A vállalat saját otthoni digitális asszisztense már zsúfolt piacon próbál utat törni. Plusz bemutatkozott az új iMac Pro és iPad Pro is.

A HomePod névre keresztelt digitális otthoni asszisztens az Amazon Echo által kitaposott és a Google Home ezzel analóg eszköze által kiszélesített útvonalon indul el. Talán kicsit későn, hiszen előbbi az Egyesült Államokban már két éve megjelent, és nemzetközi bemutatkozása is lezajlott tavaly ősszel (Nagy-Britanniában és Németországban).

Az Apple készüléke 350 dolláros áron kerül forgalomba, tehát kétszer annyiért kínálják, mint amennyibe az Amazon Echo kerül. De még így is lesz rá kereslet. Lesz rá kereslet?

Még mélyebben az otthonokban

A WorldWide Developers Conference-en bemutatott HomePod külseje meglepően minimalistára sikeredett, szinte a teljes készülékházat a hangszórók védelméhez használt hálószerű anyag borítja. Feladatát tekintve riválisaival hasonló módon működik: zenelejátszóként és otthoni, hangvezérléssel irányítható, internetre csatlakozó tudásbázisként illetve szervezőként működik. Ebben természetesen az Apple saját fejlesztésű mesterséges intelligenciája, a Siri lesz a felhasználók segítségére.

Kétségtelenül későn lép be a piacra a vállalat, de miért döntöttek úgy, hogy még két év után is van keresnivalójuk ebben a szegmensben? Nos, egyrészt a HomePod zenehallgatási szolgáltatása havi 10-15 dolláros díjért cserébe vehető igénybe, a vállalat saját streaming kínálata fut a kis eszközön (ezt egyébként eddig 27 millió előfizető tartotta finanszírozásra érdemesnek).

Ennek a bevételi forrásnak a kibővítése lehet az egyik motiváló ok, a másik pedig a piac szélsebes felfutása. Az eMarketer közlése szerint idén 35 millió ember használja legalább havi egyszer digitális otthoni asszisztensét, ami nagyjából a duplája a tavalyi adatnak.

Új iMac Pro és hatalmas iPad Pro

Asztali készülékét és táblagépét is megújította az Apple, derült ki a WWDC-n. Előbbi külsőben nem hoz sok újdonságot a korábbi iMac-ekhez képest; bár az iMac Pro-n szokatlan helyen, a készülékház hátulján található a bekapcsológomb. Belülről viszont annál durvább az eszköz: csúcskiépítettség esetén az Intel 18 magos Xeon processzora dolgozik benne, mely mellé akár 128 GB-nyi memória is kérhető. Ennek köszönhetően 22 Teraflops teljesítményre képes a masina.
 


Mindez önmagában persze édeskevés, ha a grafikus alrendszer teljesítménye nem mérhető hozzá. Szerencsére nem ez a helyzet, a négy USB és négy Thunderbolt 3 portot tartalmazó új iMac Pro az AMD Radeon Vega architektúráját használja, akár 16 GB-nyi VRAM-mal megtámogatva a GPU-t.

Az almás billentyűzettel és egérrel együtt érkező eszköz tehát nem csak profi grafikusoknak (akár valós idejű 4K-s renderelést nyújtva), hanem játékfüggőknek is megfelel – ha eltekintünk a platform ezen a téren szűkösebb kínálatától. És az ártól, az ugyanis még az edzett tekinteteket is kiakasztja: 5 ezer dollárért kínálja termékét az Apple.

Még nagyobbra hízott a cég tablete: az iPad Pro az előző, 9,7 inches képátlóhoz képest immár 10,5 inch méretű Retina display-jel (2224x1668 pixel felbontás, 264 ppi pixelsűrűség) rendelkezik. Emellett 40 százalékkal csökkentették a kijelzőt körülölelő keret méretét.

A HDR videót is támogató eszköz érdekessége a teljes méretű billentyűzet csatlakoztathatósága, mely a Microsoft Surface Pro termékéhez hasonlóvá teheti. Az Apple ProMotion technológia révén 120 Hz-es képfrissítést kínál az új iPad, annak érdekében, hogy a képernyőn megjelenő animációk még simábbnak tűnjenek.
 


Belülről az A10X processzor hajtja az eszközt, mely 12 grafikus magot és 6 magnyi központi feldolgozóegységet is magába foglal. Utóbbiak fele a nagyteljesítményű számításokhoz, másik része pedig az energiahatékony működéshez készült. Ennek a kiosztásnak köszönhetően az A9X-hez képest 30 százalékkal nagyobb általános és 40 százalékkal több grafikus teljesítményre képes.

Az iOS 10-es futtató (de 11-esre upgrade-elhető) masina testvére még monumentálisabb: 12,9 inches képátlóval bír, 2732x2048 pixeles felbontás mellett. A belépőmodell ára 650 dollárnál kezdődik, a teteje viszont 1100 dollárnál áll meg.

Plusz a MacBook Prók

Frissült az Apple laptop-termékvonala is, de ez inkább csak amolyan ráncfelvarrás lett. A hetedik generációs, Kaby Lake kódnevű Intel Core lapkák cserélik a Skylake-eket, ezzel 300 MHz-cel nagyobb maximális órajelet (4,1 GHz) kínálva az előző modellhez képest. Ezen túl – kisebb változtatások mellett – nagyjából ugyanazzal a kialakítással találkozik az érdeklődő, mint a tavalyi modellnél: billentyűzet, portok, trackpad, kijelző, akkumulátor tekintetében nem történt előrelépés. Áruk 1300 dollártól indul, a csúcsmodell 2400 dollárba kerül.

Apropó, régebbi verziók: a 2015-ös, 13 inches MacBook Pro vonalat kivezeti az Apple, több ilyen laptopot már nem gyárt, csak az elfekvő készletek kiárusítása zajlik. Ugyanennek 15 inches változata azonban továbbra is forgalomba marad, hogy a teljesméretű USB portokra vágyók számára is legyen almás választási lehetőség.

Konzumer tech

3D-ben nyomtatott karácsonyi csoda

Charlotte, a balesetben megsérült teknős egy gyógyászati célú hámot kapott ajándékba, amellyel a remények szerint újra úgy úszkálhat majd, mint egészséges társai.
 
Hirdetés

Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel

Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.

A szoftveresen definiált WAN hálózatok kiépítése jóval komplexebb feladat egy hagyományos hálózati fejlesztésnél.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.