A török hatóságok most már a Google DNS szervereit is megpróbálják blokkolni.

Pontosan tíz nap telt el azóta, hogy a török miniszterelnök, Recep Tayyip Erdoğan kezdeményezésére több olyan bírósági határozat született, ami alapján az országban blokkolják a Twitter elérhetőségét. A lépés hatalmas felháborodást váltott ki szerte a világon, és még a török köztársasági elnök is elítélte az intézkedés sorozatot. A Twitter vezetősége azóta felvette a harcot a török kormánnyal, de a felhasználók is megtalálták a kiskapukat a korlátozások kikerülése érdekében.

Zárul a DNS kiskapu

Ennek következtében a nemhogy visszaesett volna a törökök twitteres aktivitása, hanem inkább nőtt a bejegyzések száma. Nem telt el sok idő, mire kezdett terjedni a Google publikus DNS szervereinek használati lehetőségeiről szóló felhívás, amivel ki lehet kerülni a központilag blokkolt portokat. A Google 2009 végén jelentette be, hogy ingyenes DNS-szolgáltatást indít, ami mostanra a vállalat adatai szerint a világ legnagyobb ilyen jellegű megoldásává nőtte ki magát, és egy átlagos napon 130 milliárd kérést szolgál ki.

A török hatóságoknak beletelt pár napba, mire le tudták követni az alternatív utakat kereső netezőket, és ugyan hivatalos formában nem közölték a tényt, de a Google azt állítja, hogy most már az emlegetett DNS szervereket is elkezdték elérhetetlenné tenni az országban. A Google biztonsági blogján megjelent bejegyzésben a cég arról számol be, hogy a hozzájuk beérkező riportok, illetve a saját vizsgálataik is azt mutatják, hogy a török internet szolgáltatók egységesen blokkolják a Google DNS szerverihez való hozzáférést az országban, amit egyébként eddig egyetlen ország hatóságai sem léptek meg.

A Google magyarázata szerint a DNS szerver adja meg a számítógépnek azt az információt, hogy a keresett weboldal (szerver) pontosan milyen útvonalon érhető el, azaz a rendszer hasonlóan működik, mint amikor a telefonkönyvből kikeresünk egy telefonszámot. A DNS szerverek akadályozásának a Google példája szerint olyan hatása van, mintha az említett telefonkönyvet valaki kicserélné egy, az eredetivel szinte teljesen megegyezővel, csak éppen néhány kontakt mellett nem ugyanaz az információ áll, mint korábban, vagyis a török szolgáltatók a Google-éhoz hasonló, de attól mégis eltérő DNS beállításokat kezdtek alkalmazni.

Részsiker a szólásszabadság jegyében

Ezzel párhuzamosan a Twitter is nyíltan felvette a harcot a török hatóságokkal és a több beadványt, fellebbezést nyújtott be a korábban született döntések megmásítása és hatályon kívül helyezése céljából. A nemzetközi összefogás keretében elindult akció indítványai a blokkolás feloldását szeretnék elérni, valamint azt, hogy az egész konfliktust kiváltó, a miniszterelnököt rossz színben feltüntető tweetek ismét visszakerülhessenek a Twitter rendszerébe.

Ez utóbbi ügyben két nap alatt sikerült is eredményt elérni: az egyik török bíróság visszavonta a szóban forgó posztra vonatkozó tiltást, hiszen az a szólásszabadság és gondolatok szabad áramlásának alkotmányos jogainak megsértését jelentette. A Twitter felhívja azonban a figyelmet, hogy az egész országra vonatkozó korlátozást továbbra sem sikerült feloldani, viszont bejegyzésükben ígéretet tesznek arra, hogy mindent erejükkel a blokk feloldásán fognak dolgozni a következő napokban is.

 

Közösség & HR

Jön a félmilliós iPad brutál neurális feldolgozó egységgel

Ez persze csak az alapár, az extrákért külön kell fizetni. A nagyobb modell minden extrával forintban bőven millió fölött lesz.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.