A Google Átláthatósági Jelentése és a török kormány korábbi intézkedései mind arra utalnak, hogy Törökország komoly fenyegetésnek tekinti a közösségi oldalakat, illetve az ott megjelenő tartalmakat. Recep Tayyip Erdoğan török miniszterelnök legújabb akciója nyomán a helyi hatóságok blokkolták a Twittert az országban, de ha ez nem lenne elég, Erdoğan az akciót igen kemény szavakkal is megtámogatta.
Ki fogjuk irtani!
„Bírósági végzéssel rendelkezünk. Ki fogjuk irtani a Twittert. Nem érdekel, hogy mit szól ehhez a nemzetközi közösség. Mindenki tanúja lehet a Török Köztársaság erejének”, szóltak a miniszterelnök szavai a Bursában tartott kampánybeszédében. A beszédet követően a Minisztérium sajtóosztálya azzal indokolta a drasztikus lépést, hogy Twitter nem tett eleget a kormány kérésének, amiben bizonyos linkek eltávolítását kérték a mikroblogról.
A miniszterelnök indulatait azt korbácsolta fel ennyire, hogy 10 nappal a török választások előtt olyan dokumentumok, hangfelvételek jelentek meg a Twitteren, amelyek alkalmasak ara, hogy kormányzati körökkel összefüggő korrupciót bizonyítsanak. A török kormány értelmezése szerint ez nem a szólás és az internet szabadságáról, hanem az információkkal való visszaélésről, valamint a személyhez fűződő jogok megsértéséről szól, így nem várták meg, míg a Twitter vezetősége megteszi a lépéseket, hanem inkább blokkolták az oldal elérését.
Turkish users: you can send Tweets using SMS. Avea and Vodafone text START to 2444. Turkcell text START to 2555.
— Policy (@policy) 2014. március 20.
A Twitter tanácsa az SMS-ben történő twittelésre
Ennek következményeként a török felhasználók a Twitter oldalát megnyitva nem a megszokott bejegyzésekkel, hanem azokkal a törvényi passzusokkal találkoztak, amelyek lehetővé teszik a hatóságok számára, hogy külön bírósági ítélet nélkül, egy korábban elfogadott törvény alapján blokkoljanak bizonyos weboldalakat. A döntés technológiai kivitelezését a helyi távközlési hatóság intézi úgy, hogy az összes helyi internet szolgáltatót kötelezi a Twitter blokkolására.
A korlátozások bevezetése után azonnal megindultak a szervezkedések arra vonatkozóan, hogy miként lehet kikerülni a helyi szolgáltatókat és egyéb közösségi felületeken tanácsok jelentek meg azzal kapcsolatban, hogy milyen DNS, és VPN-beállításokkal lehet továbbra is használni a Twittert. Sőt, maga a Twitter is ellenállt, mivel török, és angol nyelven is közzétett olyan üzeneteket, melyben tájékoztatja a török felhasználókat, hogy SMS-ben is lehet twittelni.
A net megvédi magát
Ahogy beindult a netes közösségek egyébként teljesen törvényszerű elkerülési mechanizmusa, máris arról indultak meg a pletykák, hogy a hatóságok a többi közösségi oldalt is blokkolni fogják. A kormány Reutersnek adott hivatalos közleményében ezt gyorsan cáfolta: „Azért kényszerültünk erre a lépésre, mert a törvényben biztosított intézkedésünket a Twitter vezetőségével nem sikerült elfogadtatunk. Jelen pillanatban nincs érvényben hasonló döntés egyéb közösségi oldalak, pl. a Facebookkal kapcsolatban.”
Abdullah Gül: ő sem ért egyet a Twiter blokkolásával
A Twitter blokkolása, ahogy arra számítani lehetett, a mikroblog felületén csak olaj volt a tűzre és órák alatt olyan hashtagek kerültek a toplisták élére, amelyek Erdoğant diktátornak titulálták (#Erdogandictator), illetve egyszerűen hírt adtak a történtekről (#TwitterisblockedinTurkey, #TurkeyBlockedTwitter). Sőt, a statisztikák azt mutatták, hogy a blokk nem különösebben akadályozta meg a török twittelőket az üzenetek küldésében. A Twitturk mérése szerint a korlátozást követő 10 órán belül félmilliónál is több üzenet jelent meg a Twitteren, ami a napi 1,8 milliós átlaghoz képest nem mutat komoly visszaesést.
Erdoğan döntésével Abdullah Gül a török köztársasági elnök sem ért egyet és ebbéli véleményét ironikus módon éppen a Twitteren tette közzé. „A közösségi oldalak teljes lekapcsolását elfogadhatatlannak tartom”, szólt az elnök üzenete, aki azt is hozzátette, hogy a rohamosan fejlődő kommunikációs technológiákat lehetetlen teljes mértékben blokkolni és reméli, hogy a tiltás nem fog sokáig tartani.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak