Egy kis spanyol forgalmazó hamarosan piacra dobja az első Firefox OS alapú készülékeket.
Miközben a nagy gyártók (ZTE, Alcatel, LG, Huawei, Sony) valószínűleg még csak most kezdik tesztelgetni a Firefox HTML5 alapú operációs rendszerrel felvértezett mobiljaikat, egy kis spanyol cég már ott tart, hogy forgalomba is hozza őket. Igaz, hogy ezek egyelőre fejlesztői darabok és mindössze két modell áll rendelkezésre, de a lépéselőny így is megvan.

Spanyoloké az elsőség  A teljesen nyílt szabványokon alapuló Firefox OS ezek szerint nem csak önmagában rendhagyó, hanem abban is, hogy kisebb cégek is szóhoz juthatnak a forgalmazást illetően. A spanyol Geekphones mindössze 12 alkalmazottal rendelkezik, az alapító és műszaki vezető (Javier Agüera) 20 éves, a cég pedig soha sem látott egyetlen befektetői dollárt sem. A teljesen önerőből működtetett cég tehát hamarosan megkezdi a Firefox alapú készülékek árusítását a weboldalukon és azt állítják, hogy a világon bárhova ki is szállíttatják a megrendeléseket. 



Az olcsóbbik Keon modell

A The Next Web információi szerint erre már ezen a héten kedden, vagy szerdán sor kerülhet, így a Geekphones lesz az első olyan cég, amely ilyen mobilokat árusít. A Keon modell lesz az olcsóbb (115 euró adókkal együtt, kb. 34 ezer forint), amiben egy Qualcomm Snapdragon 1GHz-es processzor, 4 GB ROM, 512 MB RAM, egy a 3,5 colos HVGA (480 × 320 képpont) érintőképernyő és egy 3 megapixeles kamera dolgozik.

A magasabb árfekvésű Peak többet tud: a processzor 1,2 GHz-en ketyeg, az IPS kijelző már 4,3 colos és qHD (960 × 540) felbontású, a hátlapi kamera 8, az előlapi pedig 3 megapixeles. Ezért a csomagért a Geekphones 180 eurót kér el, ami átszámítva nem éri el az 55 ezer forintot. Az árak még változhatnak, de a cég vezetőinek az szándéka, hogy a Keon és Peak nettó árai ne haladják meg a 100 és 15 eurót.



Cikkünk írásának időpontjában a rendelési oldal túlterheltség miatt nem üzemelt 

Sokat jelenthet a lépéselőny 
A noname készülékekből kiderülhet, hogy a cég elsősorban a fejlesztőket célozza meg, és itt akár extra tudással nem rendelkező webes fejlesztőkre kell gondolni, hiszen a Firefox OS-re való fejlesztéshez csak némi plusz mobilos és HTML 5 ismeretre van szükség. A nagy gyártók a saját márkájukkal ellátott Firefox mobilokat a következő hónapokban fogják elindítani, valószínűleg sokkal nagyobb felhajtás közepette, elsősorban Venezuela, Lengyelország, Brazília, Portugália és Spanyolország piacain. 

A Firefox OS bemutatkozott Barcelonában
Tényleg kell nekünk még egy okostelefonos rendszer?
A ZTE hozza ki az első Firefox-telefont 

A Geekphones kapacitása napi 5000 készülék legyártását engedi meg, és a vezetők biztosak abban, hogy ez rövid időn belül kevés is lesz. A Firefox mobilok hazánkban is megjelennek (információink szerint nyár végén, ősz elején) és nagy valószínűséggel a Telenor fog bábáskodni felettük, hiszen a szolgáltató pár héttel ezelőtti rendezvényén külön standot kaptak a Mozilla szakemberei. Aki fejlesztene erre a platformra és nem szeretné megvárni a nagy cégek startját, az nézzen szét a Geekphones oldalán.

Úgy fest, teljesen leeresztett a nemzetközi MI-biztonsági együttműködés

A tavaly novemberi Bletchley-nyilatkozat idején még mindenki az összefogást ünnepelte, de a második, május végére tervezett AI Safety Summit konferenciát sok ország egyszerűen kihagyja majd.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.