Két éve még csak felhős cégeket vásárolt ipari internetes koncepciójához, mostanra saját felhőt épített az amerikai nagyvállalat.

Amit ma felhőként ismerünk, nem optimális a nagy teljesítményű ipari alkalmazásokhoz – állítja a GE. A vállalat tegnap jelentette be Predix Cloud néven az ipari környezethez tervezett felhőszolgáltatását, amely egyelőre még béta fázisban van.

A Predix Cloud a GE várakozásai szerint egyrészt megoldást kínálna az iparban használatos szenzorok, robotok és egyéb eszközök csatlakozására, másfelől megfelelő eszközt biztosít ahhoz, hogy megfelelően lehessen kezelni az iparban keletkező nagy mennyiségű és rendkívül heterogén adatmennyiséget, amelyhez az ipar igényeinek megfelelő adatelemzési, tervezési és modellezési hátteret is biztosít. A szolgáltatás élesben jövőre indul.

Biztonságos infrastruktúrát ígér

A GE a bejelentés szerint a Predix Cloudban kiemelten kezeli a biztonságot. Ennek egyik eleme, hogy bár a felhője ún. multi-tenant rendszer, azaz akár ugyanazon a szerveren is több partner alkalmazása futhat – akárcsak egy nyilvános felhőben –, maga a felhős infrastruktúra minden szintje szoftveresen definiált. Szintén biztonságnövelő tényező, hogy nem publikus szolgáltatásként kínálják, és a felhőbe töltött alkalmazásokat csak egy szigorú ellenőrzés után lehet futtatni.

Mint azt Harel Kodesh alelnök, a GE Software-en belül működő Predix Group vezetője mondta, a szigorú biztonsági előírások azokban a szektorokban, melyeknek a szolgáltatást szánják, az egyik legfontosabb kérdés. Az alelnök az energetikát (erőművek, kitermelés), nehézipari gyártást, a bányászatot, a repülőgép-ipart, és az egészségügyet említette példaként, melyeknél elsődleges szempont, hogy ne hagyjanak támadható felületet a helyi rendszerek, szenzorok és egyéb berendezések, valamint a felhőszolgáltatás között. Az egyébként az egyik legfontosabb üzleti célja is a GE-nek, hogy ezeket a biztonságos adatkezelés szempontjából kiemelt szektorokat kiszolgálja.

A Predix Cloud kerein belül a vállalat kínál csak infrasturktúrát (IaaS), orkesztrációs réteget, platformszolgáltatást, sőt teljes szoftverszolgáltatást (SaaS), amihez az ügyfeleknek csak az adatforrásokat kell biztosítaniuk. Így a GE azokat az ipari internethez kapcsolódó szolgáltatásait, melyeket eddig külön kínált az ügyfeleinek, felhős alapon egységes platform köré tudja szervezni.

Az alapokat már két éve lerakták

A Predix Cloud alapjait már korábban lefektették. Amellett, hogy a GE-nek komoly tapasztalatai vannak az ipari internet terén, amelyhez megfelelő szoftverbázissal is rendelkezik, azt utóbbi években tudatosan készült is a nyitásra felhő felé. Két éve szállt be például 105 millió dollárral a VMware és az EMC közös spin-off vállalkozásába, a Pivotalba, hogy felgyorsítsa az ipari internet igényeihez igazított felhőalapú analitikai eszközök fejlesztését.

Ami a gyakorlatot illeti, majd' minden érintett szektorban voltak/vannak a GE-nek olyan projektjei, melyeknek szoftveres hátterét, valamint a projektekben szerzett tapasztalatit fel tudták használni a Predix Cloudból nyújtott szolgáltatásoknál. Az Alitalia légitársaságnál például kizárólag a repülőgépekből kinyert adatok feldolgozásával sikerült optimalizálni az üzemanyag-felhasználást, de ugyanez a módszer erőművekben is alkalmazható.

Az egészségügyben pedig a betegadatok kezelésétől a diagnosztikai eszközök optimalizálásáig nagyon sok felhasználási elképzelhető.

A siker kérdéses

A Fortune által megkérdezett elemzők szerint egyelőre komoly kérdés, hogy a GE felhős törekvéseinek milyen sikere lesz. Bár a várakozások szerint az ipari internet az elkövetkező tíz év alatt 10-15 ezer milliárd dollárral növelné a globális GDP-t a hatékonyságnövelésen keresztül, erre az irdatlan összegre a vállalatok digitalizációs transzformációjának támogatásán keresztül erre több cég is bejelentkezett. A Gartner elemzője, Yefim Natis arra hívja fel a figyelmet, hogy az IBM, a Microsoft vagy az Oracle ennek a problémakörnek a szoftveres oldalát sokkal jobban ismeri, mint a GE, amely viszont az ipar oldaláról tud sokkal többet. A nyertesek azonban azok lehetnek Natis szerint, akik mindkét oldalt kiválóan ismerik.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.