Az Alphabet/Google ismét megpróbálja befogni a Spotify-t és az Apple-t. Jövő márciusban jön a Remix.

Fizetős zenei streamingszolgáltatást indít jövő márciusban a YouTube – értesült a Bloomberg. Az egyelőre Remix néven futó szolgáltatással a vállalat ismét megkísérli a felzárkózást a Spotify és az Apple mellé a zenei streamingben.

A YouTube-on is a zene jön be

A dologban az az érdekes, hogy a Google-nek három párhuzamos zenei szolgáltatása is volt-van. 2011-ben indult el az androidos alkalmazásbolt részeként a Google Music (később Google Play Music), 2014-ben a YouTube Music Key, majd a következő évben a YouTube Red, a klasszikus YouTube fizetős, reklámoktalanított szolgáltatása, amely zenét és mozit is ad a felhasználóinak.

A Google végül tavaly úgy döntött, hogy kezd valamit ezekkel a lényegében párhuzamosan működő szolgáltatásaival. Első körben leigazolt egy zeneipari nagyágyút a Warner Musictól. Lyor Cohen feladata, hogy rendbe tegye a zenei streaming területét, és szorosabbra fűzze a vállalat kapcsolatait a zeneipar szereplőivel. (Cohennek egyébként van saját független lemezkiadója is, a 300 Entertainment.) Idén összevonták a Google Play Music (ami Magyarországról is elérhető) és a YouTube Red teljes csapatát, üzletet és fejlesztés egyaránt, de maguk a szolgáltatások önállóak maradtak. Nyáron azonban már az is felmerült, hogy a szolgáltatásokat is egyesítenék, amit Cohen is igencsak szorgalmazott, főleg a konstrukciók bonyolultsága miatt. Mivel a régebbi szolgáltatások kivezetéséről vagy átalakításáról egyelőre nincs szó, az új szolgáltatás bevezetésével ismét három csatornán nyomja a zenét a Google.

A Remix létrehozása részben a zeneipar nyomására történhetett. Arról kevesebbet tudni, hogy maga a YouTube (és vonatkozó szolgáltatásai) mennyi pénzt termel, mivel az Aplhabet pénzügyi eredményeiben nem tünteti fel önállóan. Az azonban biztos, hogy fontos terület, mert a vállalat hirdetési bevételein is érezhető volt, hogy sok nagy cég mondta fel hirdetési megállapodását a videomegosztó oldallal egy botrány miatt. A szerződést bontó cégek azt nehezményezték, hogy hirdetéseik szélsőséges tartalmak mellett is megjelennek.

Tisztább lesz a jogi helyzet

A Spotify és az Apple Music megjelenése egy nagyon komoly, közel két évtizedig húzódó válságból vezette ki annak idején a nagy zenei kiadókat, a piac ismét elkezdett növekedni. Ebből természetesen a Google is szeretett volna részesedni. A zenei kiadók amúgy úgy látják, számukra is sokkal nagyobb potenciál van a YouTube-ban, mint amit ki tudnak hozni belőle. Az oldalon ugyanis a zene a legnépszerűbb, havi több mint 1 milliárd felhasználót vonz, ám ebből jogdíj formájában túl kevés csapódik le a kiadóknál – természetesen a kiadók szerint. (Az valószínűleg külön is megérne egy misét, hogy a magyar jogkezelő, az Artisjus mit kezd a YouTube-on megjelenő magyar zenékkel, és milyen módon tudja behajtani a jogdíjakat az oldaltól.)

A Remixről egyelőre keveset tudni. Lényegeben egy Spotifyhoz hasonló on-demand szolgáltatást rebesgetnek, amibe a YouTube-ról videoklipeket is be lehet szívni. A YouTube állítólag alkotókkal is felvette a kapcsolatot, hogy majd ők is segítsenek az új szolgáltatás népszerűsítésében.

Ami viszont tény, hogy a szolgáltatáshoz már megkötötték az első megállapodást, véletlenül épp a Warner Music Grouppal, de folynak a tárgyalások, a Sony Musickal és a Universal Musickal, valamint egy Merlin Network nevű jogkezelővel, amely a világ számos független kiadóját képviseli. A Sonyval és az Universallal történő megállapodás lehet a keményebb dió, mivel a két kiadónak már van egy közös online szolgáltatása, a Vevo.

Konzumer tech

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.