A Google szinte mindent tud rólunk. Pontosabban sokat, de nem tudjuk, hogy mit. Most hat európai állam adatvédelmi hatósága protestál – közös erővel.
Az Európai Unió hat tagállama közösen kíván fellépni a Google legújabb
adatkezelési szabályzata ellen. Azt szeretnék elérni, hogy a keresőcég
hozza összhangba az uniós adatvédelmi előírásokkal az adatkezelését.
Habár a keresőóriásra esetlegesen kiszabható büntetés nem verné földhöz a
céget – összességében pár millió eurót tenne ki –, az mindenképpen
figyelmeztető jel, hogy a hat állam között ott Hollandia és Olaszország
mellett ott van Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és
Spanyolország is.
Larry Page mint Nagy Testvér?
A vizsgálatot a francia adatvédelmi hatóság, a Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés (CNIL) vezeti és fogja egész Európára kiterjedően.
Nem tudjuk, mit tudnak ■ A Google tavaly, éppen az átláthatóságot szem előtt tartva egységesítette adatvédelmi irányelveit. Csakhogy továbbra sem világos, hogy mit, hol és mennyi ideig tart nyilván a felhasználókról. Az ugyanakkor az egyszerű felhasználó számára is nagyon valószínű, hogy a keresőcég a különböző szolgáltatásival pontosan nyomon tudja követni a felhasználók tevékenységét ha másért nem, hát a célzottabb hirdetéselhelyezések miatt.
Úgy tűnik azonban, az európai felhasználók érzékenyebbek a személyes információk biztonságára – erre hívta fel a figyelmet Isabelle Falque-Pierrotin, a CNIL elnöke is. Éppen a Google tavalyi irányelv-egységesítése után, októberben állapították meg az EU hatóságai, hogy az új rendszer nem felel meg a Unió irányelveinek. Kifogásolták például, hogy a felhasználóknak nincs módjuk kibújni a célzott reklámok alól, valamint a tárolt adatokra vonatkozó előírások, az adatőrzés ideje sem egyértelmű. A Google azonban úgy vélte, az új szabályzata igenis megfelel ez EU-s jognak.
Az adatkezelés régóta probléma ■ Nem ez az első eset, hogy a Google-nek konfliktusai támadnak az európai államok hatóságaival az adatkezelés miatt. (És akkor az abból adódó versenypiaci problémákról ne is beszéljünk, hogy a keresőcég uralja
az európai keresőpiac mintegy 90 százalékát.)
Több mint két évvel ezelőtt például amiatt került kényelmetlen helyzetbe, mert kiderült, hogy Németországban a jelszóval nem védett hálózatokról személyes adatokat, többek között leveleket gyűjtött be. Később összesen harminc országban, többek között
Nagy-Britanniában nyilvánosságra került, hogy a Street View szolgáltatás képeit rögzítő autók nemcsak fotóztak, de a vezeték nélküli hálózatok információit is összeszedték. Akkor ezt úgy magyarázták a cégnél, hogy emberi hiba, egy mérnök tévedése állt a háttérben. A történet viszont tavaly pont azzal folytatódott, hogy kiderült:
még mindig nem törölték az inkriminált tartalmakat.
A büntetés csekély ■ Bárhogyan is alakul a hat ország hatóságai által kezdeményezett vizsgálat, az biztos, hogy maga a kiszabható büntetés nem vágja földhöz a keresőóriást. Franciaországban például 300 ezer euró a maximális büntetési tétel, az Egyesült Királyságban mintegy 600 ezer euró, és még az ehhez képest súlyosabban mérő Olaszországban is csak 1,2 millió. A hat országban együttesen kiszabható büntetés mindössze pár millió euróra rúg, amit a Google lényegébe észre sem venne.