A török parlament törvényt hozott: bírósági döntés nélkül is blokkolhatók a kormánynak nem tetsző weboldalak, és megfigyeltetők a felhasználók netezési szokásai.

A török parlament a hét közepén fogadta el azt az egyéni képviselői javaslatot, amely szakhatósági jogkörét jóval meghaladó eszközöket ad a török távközlési hatóság kezébe. A hatóság a jövőben előzetes bírósági döntés nélkül is blokkolhat bizonyos weboldalakat. Az új törvény szerint az internetszolgáltatóknak két évig meg kell őrizniük a felhasználók netezésével kapcsolatos adatokat, és azokat kérésre a hatóságok rendelkezésére kell bocsátaniuk anélkül, hogy arról értesítenék az ügyfelet.

Az oknyomozó újságírás halála

A tudósítások Erdogan török miniszterelnöknek (fenti képünkön) a véleménynyilvánítás és az információkhoz jutás szabadsága, valamint az oknyomozó újságírás elleni újabb támadásaként értékelik a lépést. Erdogan egyébként olyan átfogó jogi reformot is át akar erőltetni a parlamenten, amivel távol tarthatná a közeli szövetségeinek nagy port felvert korrupciós ügyeitől az azokat vizsgálni akarókat. Az új törvény megszavazását több órás vita előzte meg, de végül győzött a kormányzó többség, amely az 550 képviselői helyből 319-et mondhat magáénak.

A most jóváhagyott jogszabály az ugyancsak vitatott 2007-es törvényt váltja fel, már az utóbbival is elérte az ország, hogy együtt emlegessék Kínával, a világ legnagyobb webcenzorával – olvasható a Google decemberben publikált átláthatósági jelentésében (összefoglalónk a jelentésről egy kattintásnyira). Az eddigi szabályozás alapján bírósági döntéssel átmenetileg lehetett blokkolni például a Wordpress, a DailyMotion videomegosztó, illetve a Vimeo weboldalát, de két évig ugyanígy tiltott területnek számított a YouTube is. Jó néhány ellenzéki online újság weboldalához sem lehet hozzáférni, és embereket ítéltek el, börtönöztek be közösségi oldalakon vallást sértő bejegyzéseikért.

Ismét távolabb kerülhet az ország az EU-tól

A francia AFP által megkérdezett török egyetemi jogászprofesszor egyenesen orwellinek minősítette a török távközlési hatóságnak adott jogokat. Mint mondta, a lépéssel Törökország ismét távolabb kerül az Európai Uniótól, és néhány lépéssel közelebb Kínához. Még ennél is durvábban fogalmazott az egyik ellenzéki jogász, aki a parlamenti vita elején Erdogant egyenesen Hitlerhez hasonlította. Emlékeztette rá, hogy a német diktátor hasonló módszereket alkalmazott, miután hatalomra került.

Erdogan és Xi Jinping 2012-ben Kínában: egy hullámhosszon

Nemcsak uniós képviselők, külföldi sajtószervezetek bírálják a törvényt, hanem például a török Ipari és Üzleti Szövetség is – utóbbi persze elsősorban attól fél, hogy a lépés elriaszthatja a befektetőket.

Az iszlamista gyökerű kormány természetesen visszautasítja a bírálatokat, Bulent Arinc miniszterelnök-helyettes szerint nincs olyan internetcenzúra. "Szabadabbak vagyunk sok más országnál, és nálunk van sajtószabadság" – nyilatkozta az AFP-nek.
A 2003-ban, amikor Erdogan hatalomra került, azonnal egyértelművé tette: nem szerette az internetet. Azért például egyértelműen a Twittert okolta, hogy tavaly júniusban sikerült megszervezni a kormány elleni országos tiltakozóhullámot, amiben hatan meghaltak, a sérültek száma pedig több ezer volt.

Közösség & HR

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.