Bár az előzetes várakozásokat meghaladó üzleti eredményekről számolt be az Apple, a profitabilitás csökkenése folytatódott, és a rövid távú kilátások sem ideálisak.

Felemásra sikeredett a világ egyik legmeghatározóbb informatikai vállalatának legutóbbi negyedéve. Az Apple magyar idő szerint tegnap este tette közzé harmadik (üzleti év tekintetében negyedik) negyedéves számait, amelyek az elemzői várakozásoknál jobbak lettek, ám több soron nem sikerült megismételni az egy évvel ezelőtti teljesítményt. A cég rövid távú kilátásai sem feltétlenül ideálisak, így nem is csoda, hogy a részvényárfolyam enyhe eséssel reagált a publikált adatokra.

Csörgött a kassza

A cég teljes bevétele 37,5 milliárd dollár lett a szeptember 28-án zárt periódusban. Ez az elemzői várakozásoknál közel 2, a tavaly ilyenkori eredménynél pedig bő 4 százalékkal magasabb. A bevételi számokat elsősorban a szeptember 20-án piacra dobott új generációs iPhone-ok tornázták fel. Az új modellekből három nap alatt eladott 9 millió, a negyedév során pedig összesen 33,8 millió darab értékesített telefon jót tett a forgalomnak. A negyedéves iPhone-eladások így is csak a várakozások alsó szintjét tudták elérni, hiszen korábban a szakértők 33-35 millió közé tették a lehetséges értékesítési mennyiséget.

Nem tudták viszont az okostelefonok lendületét átvenni a táblagépek: az iPad-ből eladott 14,1 millió darab alig valamivel több, mint a tavalyi forgalom, ráadásul lényegesen elmarad az idei második negyedév 14,6 milliós teljesítményétől is. A megtorpanásra magyarázat lehet az, hogy a vásárlók kivártak az új generációs tabletek érkezése miatt. Az iPad Air és a felturbózott iPad mini viszont csak a napokban kerül a boltokba, így majd a karácsonyi szezon dönti el, hogy fogadják a fogyasztók az új gépeket.

Futottak még...

Ami a többi bevételi forrást jelenti, mind a Macek, mind a már bőven kifutó technológiának számító iPod-ok értékesítése visszaesett. Darabszám tekintetében 7 illetve 35 százalékkal, míg forgalomban 15 illetve 30 százalékkal alakultak kedvezőtlenebbül az eredmények. Nőtt viszont az iTunes és az egyéb szoftverértékesítésekből származó bevétel. Ezen a területen 4,2 milliárdot szorgoskodott össze a vállalat, ami komoly, 22 százalékos bővülésnek felel meg éves összevetésben.

Problémás terület maradt azonban a bevételből realizált profit. Összvállalati szinten az üzemi eredmény 10 milliárd lett, ami elmarad a tavalyi bő 10,9 milliárdtól, ráadásul ez már a negyedik olyan periódus, amikor profitszinten képtelen volt előrelépést felmutatni a cég. A nettó profit a tavalyi 8,2 milliárd után a szolid forgalomnövekedés ellenére is gyengébb, mindössze 7,5 milliárdos lett. A bruttó fedezeti szint 37 százalékos lett, aminél jobbat a most zajló, ünnepi vásárlásokkal támogatott periódusra sem ígér az Apple. Ennél viszont közel egy százalékkal magasabb számot szerettek volna látni az elemzők. Így annak ellenére, hogy az utolsó naptári negyedévre a várakozásoknál jobb, 56,5 milliárdos forgalmat prognosztizált a vállalat, a részvények enyhe, 1,2 százalékos mínuszba kerültek a bejelentést követően.

Keleti közeledés 

Végül érdemes megemlíteni a nagy rivális Samsungot is. A dél-koreai vállalat szintén a napokban tette közzé gyorsjelentését, melyből az látszik, hogy a távol-keleti óriás mobil üzletága már önmagában képes közel annyi forgalmat generálni, mint a világ legértékesebb vállalata címet is egy ideig birtokló Apple teljes egésze. A Samsung mobilos részlege dollárba átszámítva 34,5 milliárdnyi terméket értékesített a harmadik negyedévben. Az Apple gyengélkedő profitját viszont rögtön más megvilágításba helyezi az, hogy a koreai vállalat a megközelítőleg hasonló méretű forgalomból még mindig lényegesen kevesebbet profitál. A Samsung mobil divíziója üzemi eredmény szintjén egyelőre "csak" 6,3 milliárd dollárt tud felmutatni, ami alaposan elmarad az Apple mostani, 10 milliárdos eredményétől.

Mobilitás

A bitcoin lesz Oklahoma olaja

A szövetségi állam kormányzója aláírta azt a törvényt, amely garantálja többek között az oklahomaiak kriptobányászathoz való jogát.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.