A Google szinte mindent tud rólunk. Pontosabban sokat, de nem tudjuk, hogy mit. Most hat európai állam adatvédelmi hatósága protestál – közös erővel.
Az Európai Unió hat tagállama közösen kíván fellépni a Google legújabb adatkezelési szabályzata ellen. Azt szeretnék elérni, hogy a keresőcég hozza összhangba az uniós adatvédelmi előírásokkal az adatkezelését. Habár a keresőóriásra esetlegesen kiszabható büntetés nem verné földhöz a céget – összességében pár millió eurót tenne ki –, az mindenképpen figyelmeztető jel, hogy a hat állam között ott Hollandia és Olaszország mellett ott van Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Spanyolország is.



Larry Page mint Nagy Testvér?

A vizsgálatot a francia adatvédelmi hatóság, a Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés (CNIL) vezeti és fogja egész Európára kiterjedően.

Nem tudjuk, mit tudnak A Google tavaly, éppen az átláthatóságot szem előtt tartva egységesítette adatvédelmi irányelveit. Csakhogy továbbra sem világos, hogy mit, hol és mennyi ideig tart nyilván a felhasználókról. Az ugyanakkor az egyszerű felhasználó számára is nagyon valószínű, hogy a keresőcég a különböző szolgáltatásival pontosan nyomon tudja követni a felhasználók tevékenységét ha másért nem, hát a célzottabb hirdetéselhelyezések miatt.

Úgy tűnik azonban, az európai felhasználók érzékenyebbek a személyes információk biztonságára – erre hívta fel a figyelmet Isabelle Falque-Pierrotin, a CNIL elnöke is. Éppen a Google tavalyi irányelv-egységesítése után, októberben állapították meg az EU hatóságai, hogy az új rendszer nem felel meg a Unió irányelveinek. Kifogásolták például, hogy a felhasználóknak nincs módjuk kibújni a célzott reklámok alól, valamint a tárolt adatokra vonatkozó előírások, az adatőrzés ideje sem egyértelmű. A Google azonban úgy vélte, az új szabályzata igenis megfelel ez EU-s jognak.

Az adatkezelés régóta probléma Nem ez az első eset, hogy a Google-nek konfliktusai támadnak az európai államok hatóságaival az adatkezelés miatt. (És akkor az abból adódó versenypiaci problémákról ne is beszéljünk, hogy a keresőcég uralja az európai keresőpiac mintegy 90 százalékát.)

Több mint két évvel ezelőtt például amiatt került kényelmetlen helyzetbe, mert kiderült, hogy  Németországban a jelszóval nem védett hálózatokról személyes adatokat, többek között leveleket gyűjtött be. Később összesen harminc országban, többek között Nagy-Britanniában nyilvánosságra került, hogy a Street View szolgáltatás képeit rögzítő autók nemcsak fotóztak, de a vezeték nélküli hálózatok információit is összeszedték. Akkor ezt úgy magyarázták a cégnél, hogy emberi hiba, egy mérnök tévedése állt a háttérben. A történet viszont tavaly pont azzal folytatódott, hogy kiderült: még mindig nem törölték az inkriminált tartalmakat.

Angliában is botrány robbant ki a Google adatgyűjtése miatt
Nem törölte a szabálytalanul gyűjtött adatokat a Google
Haláluk után is élnek a régi Google dokumentumaink

A büntetés csekély Bárhogyan is alakul a hat ország hatóságai által kezdeményezett vizsgálat, az biztos, hogy maga a kiszabható büntetés nem vágja földhöz a keresőóriást. Franciaországban például 300 ezer euró a maximális büntetési tétel, az Egyesült Királyságban mintegy 600 ezer euró, és még az ehhez képest súlyosabban mérő Olaszországban is csak 1,2 millió. A hat országban együttesen kiszabható büntetés mindössze pár millió euróra rúg, amit a Google lényegébe észre sem venne.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.