Egy nemzeti könyvtár hatalmas projektbe kezdett: az ország minden könyvét digitalizálják a középkortól napjainking. Ráadásul a lakosságnak minden ingyenesen elérhető lesz, még a szerzői jogvédelem alatt álló darabok is. Találják ki, hol?

A kezdeményezés sajnos nem magyar történet, de legalább európai. A projekt a hozzánk hasonlóan kis lélekszámú, egyedi nyelvet őrző Norvégiában zajlik az ottani nemzeti könyvtár égisze alatt. A cél nem kisebb, minthogy minden létező norvég nyelvű kiadványt digitalizáljanak, majd metadatokkal ellátva egy könnyen kereshető online adatbázisba töltsék a "nemzet kollektív memóriáját".

Az e-mindenségit neki!

Bár hasonló kezdeményezésekre látni példát többek között az Egyesült Királyságban vagy Finnországban is, a norvég változat különlegessége abban rejlik, hogy a helyi lakosság számára minden tartalom ingyenesen elérhetővé válik. Ebbe a mindenbe a tervek szerint még a jelenleg szerzői jogvédelem alatt álló anyagok is beletartoznak, azzal a megkötéssel, hogy ezeket a köteteket csak megtekinteni lehet majd, teljes egészében letölteni nem. Ezt a lehetőséget a nemzeti könyvtár a kiadókkal történő külön együttműködési megállapodásokkal kívánja biztosítani. Minden más, egészen a középkorig visszanyúló anyagot azonban nyugodtan le is másolhat a gépére bárki, aki norvég IP-címről jelentkezik be.

A projekt méreteit jól jellemzi, hogy az előkészületek és a digitalizálás már 2006-ban elkezdődött és várhatóan összesen 20-30 évet vesz igénybe. A jelenlegi kiadványok esetében a könyvtár könnyebb helyzetben van, hiszen a kiadóktól a nyomtatott változat mellett automatikusan megkaphatja azok elektronikus verzióját is, amelyeket így azonnal a komplett adatbázisba lehet integrálni.

Eközben Magyarországon...

Nyilván a köztévén futó, Magyarország, szeretlek! típusú (amúgy külföldi ötletből eredő) műsorok is egyfajta módját jelentik az ország értékeinek bemutatására, a nemzeti kultúra, a nyelv őrzésére, de mi igazán nem bánnánk, ha a norvég mintát itthon is követendőnek találnák kormányzati szinten. Persze amíg nálunk digitális archívum témában ilyen ügyek vannak terítéken, erre halvány reményt látunk.

Cloud & big data

Önvezetés Indiában: ha ott működik, akkor mindenhol működnie kell

Egy indiai startup a YouTube-on is bemutatta, hogy autonóm járműveinek milyen körülmények között kell boldogulniuk a helyi utcákon.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.