A nemsokára a Microsofthoz kerülő finn okostelefonokból meglepően sok fogyott. Igaz, ehhez a nyomott árú csomagok is kellettek.

Egyik utolsó olyan pénzügyi jelentését adta ki ma a finn gyártó, amelyben a mobil divízió eredményei is szerepelnek. Mint ismeretes, a Microsoft szeptember elején közel 5,5 milliárd eurós felvásárlási ajánlatot tett a Nokia Devices & Services részlegére. Az ügylet várhatóan 2014 elejére zárulhat le, így most még a finneken volt a sor, hogy bemutassák, mire jutottak 2013 harmadik negyedévében.

Kevesebből több maradt

Az összbevétel szempontjából folytatódott a lejtmenet. A tavaly még 7,2 milliárd eurós forgalom az ötödével, szűk 5,7 milliárdra apadt. Ami viszont örvendetes, hogy ennek ellenére sikerült megállítani a veszteségtermelést. Az évek óta tartó reorganizációs folyamatoknak is köszönhetően az egy évvel ezelőtt összehozott több mint félmilliárdos üzemi szintű negatívumból sikerült szolid, közel 120 millió eurós pozitív eredményt kihozni. Nettó profit tekintetében pedig mínusz nulla környékére sikerült visszakapaszkodni.

A cégcsoporthoz már csak néhány hónapig tartozó mobil részleg elsősorban az eladások emelkedésével vétette észre magát. A Windows Phone operációs rendszeren futó Lumiákból 8,8 millió darabot értékesítettek az elmúlt három hónapban. Ez jobb az előző negyedévben (7,4 millió), de különösen az egy évvel korábban közölt adatnál (2,8 millió). Ám ahogy az az alábbi grafikonból is látszik, a nagy növekedés ellenére sincs egyelőre egy súlycsoportban az okostelefon-piac két éllovasával a Microsoft-Nokia "szerelemgyereke".

A piaci növekedést jócskán túlhaladó expanziónak ráadásul ára is van – a szó legszorosabb értelmében. A Nokia okostelefonjainak amúgy sem acélos átlagos eladási ára (ARP) a mostani negyedévben is tovább esett. Ez többek között a versenytársakhoz képest meglehetősen kedvező akciós csomagoknak tudható be. A finnek ezzel próbálnak piacot szerezni a riválisok, különösen az Apple és a Samsung ellenében. Összehasonlításképpen: míg a Nokia okostelefonjainak átlagára a harmadik negyedévben 143 euró (kb. 197 USD) volt, addig a szintén a héten jelentő Apple esetében ugyanez az érték majdnem a háromszorosa, 577 dollár volt.

A hagyományos telefonok térvesztése annyira magától értetődő, hogy szinte már megemlíteni is felesleges. A butatelefonok forgalma 37, eladott mennyisége pedig 27 százalékkal volt kevesebb, mint 2012 hasonló időszakában.

Ballaszt nélkül jobb lesz?

Érdekes módon a Microsoft-felvásárlás miatt sokak által azonnal temetett Nokiának talán nem is lesz annyira rossz, hogy megszabadul a mobilos részlegétől. A csoport többi tagjának eredményei ugyanis annak ellenére egészségesebb működésről árulkodnak, hogy mind a Nokia Siemens Networksből NSN-né avanzsált hálozati divívió, mind a térképes HERE részleg bevételcsökkenésről számolt be.

A forgalom az NSN esetében 26, a HERE-nél 20 százalékkal zuhant, ám az üzemi eredmény tekintetében összesen 180 millió eurós eredményt tudnak felmutatni, ami lényegesen jobb, mint az önmagában nagyobb forgalmat bonyolító Devices & Services üzletág mostani, 86 milliós üzemi vesztesége.

Azaz jövőre, amikor a Nokia nem csak dolgozói jó részétől, de a mobil fejlesztés költséges nyűgétől is megszabadul, kiváló esélye lesz a finneknek arra, hogy a megmaradt üzletágakra fókuszálva lassan, de biztosan megkezdjék a felfelé kapaszkodást.

Mobilitás

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.