Így szolgálja a közt az NMHH: országos internetsebesség-mérő oldalt indított. És meg is indokolta, miért gyarapította a tucatalkalmazást egy újabbal. Ami induláskor akadozott is.

Valós adatokat ígér a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) ma elindított szelessav.net honlapja az egyes előfizetők által elérhető internetsebességről. A téma népszerű, a Google keresője 167 millió találatot dobott ki az "internet speed test" kifejezésre. Ezek nem mindegyike takar webes mérőprogramot, de azt mutatja: népszerű témáról van szó.

Az NMHH az országos minőségmérési rendszer létrehozásával a szolgáltatások tudatos kiválasztását és a meglévő internet-előfizetések ellenőrzését segítené.

Bonyolultabb, de pontosabb

Az NMHH így indokolta a mérőoldalak gyarapodását: "Az interneten bárki számára hozzáférhetők a különböző le- és feltöltési sebességet mérő alkalmazások, amelyek azonban a különböző módszerek alapján ugyanarra a szolgáltatásra eltérő adatokat regisztrálhatnak, és általában csak egy-egy konkrét szolgáltatás adatairól kaphatunk információt. Ezért az NMHH szükségesnek látta, hogy egy olyan oldalt hozzon létre az ügyfelek érdekében, amely a hazai szolgáltatók túlnyomó részének összehasonlítható adatait tartalmazza magyar nyelven, és egységes és hiteles mérési módszert használ a teljes hazai piac felmérésére, a kapcsolódó fogalmak közérthető magyarázatával."

Az NMHH azonban túllépett a "kattintok és megkapom az eredményt" oldalak működésén. Először is azért, mert hitelesített mérőeszközöket is alkalmaz: saját mérőautókkal és a szolgáltatásra regisztráló fogyasztókhoz kihelyezett műszerekkel nyeri az adatok egy részét. Emellett nem csak általában mér, hanem szolgáltatóra, szolgáltatáscsomagra és pontos címre lebontva.

A szolgáltatás a le- és feltöltési sebességet, a késleltetést, és a hálózatsemlegességet is méri. Ráadásul két szinten is.

Önkéntesek kerestetnek

A kialakítása ugyan kicsit bonyolult, de némi kattintgatás után rá lehet jönni a logikájára. Az oldal egyrészt interaktív térképes (ehhez az Open StreetMap adja az alapot) és táblázatos formában, város- és utcaszintű bontásban közli az adott helyen elérhető átlagos sebességet és lefedettséget. Háromféle mérés összesített eredményei közül lehet választani. Meg lehet nézni az NMHH mérőautói által dokumentált adatokat, a regisztrált felhasználók által elvégzett mérések eredményeit, valamint az NMHH fogyasztókhoz kihelyezett mérődobozai által rögzített értékeket. Emellett lehet ad hoc méréseket is csinálni.

A felhasználókat úgy próbálják rávenni a rendszer használatára és feldogozható adatok elkőállítására, hogy az egyedi sebességméréseket naplózhatóvá tették. Ehhez ugyanis regisztrálni kell. Létre kell hozni egy felhasználói fiókot (felhasználónév, jelszó), majd meg kell adni a szolgáltatót, az előfizetési csomagot, és a pontos címet (település, utca, házszám). Utána indulhat is a mérés, aminek az értékeit a rendszer eltárolja, és felhasználja a fentebb említett adatszolgáltatáshoz.

Az interaktív térkép

A szolgáltatás destopon és mobil eszközökön, akár okostelefonon is működik.

A műszeres mérések

Ez még csupán annyiban több a különböző netes mérőprogramoknál, hogy az adatokat összesíti, és különböző bontásokban is tálalja. Van azonban egy plusz szolgáltatás is. Ha valaki a mérések alapján azt tapasztalja, hogy a le- és feltöltési sebesség elmarad a szolgáltatók által hirdetett maximális értékektől, öt mérés után igényelhet egy mérődobozt az NMHH-tól. A mérődoboz teljesen automatikusan méri a kapcsolat sebességét olyan időpontokban, amikor a helyi hálózaton nincs olyan egyéb forgalom, ami a mérési eredményeket torzíthatná.

Ez már olyan adatnak számít, ami akár egy esetleges hatósági vizsgálat indításához is felhasználható.

Lesz még mit csiszolni az oldalon

A szolgáltatás valóban sokkal pontosabb képet ad, mint az általános sebességmérő programok, ráadásul folyamatosan összevethető a hitelesített mérésekkel, a szolgáltatók saját mérőprogramjainak az eredményeivel, valamint az előfizetői szerződésben garantált sebességgel.

Az NMHH persze barátságosabbá is tehette volna az oldal szolgáltatásait. Az például nagy segítség lenne, ha a sebsségmérő oldalán a regisztrált ügyfelek egyből láthatnák az általuk megadott szolgáltatáshoz vállalt sebességértékeket, valamint az adott területre az NMHH által mért és begyűjtött egyéb adatok átlagát.

De ne legyünk telhetetlenek. Igény ugyanis van az oldalon. Az oldal probálgatás közben többször is belefutottunk a "Can't connect! SQLSTATE[08004] [1040] Too many connections" üzenetbe, ami azért kínos egy ilyen rendszernél.

Konzumer tech

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.