A Fairphone új verziója még átláthatóbb, környezetkímélőbb és etikusabb lesz, mint elődje.

A környezettudatos, „zöld” gondolkodás egyre több gyártó kommunikációjában, stratégiájában felfedezhető, sőt, volt olyan időszak, amikor a témát meglovagoló konkrét termékek jelentek meg a piacon. Ez a vonal azóta visszaszorult ugyan, de a cégek továbbra is igyekeznek átlátható, környezetkímélő, visszakövethető, ellenőrizhető, egy szóval etikus termékeket készíteni.

Csak tiszta forrásból

A mobil iparban egyelőre egyetlen olyan vállalkozás akadt, amely a teljes tevékenységét ennek a célnak szentelte, vagyis annak, hogy felhívja a figyelmet az elektronikai eszközök gyártásával összefüggő problémákra, környezeti hatásokra. A holland alapítású Fairphone még 2013-ban vágott bele abba a merész vállalkozásba, aminek az első etikus okostelefon lett az eredménye. Ez a cég szerint sem lett 100 százalékosan etikus, de mégis alkalmas arra, hogy (fel)figyeljünk a témára.

A közösségi finanszírozással elindított projekt célja az volt, hogy találjanak 5000 olyan vásárlót, aki egyenként 325 euróért megvásárol egy készüléket, ami akkor még nem is létezett. Az ötlet annyira bevált, hogy a kampány végére több mint 10 ezren támogatták az etikus mobil elképzelést, sőt, az azóta eltelt időben összesen 60 ezer készüléket értékesített a holland cég. Ez a mennyiség természetesen meg sem közelíti a nagyok milliós volumenét, de a Fairphone célja nem is a profit, hanem a méltányos kereskedelem (fair trade) mozgalmának támogatása.

Egy mai telefon legyártásához közel 30-féle ásványi anyagra van szükség, amelyek a világ különböző pontjain üzemelő bányáiból érkeznek a gyártócsarnokokba. Az anyagok között több is akad (ón, volfrám, tantál és az arany), amely háború sújtotta övezetekből, főleg afrikai országokból érkezik, és amelyeket rabszolga módjára tartott dolgozók, nem ritkán gyerekek termelnek ki. A Fairphone egyik központi gondolata, hogy az általa gyártott mobilokba kizárólag ellenőrzött, úgynevezett konfliktusmentes forrásból származó ásványok kerülhetnek.

A törvény is besegít

De ez csak az első lépése a gyártási folyamatnak, így a hollandok a többi szakaszban is biztosítják a teljes átláthatóságot és korrektséget. Ide tartozik, hogy a készülék kialakításánál figyelnek annak javíthatóságára, értékállóságára, ügyelnek a gyártásban résztvevő dolgozók egészségére, biztonságára, és nem mellesleg meg is fizetik őket. Végül a gyártó rendelkezésre áll a készülékek szervizelésével, újrahasznosításával kapcsolatban is, vagyis a termék teljes életciklusa alatt ügyelnek a fair trade szabályaira.

A Fairphone bejelentette, hogy készülnek az etikus mobil második kiadására, ami a korábbi Mediatek processzor helyett már egy Qualcomm chipet fog kapni. A szoftveres alapokat továbbra is  az Android fogja biztosítja, de felmerült az is, hogy a jövőben alternatív választási lehetőségeket (Sailfish, Firefox OS) is nyújtsanak a vásárlóknak. A vezetőség tisztában van vele, hogy a második, nyárra tervezett modell sem lesz teljes mértékben etikus, de mindent megtesznek azért (pl. elutaznak az alapanyagokat szolgáltató bányákba), hogy ez a jövőben megvalósuljon.

A Fairphone nem áll egyedül ezzel a törekvésével: az Intel például egy nemrég kiadott közleményében szintén elkötelezte magát a konfliktus mentes ásványok használata mellett, és bejelentette, hogy egy hat éves folyamat eredményeképp nincs olyan alapanyag, ami háborús övezetből származna. Az egész ügyre nagy hatással volt a 2010-es Dodd Frank fogyasztóvédelmi törvény is, ami arra kötelezi a vállalatokat, hogy egyértelműen tüntessék fel a gyártás során felhasznált anyagok származási helyét.

Konzumer tech

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.