Az elmúlt években már annyi nagyvállalat szerette volna megoldani a világ internet problémáját, hogy hamarosan telítődni fog az égbolt különböző járművekkel és műholdakkal. A Facebook a szervezeti összefogásra szavaz, a Google hőlégballonokkal juttatná hozzá az elmaradott területek lakosait internethez, de szintén náluk merült fel, hogy ugyanezt a sztratoszférában keringő drónokkal oldanák meg.
A megváltó műholdak
Az eddigi nagyszabású tervekhez most a Virgin, illetve annak excentrikus alapítója, Richard Branson is hozzá tette a magáét. Egy ambiciózus vállalkozás keretében a vállalatcsoport a világ legnagyobb műholdhálózatát építeni ki, amivel a Föld teljes egészét ellátná internetes, illetve telefonos kapcsolattal. Az elképzelés szervesen kapcsolódik a Virgin birodalom Galactic részlegével, aminek célja a lakossági űrutazás megvalósítása.
Branson szerint mindkét kezdeményezés (űrutazás, műholdas internet) óriási jelentőséggel bírna az emberiség számára, mivel így olyan területek és népcsoportok is nethez jutnának, akinek eddig esélyük sem volt erre. A Nemzetközi Távközlési Unió legfrissebb felmérései azt mutatják, hogy 2014 végére a Föld lakosságának több mint a fele továbbra sem éri el az internetet, így Branson azt reméli, hogy a műholdakkal segítségével drasztikus változás érhető el ezen a területen.
A műholdakat a Qualcomm-mal közösen alapított OneWeb nevű cég keretein belül juttatják fel az űrbe, amihez speciális hordozórakétákat használnak majd. Branson és csapata összesen 648 darab, kisméretű szatellittel hozná létre a bolygó összes területét nettel ellátó hálózatát. A vállalkozás grandiózus voltát jól érzékelteti, hogy a OneWeb önmagában több műholdat fog működtetni, mint amennyi összesen üzemben van a világűrben.
Csak az biztos, hogy lesz
A bejelentésben arról egyelőre nem esett szó, hogy pontosan milyen konstrukcióban jutnak majd nethez az elmaradott országok. Sem árazásról, sem üzletpolitikáról nem kaptunk információt, de most még azt sem lehet tudni, hogy mikor indul a program. Az biztos, hogy remélhetőleg sokkal kevésbé lesz veszélyes, mint a Virgin Galactic tavaly októberben szerencsétlenül járt SpaceShipTwo tesztrepülése, amely során a gép lezuhant, egy ember meghalt, egy pedig megsebesült.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak