A Google Átláthatósági Jelentése szerint az orosz és török hivatalok voltak a legaktívabbak a törlési kérelmek kapcsán.

A Google 2010. óta publikálja a Transparency Report című jelentését, amiben országokra, ügyfajtákra, időszakokra lebontva részletezi, hogy a kormányzati szervek milyen ügyekben kéri különböző tartalmak eltávolítását. A ma 8. alkalommal megjelent Átláthatósági Jelentés már csak a számok alapján is aggasztó trendeket körvonalaz, hiszen januártól júniusig 3846 kormányzati megkeresés érkezett a Google-höz, ami 27 737 netes tartalomra vonatkozott; ez 68%-os növekedés a 2012-es második félévi adatokhoz képest.

Szélmalomharc az internettel

A Google összesítése azt mutatja, hogy az elmúlt négy évben változatlanul, jellemzően a politikával összefüggő tartalmakra vonatkoznak a kérelmek, amelyek leggyakrabban kormányzati szervektől, bíráktól, rendőrségektől, illetve helyi hivataloktól érkeznek. Ezek legtöbbje azt szeretné elérni, hogy az őket, eljárásukat, döntéseiket rossz színben feltüntető képek, videók eltűnjenek a Google által felügyelt és üzemeltetett szolgáltatások felületeiről.


Mint a lenti grafikonokból látható, a kérések indokaként leggyakrabban a rágalmazást nevezik meg a szervezetek képviselői, de gyakran személyiségi és szerzői jogok védelmére hivatkozva kérik a tartalmak eltávolítását. A kérelmek indoklása között szerepelt még 1-3 százalékos súllyal például a választási törvény megsértése, a kormányzatot ért kritika, szerzői jog megsértése, személyes adattal történő visszaélés, droggal történő visszaélés, vallási meggyőződés megsértése, erőszak, védjegy megsértése, nemzetbiztonságra történő hivatkozás, öngyilkosságra bátorítás, valamint a bántalmazás/zaklatás is. Érdekes, hogy a kérelmek három százalékánál – melyek harmada érkezett bíróságtól – semmiféle indoklás nem volt.


A közzétett eljárások, ügyek, valamint a Google döntéseit figyelembe véve jól látszik, hogy az esetek nagy részében a kérelmek nem érik el a céljukat. A vizsgált időszakban a 93 kérvény érkezett a kormányokat nyíltan kritizáló tartalmak miatt, de a Google mindössze az esetek kevesebb mint egy harmadában törölte az érintett tartalmakat.

Török és orosz fölény

Az Átláthatósági Jelentés hivatalos oldalán a Jegyzetek rovatban részletesen is el lehet olvasni, hogy mely ügyekben és milyen kimenetellel indultak folytak az ügyek. A korábbi évek számaihoz képest a török és az orosz aktivitás ugrott meg látványosan, hiszen előbbi esetében megtízszereződött a beadványok száma (1126 kérelem), az oroszoktól pedig 257 törlési indítvány érkezett, ami kétszer annyi, mint 2012-ben.

Az ügyfajták meglehetősen változatosak: ilyen például az a török bírósági végzés, amely az összes olyan keresési eredményt eltávolította volna, amely egy politikai tisztviselőre és szexbotrányokra vonatkoznak. Vagy említhető az a német közigazgatási szervtől érkezett kérelem, amely arra vonatkozott, hogy a Google távolítson el egy olyan YouTube-videót, amely állítólag becsmérlően ábrázolja az állami jelképeket.

A keresőcég a Jelentésben felhívja a figyelmet arra, hogy az általa közzétett esetek csak egy kis szeletét mutatják meg az internetet érintő cenzúrának, de azt minden bizonnyal jól érzékelteti, hogy a hivatalos szervek milyen arányban és sikerességgel (de inkább sikertelenséggel) igyekeznek a számukra kifogásolható tartalmakat eltüntetni a világhálóról.

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.