A HTC nyíltan és vállaltan készített egy iPhone-ra hajazó mobilt, ami akár még jól is sikerülhetett volna.

A HTC most már évek óta elég nagy gondban van: a piacra dobott mobiljai nem képesek felkelteni az érdeklődést, túl nagy a verseny, amit a tajvaniak nem bírnak tempóval. Furcsa mindez, hiszen a fémből készült, markáns dizájnnal megáldott M-széria kellően egyedi és különleges volt, illetve az Androidba is sikerült annyi pluszt beletolni, ami kiemelte ezeket a mobilokat a masszából.

A piac mégsem reagált jól, ezért a HTC lépett egy merészet, és bejelentette a One A9-cet, ami szöges ellentétben áll az eddigiekkel. Ha az ember jóindulatúan, megengedően áll hozzá ehhez a történethez, akkor sem nagyon tud mást mondani, mint hogy ez egy iPhone koppintás, ami a készülék összes négyzetcentiméterén tetten érhető.

Copycat

Azt rögtön az elején le kell szögeznem, hogy egy kiválóan sikerült másolatról van szó. Ugyanazok a lekerekített sarkok, a szélénél finoman gömbölyödő kijelző, masszív, egy darabból kialakított fémház fogadja az embert, ami a 6-os kiadás óta jellemzi az iPhone-okat. A hátlapon kissé kiemelkedő kamera, az alul található külső hangszóró rácsa, hátul, az antennák vételi jelét erősítő csíkok mind megvannak. Balra a nanoSIM és a microSD nyílása került, jobbra pedig az enyhén recézett bekapcsoló gomb, ami minimális egyediséget sugall.

Ez a kombináció az A9 esetében is azt jelenti, hogy félelmetesen csúszós az egész mobil, ami nem egyszer indul el nagy lendülettel a tenyeremből a föld felé. Az egyezés annyira 100 százalékhoz közeli, hogy a HTC logó alatt egy gomb is található, amit azonban nem nyomni, hanem érinteni kell. Ez alatt bújik meg az ujjlenyomat-olvasó (hoppá, pont úgy, ahogy az iPhone-nál), ami még oké is lenne, viszont a többi kezelőszerv elhelyezése fatális tévedés a HTC részéről.

Az Androidnál megszokott vezérlő gomb hármas (alkalmazás kezelő, visszalépés, Home) vagy a készülékházon, kapacitív felület formájában kap helyet, vagy felkerül magára a kijelzőre, amivel így egy kicsit elvesz a hasznos felületből. Mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai is, az azonban minden esetben biztos, hogy a felhasználót nem zavarják össze véglegesen.

Az A9 esetében az a probléma, hogy a középső, „hardveres” gomb egyben a Home funkciót is tudja, viszont az említett két másik funkciót nem mellette, annak két oldalán kell keresni, hanem a kijelzőn – egy másik Home gomb társaságában. Igen, ez azt jelenti, hogy a felhasználó két Home gomb között is válogathat, ha a kezdőképernyőre akar jutni, de a gyakorlat azt mutatta, hogy ez inkább probléma, mintsem dőzsölés a jóban. A helyes megoldás az lehetett volna, hogy az ujjlenyomat-olvasó mellett lettek volna a kezelőszervek, így az ember nem kavarodik össze.

Nyilván elfogadható ez a döntés a HTC részéről, és egy rövid időszak alatt hozzá is lehet szokni, de ha ettől elszakadunk, akkor elég nehezen érthető meg, hogy pontosan mi volt a szándéka a fejlesztőknek, és kicsit zárójelbe teszi a gyártó korábbi, kiváló megoldásait. (És persze az is egy opció, ha az ember nem használja a szenzort, de akkor ezzel sutba dobunk egy remek funkciót.)

Nem másol mindenhol

Az A9 egyik erőssége a kijelzője. A full HD felbontású, AMOLED panel 5 colos, vagyis még bőven a kezelhető kategóriában található. A megjelenítő kiváló, a technológiára jellemző színekkel dolgozik, a betekintési szög is széles, a karcokat pedig a Gorilla Glass 4 felület hárítja el.

Csak rövid időre tudtam pozitívba váltani, mert a teljesítményről is ejteni kell pár szót. A One A9 a Snapdragon 617-es rendszerchipjét kapta, amiben két négymagos (1,5/1,2 GHz) processzor teszi a dolgát 2 GB RAM-mal kiegészülve. A nálam járt modell 16 gigabájtos belső tárhelyet kapott, de létezik 32 gigás kiadás is, amihez már 3 GB dukál.

A legjobb szó talán az lehet a teljesítményre, hogy ragadós. Alig akad olyan mozzanat a mobillal kapcsolatban, amit ne kísérne a menürendszer, az appok lassú reagálása, a tétovázás, ami annak ellenére állandóan érezhető volt, hogy már az Android legújabb, 6.0-s verziójával (Marshmallow) érkezik. Elképzelhető, hogy a 3 GB-os kiadás nem szenved ilyesmitől*, de szerintem nem túlzok, ha azt mondom, hogy 8 mag és 2 GB RAM mellett sem lenne ildomos neki.

*Végigfutottam az amerikai kollégák által írt teszteket, mivel az Egyesült Államokban a 3 GB-os modell került forgalomba. Általában meg vannak elégedve a teljesítménnyel, de csak addig, amíg nem kell erőforrás igényesebb játékokkal, appokkal próbálkozniuk. Ilyenkor ugyanis pontosan olyan tünetek jelentkeznek náluk, amiket én is tapasztaltam: lassulás, dadogás, akadozás.

Képben van

A kamera az elmúlt időszakban egy hektikus terület volt a HTC számára, hiszen az egy ideig erőltetett Ultra Pixel technológia sem hozta azt, mit vártak tőle. Az A9-ben már egy „hagyományos”, 13 megapixeles (auto fókusz, LED vaku, OIS) kamera található, ami ismét a pozitív oldalát erősíti a készüléknek. Kiegyensúlyozott színvilágú, korrekt fotókat készít, és rosszabb fényviszonyok között sem vérzik el. Jó pont jár a manuális beállítási lehetőségekért, ahogy a Hyperlapse és Lassított felvételi módokért is.

A kezelőfelületet a HTC Sense adja, ami sokat visszavett az utóbbi időben az egyediségből és csak finoman nyúl bele az az Androidba. A Blinkfeed továbbra is a csomag része, de egyre kevésbé érzem létjogosultságát egy integrált hírolvasó, közösségi média figyelő alkalmazásnak, amikor annyi egyéb lehetőség van erre a célra. Jó hasznát lehet venni azonban a gesztus alapú vezérlési lehetőségeknek, amelyek elsősorban a készülék felélesztésére, és egyes appok indítására vethetők be.

Mire volt jó ez az egész?

Kicsit nehezen tudom értelmezni a HTC One A9 létezését. Az iPhone-ra való hajazás nyilvánvalóan szándékos volt, amivel egyetlen tábort nem tudnak elhódítani: az iPhone felhasználókat. Ha az lett volna a cél, hogy azokra hassanak, akik szeretnének Apple mobilt vásárolni, de nem engedhetik meg maguknak, akkor azt a kifejezetten magas, 200 ezer forintnál kezdődő, kártyafüggetlen ár teszi lehetetlenné.

Ha a figyelem felkeltése volt az elsődleges szempont, az sikerült, bár nem biztos, hogy az a hír tesz jót egy pénzügyileg bukdácsoló vállalatnak, ha a világ vezető gyártójának csúcskészülékére egy az egyben hasonlító mobillal jönnek ki. Ha csak egy poén volt, akkor ez rossz poén volt.

Az a szerencséje az A9-nek, hogy az anyagminőség, a hibátlan összeszerelés, a kamera, a remek kijelző menti a menthetőt, így már csak az áron kellene lefaragni egy kicsit, hogy ez a történet esetleg sikeres lehessen. Veszélyes terep ez a másolósdi, hiszen ha még minden egyéb tekintetben is jól muzsikált volna az A9, akkor is úgy hivatkoznának rá, hogy „az a bizonyos iPhone másolat”. Nem tisztem üzengetni a HTC-nek, de voltak ott már ígéretes, sőt, bravúros dolgok a cég életében, érdemes lenne azokból kiindulni és akkor kicsit helyre lehetne rántani a renomét.

Konzumer tech

Nem sok mindenkit érdekel az Apple szuperszemüvege

A beszámolók alapján elolvadt az érdeklődés a Vision Pro headsetek iránt, az Apple néhány üzletében szinte nem is keresik a gyártó legújabb hardveres termékét.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.