftverek fejlesztésén dolgozik, amelyek titkosított csatornákat biztosítanak az előfizetők számára. A Silent Phone és Silent Text appok ingyenesen letölthetők iOS-re és Androidra, használatuk viszont havi, illetve éves előfizetési díj megfizetése után lehetséges.

A Blackphone pontos részleteiről egyelőre nem sokat tudni, mivel a kellően hangulatkeltő promóciós videó csak annyit árul el, hogy a szuper biztonságos mobil szuper biztonságos lesz, és egy Private OS-re keresztelt operációs rendszer fut majd rajta. Tippjeink szerint a Private OS (vagyis Android) valószínűleg az előbb említett alkalmazások előretelepített verzióival rendelkezik, esetleg a készülék megvásárlásával automatikusan jár előfizetés a Silent Circle szolgáltatásaira.

Minden iróniánk ellenére azt el kell ismerni, hogy a Silent Circle komoly erőfeszítéseket tesz arra, hogy a végfelhasználók mobilkommunikációját minél láthatatlanabbá tegye a hatóságok és a kíváncsi fülek számára. A cég az adattovábbítás során az úgynevezett SCIMP (Silent Circle Instant Messaging Protocol) protokolt használja: ahogy a felhasználó rákattint a küldés gombra, az üzenet vagy a fájl titkosítása azonnal megtörténik.

Barcelonában minden kiderül

Ezt követően az adatok a Silent Circle központi szerverein keresztül kézbesítődnek, vagyis az adatok a mobilt már titkosítottan hagyják el, és azokat a cég szerverei sem tudják dekódolni. A biztonságérzetet tovább növeli, hogy a csak a legszükségesebb adatokat tárolják, azokat is rendkívül rövid ideig, illetve a szervereket is a privát szférát elismerő és tisztelő Kanadában üzemeltetik. A dolog egyedül ott bicsaklik meg, hogy szükségszerűen a titkosítás teljes folyamatában csak akkor biztosított, ha a hívó és hívott fél is használja az előbb részletezett technológiákat.

A projekt másik szereplője a Geeksphone, az a kis spanyol mobilcég, amely a nagyokat megelőzve piacra dobta az első Firefox OS-t használó készülékeket. A Keon és Peak modellek a Blackphone bemutatkozó videójában is gyakran feltűnnek, amivel a kívánt termékelhelyezés is megvalósult. A Geeksphone tervezői által összerakott mobilról a képeken kívül nem lehet tudni semmi közelebbit, mivel az ezzel (és minden mással) kapcsolatos további információkat a cégek a februári Mobile World Congress (Barcelona, február 24.-27.) keretein belül szeretnék nyilvánosságra hozni. 

Mobilitás

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.