Ez az írás is tesztnek indult, de végül inkább egy szubjektív írás alakult ki belőle.

A mobilok tesztelése, kipróbálása közben az elmúlt évek alatt elég sokféle elmeállapotba tud kerülni az ember. Lehet lelkes, lehet végtelenül unott, nézhet nagy reményekkel a készülék elé, majd válhat csalódottá, érezheti azt, hogy most valami nagyszerű dolognak a szemtanúja, vagy lehet szélsőségesen elkeseredett és végtelenül dühös, ahogy én az iPhone SE esetében. (A nyitóképen egy fehér iPhone 5s társaságában.)

Ez az írás is tesztnek indult ugyan, de annyira nem értem, nehezen fogadom el a terméket, hogy ehelyett inkább egy szubjektív írás alakult ki belőle, vállalva annak minden következményét.

Az Apple ügyein lovagolni

Könnyű és olcsó megoldás lenne ezt a mobilt egy bekezdésben, vagy cikkben emlegetni az Apple nemrég bemutatott pénzügyi eredményeivel, de nem teszem, mert itt és most a kettőnek nincs is köze egymáshoz. Az Apple a kezdeti időktől fogva egy ellentmondásos, sok indulatot kiváltó vállalat, amely miatt nekem is sok vitám volt szakmabeliekkel, iPhone tulajdonosokkal, Android felhasználókkal, még a saját feleségemmel - tűnjön ez bármilyen furcsának is.

Gyorsan fussuk is le a kötelező köröket: egy megosztó, de kétség kívül izgalmas, és hosszú évekig zseniális megoldásokat, szoftvereket szállító cégről van szó, amely emberi elmével (de másmilyennel sem) alig felfogható mennyiségű készpénzt halmozott fel az évek során. Ez a vállalat jelenleg egy űrállomáshoz hasonlítható, repülő csészealjat formázó, dollár milliárdokba kerülő központot húz fel magának, vezetőjének (Tim Cook) véleménye politikai, gazdasági szinten is meghatározó jelentőségű.

Az Apple-ről kialakult képemet sajnos sokszor befolyásolta Steve Jobs, illetve az ő gyakran (szándékosan?) elhibázott kommunikációja, nyilván nem véletlen, hogy minden évben jönnek a különböző „Gate” ügyek. Divat az Apple ügyein lovagolni, leszedni róluk a keresztvizet, szembesíteni a vezetőséget a korábbi években tett fogadalmaikkal, a sajtó oldaláról pedig mindezt a végsőkig kihasználni. Kedves olvasóink ez utóbbinak lehetnek most a tanúi.

Egy megfejthetetlen rejtvény

A fentiek tükrében most az lenne az igazi fordulat, ha iPhone felhasználó lennék, de nem vagyok az, és azt is vállalom, hogy ebben félig-meddig a néha visszaszoruló, majd újra előtörő ellenszenv játszik szerepet. Az Apple hardver, dizájn oldali erősségét elismerem, sokszor méltatom is, a szoftver azonban a mai napig egy megfejthetetlen rejtvény és annak ellenére nem találom fel benne magam, hogy sokak szerint az iOS a világ leghatékonyabb mobilos oprendszere és kezelőfelülete. De zavar még az árképzés, a szolgáltatók sakkban tartása, a cég adózással kapcsolatos politikája, bár nem lehetne nyugodt szívvel azt mondani, hogy az összes nagyvállalat makulátlan lenne ezeken a területeken.

Mindezek ellenére úgy érzem, hogy az oly sokszor emlegetetett „Apple lendületének elvesztése”, az „innováció halála” fordulatok nem feltétlenül állják meg a helyüket. Egyértelmű, hogy a mobil vitte, viszi és az eredmények ellenére még fogja is vinni a vállalatot előre, érdemes, szükséges volt ebből kilapátolni mindazt, ami benne volt. Az Apple ezt kíméletlenül meg is tette: lassan csepegtetett újdonságok, mindig annyi, amennyire szükség van: a kijelzők növelése, a modellek duplázása, a 3D Touch bevezetése, a teljesítmény lassú szintezgetése.

Az Apple jelenleg innovációja abban áll, hogy kifacsarja a meglévő termékekben rejlő összes lehetőséget, még azt is, amiről nem gondoltuk, hogy ott van. Ez lehet erény is akár, egy ideig egészen biztosan. Az iPad Pro tipikus példája ennek, amit aztán majd követ az iPhone „prósítása”. Ezek lehetnek ellenszenves húzások, tűnhet helyben járásnak, de mindenképpen hatékony formája a saját erőforrások totális kimerítésének. De ennek is van egy határa: ez pedig az iPhone SE.

Kötelessége előre menni

Ha a céltalan tökörészést az ember meg is bocsátja, azt már nehezen fogadja el, hogy az évközi iPhone legnagyobb újítása annak 4 colos kijelzője. Valamint az, hogy ez a cég eddigi legerősebb, 4 colos mobilja. Nyilván nem (nem?) várhatom el az Apple-től, hogy a pult alatt, stikában tolja ki ezt a mobilt és az is egyértelmű, hogy a marketingnek dolgoznia kell, de ez a megközelítés, a több éves dizájn újra eladása, illetve annak formás szlogenekkel való ellátása bicskanyitogató hatással bír rám.

Ennek a mobilnak az az üzenete, hogy „ezt ti akarjátok, nektek van rá szükségetek, hiszen 30 millió darabot eladtunk belőle 2015-ben”. Nem tudom megállni és idetenni azt az Apple filozófiát sokáig uraló gondolatot, mely szerint nem azt kell a felhasználók elé tenni, amit akarnak, hanem azt, amiről még nem is tudják, hogy kell nekik. Igen, igen, tudom, hogy ez már nem AZ az Apple. Tim Cook nem egyenlő Jobs-szal. Ettől függetlenül is szomorú és vészjósló, ha egy vállalat vissza és nem előre tekeri a kereket, és ugyanilyen dühítő lenne, ha ez bármelyik másik mobilgyártó esetében történik meg. (Azt is bevallom, hogy ha mégis megtörténne, nem feltétlenül eredményezne egy ilyen hangvételű írást.)

És akkor még lehetne folytatni az árazással, a 16 és 64 gigabájtos kivitelek arcpirító rendszerével, azzal, hogy a következő innováció várhatóan a hajlított kijelző, vagy a dupla kamera bevetése lesz, vagy esetleg azzal, hogy ettől még ugyanúgy futni fog a szekér egy jó ideig.

Tiszta sor, hogy az Apple-nek ki kell szolgálnia a részvényesek érdekeit. Biztos vagyok benne, hogy a gyakran hangoztatott felmérések szerint a felhasználók elégedettek a termékekkel. Szimpatikus, hogy kiálltak a felhasználók érdekei mellett az adatvédelmi kérdésben. De abban is biztos vagyok, hogy az ilyen eredményeket elérő, ekkorára növő vállalatnak nem feladata, vagy dolga, hanem kötelessége előre menni, utat mutatni, teljes fordulaton pörögni, izzani, és semmiképpen sem iPhone SE kaliberű termékekkel foglalkozni. Mert ez a készülék gyáva, hazug, és egyetlen csavarjában, vagy áramkörében sem méltó ahhoz, amit az Apple egyébként hisz, gondol és mutat magáról.

Utóirat:

Az iPhone SE szinte teljesen azt az élményt adja, mintha egy 5s lenne az ember kezében. Gyorsabb, akad pár átemelt képesség az új készülékekből, melyek közül a Live Photo-t találtam a leghasznosabbnak. A kamera kiváló képeket rögzít, de a legnagyobb előnye nekem abból származott, hogy a zsebben lévő készülék leüléskor nem akart kettétörni, sőt, az ember észre sem veszi, hogy ott van.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.