A világ egyik legnépesebb országának kormányzata eltökélt, hogy a félreeső helyeken élőknek is biztosítsa a csatlakozás lehetőségét. A potenciális célcsoport egymilliárd embert jelent.

2014-ben lett, egyes elemzők szerint az ügyes internetes kampányának is köszönhetően India miniszterelnöke Narendra Modi. Az új kormányzat azóta számos módon bizonyította, hogy eltökélt a hatalmas ország technológiai infrastruktúrájának fejlesztésében.

Egymilliárddal bővülnének

A legfrissebb bejelentés szerint megfizethető minőségű, nagy sebességű internetes hálózat kiépítését tervezik a vidéki régiók bevonására. Hogy ez indiai léptékkel mit jelent? Egy éven belül 150 ezer (!) faluba akarják eljuttatni a világhálós kapcsolatot. Az előző években elkezdett, jelenleg 155 ezer kilométernyi kábelt jelentő infrastrukturális beruházásokhoz most nagyjából 400 milliárd forintnak megfelelő költségvetési keretösszeget csapnak.

A kormányzat tervei között fontos elem a megfizethető kitétel, hiszen a fejlődő gazdasággal rendelkező távol-keleti országban sokan még mindig rendkívül szerény körülmények között élnek. A fejlődést és a használatot segítendő az állam ingyenes oktatási szolgáltatásokat is nyújt majd a potenciálisan bevonható sok százmilliós tábornak. Plusz néhány nappal ezelőtt hozták nyilvánosságra azt is, hogy az állam fél éven belül ezer településen ingyenes wifi-hálózatot hoz létre.

Indiában jelenleg nagyjából 400 millióan interneteznek, ezzel az ország Kína mögött a második legnagyobb piacnak számít. Ennek ellenére még mindig van nagyjából egymilliárd indiai, aki sosem csatlakozott a netre. A kormányzati törekvéseik célja, hogy hamarosan megforduljon ez az arány.

Az infrastuktúra fejlesztése mellett azonban más módon is igyekszik példát mutatni a kormányzat. A miniszterelnök például elsöprő népszerűségű twitteres fiókot üzemeltet, és arra is volt példa, hogy a kormány tagjait azok internetes aktivitása alapján értékelték. De említhető a nemzeti bank hozzáállása is: az indiai jegybank aktívan segíti a pénzügyi szektor megnyitását a technológiai oldalról érkező újító cégek számára..

Mindenki segítene

Az internet elterjesztését persze nem csak az indiai állam, de az üzleti szféra szereplői is lelkesen támogatják.  A Facebook azonban csúnyán felsült a korlátozott elérést biztosító Free Basics szolgáltatásával. A két évvel ezelőtti indulást követően erős kritikák keresztüzébe került, majd a hatóságok a netsemlegesség megsértésének indokával be is tiltotta a projektet.

A Google egy sokkal működőképesebb modellel igyekszik élénkíteni az ottani netezési szokásokat. Helyi távközlési cégekkel szövetkezve ingyenes vezeték nélküli hálózatot építenek ki az országban különösen nagy jelentőséggel bíró vasúti pályaudvarokon. A később globálisan is kiterjeszeni tervezett kampány jelenleg száz állomásra ért el, de máris tervben van további háromszáz bevonása az elkövetkező néhány évben. Szintén a keresőóriás nevéhezköthető egy másik, kísérleti projekt, amelyben hőlégballonokkal javítának a vidéki lefedettséget.

Közösség & HR

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.