Az utóbbi idők legtöbb bejelentését és termékét hozó Apple-eseményen vagyunk túl.

Mégis unatkoztunk. Mégsem rendültünk meg. Mégsem láttunk igazán újat. A megfelelő rész aláhúzandó, akár több is választható egyszerre, hiszen az Apple elhozta ugyan azokat a frissítéseket, új termékeket, funkciókat, amelyekről nonstop beszél a világsajtó több hét óta, de továbbra is az a lekövetésese stratégia érhető tetten a cégnél, ami már évek óta. Az összes megoldást láttuk már itt-ott, meg is kapta a magáét a gyártó a leplezetlen másolás és az eredetiség hiánya miatti kritikákat, egyedül az Apple TV volt képes friss dolgokkal szolgálni.

iPad Pro

Az összes, előzetes találgatás igaznak bizonyult, és ezt már nem az első Apple-rendezvény beszámolójánál írhatjuk le. Egy hatalmas, 12,9 colos kijelzővel ellátott iPadről van szó, aminek az lenne a feladata, hogy ismét életet leheljen ebbe a gyengélkedő termékkategóriába. A bődületes felbontással (2732 × 2048 képpont) ellátott kijelző, az új, még gyorsabb (ami az egyik állandó jelző volt tegnap este) A9X processzor, a fejlett külső hangszórók, a készülék vékonysága és kis súlya mind az Apple mérnöki bravúrjait hivatott prezentálni.

Több, az iPad Pro felületén dolgozó szoftvert, megoldást láttunk, amelyek közül a Microsoft Office-ért felelős szakemberének színpadon való megjelenése okozta a legnagyobb döbbenetet, hiszen a redmondiak soha nem voltak még jelen így ilyen bemutatón – eddig. A középpontban tehát a produktivitás állt, amit egy kihajtható, billentyűzettel ellátott tok (Smart Keyboard), illetve egy stylus (Apple Pencil) képviselt. Előbbi erősen emlékeztet a Microsoft Surface gépek megoldásaira, utóbbi pedig nem jár az egyébként 1000 dollár körüli (128 GB-os, LTE verzió esetén) táblagéphez, mivel azért további 100 dollárt kér érte az Apple.

 

Akadt egy bújtatott termékbejelentés is, amire a különböző iPad variációk kivetítésekor került sor. Itt az iPad Mini modellek között feltűnt egy 4-es sorszámmal jelzett is, amit az Apple külön nem emelt ki, viszont az iPad Air 2 hardverét hozza majd el egy 7,9 colos kijelző mögé csomagolva.

iPhone 6S, iPhone 6S Plus

A program leginkább kiszámítható része az új mobilokról szólt, itt inkább csak az merült fel kérdésként, hogy már kiszivárgott tételek mellé jön-e valami új. Dizájnban jelentős változások nem történtek: az új mobilok kicsit nehezebbek, valamivel nagyobbak, és bejött egy új szín Rose Gold néven. A hardver frissítése itt is megtörtént, vagyis mantrázható a gyorsabb processzor, grafikai folyamatok sablonszöveg, a kijelzőméretek azonban nem változtak (4,7, illetve 5,5 col).

Az igazi nóvum azonban a panelhez köthető, és még a nevet is sikerült korábban eltalálni: megérkezett a 3D Touch. A kijelző megnyomásának hosszúságát érzékelő, és ahhoz kiegészítő funkciókat nyújtó iOS9 kombinációja valóban izgalmas újításnak tűnik. A hamarosan debütáló OS képes lesz arra, hogy egy hosszabb nyomásra betekintést kapjon az adott alkalmazásba („peek”), ha pedig a felhasználó tovább ott tartja az ujját („pop”), akkor további, részletesebb lehetőségei nyíljanak az adott appal kapcsolatban. Ez alkalmas arra, hogy kevesebb érintéssel érhessünk el funkciókat, ami akkor lesz igazán hasznos, ha az külső applikáció fejlesztők is felkészülnek erre a lehetőségre.

Az új iPhone-ok kamerája is fejlődött, a hátlapi iSight objektív immáron 12 megapixeles és képes 4k felbontású videók rögzítésére. További érdekesség a Live Photo, ami az állókép rögzítésénél valójában egy rövid videót vesz fel, így a fotót hosszan megérintve a kép pár másodpercre életre kel. Az év vége felé érkező iPhone 6s ára 200 dollártól indul, ami 100 dolláronként skálázódik a verzió és a tárhely méretétől függően.

Minden más

Az Apple Watch új szíjakat kap, bejelentettek egy együttműködést a Hermés nevű céggel, így a divatra érzékenyek még több lehetőség közül választhatnak. Egyre több app fog natívan futni az órán, amivel kapcsolatban érkezik a WatchOS 2 szeptember 16-án, ami még több újdonságot fog elhozni.

A hazai piacra legkisebb hatással a felfrissített Apple TV lesz, mégis ez tartalmazta a legkomplexebb és legérdekesebb újításokat. Az érintőpaddal ellátott, játékvezérlőként is működő távirányító, a rendszerhez kapcsolódó saját oprendszer, a tvOS, a kereséshez és információkhoz használható, mélyen beágyazott Siri, a külön ide szánt appok, játékok, azok egyéb iOS alapú eszközökkel való kompatibilitása egy nagyon feszes egységet alkot. Jóformán az Apple TV az, ami az Apple összes tartalmakkal és technológiákkal összefüggő tudását egybe sűríti, hiszen a filmek, zenék, játékok, appok mind egy platformon lesznek elérhetők.

Konzumer tech

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.