A Virgin nagyszabású tervével megoldódna az egész bolygó netes és telefonos lefedettsége.

Az elmúlt években már annyi nagyvállalat szerette volna megoldani a világ internet problémáját, hogy hamarosan telítődni fog az égbolt különböző járművekkel és műholdakkal. A Facebook a szervezeti összefogásra szavaz, a Google hőlégballonokkal juttatná hozzá az elmaradott területek lakosait internethez, de szintén náluk merült fel, hogy ugyanezt a sztratoszférában keringő drónokkal oldanák meg.

A megváltó műholdak

Az eddigi nagyszabású tervekhez most a Virgin, illetve annak excentrikus alapítója, Richard Branson is hozzá tette a magáét. Egy ambiciózus vállalkozás keretében a vállalatcsoport a világ legnagyobb műholdhálózatát építeni ki, amivel a Föld teljes egészét ellátná internetes, illetve telefonos kapcsolattal. Az elképzelés szervesen kapcsolódik a Virgin birodalom Galactic részlegével, aminek célja a lakossági űrutazás megvalósítása.

Branson szerint mindkét kezdeményezés (űrutazás, műholdas internet) óriási jelentőséggel bírna az emberiség számára, mivel így olyan területek és népcsoportok is nethez jutnának, akinek eddig esélyük sem volt erre. A Nemzetközi Távközlési Unió legfrissebb felmérései azt mutatják, hogy 2014 végére a Föld lakosságának több mint a fele továbbra sem éri el az internetet, így Branson azt reméli, hogy a műholdakkal segítségével drasztikus változás érhető el ezen a területen.

 

Exciting news: creating the world's largest satellite constellation, making high speed internet available to billions http://virg.on/wls

Een video die is geplaatst door Richard Branson (@richardbranson) op

A műholdakat a Qualcomm-mal közösen alapított OneWeb nevű cég keretein belül juttatják fel az űrbe, amihez speciális hordozórakétákat használnak majd. Branson és csapata összesen 648 darab, kisméretű szatellittel hozná létre a bolygó összes területét nettel ellátó hálózatát. A vállalkozás grandiózus voltát jól érzékelteti, hogy a OneWeb önmagában több műholdat fog működtetni, mint amennyi összesen üzemben van a világűrben.

Csak az biztos, hogy lesz

A bejelentésben arról egyelőre nem esett szó, hogy pontosan milyen konstrukcióban jutnak majd nethez az elmaradott országok. Sem árazásról, sem üzletpolitikáról nem kaptunk információt, de most még azt sem lehet tudni, hogy mikor indul a program. Az biztos, hogy remélhetőleg sokkal kevésbé lesz veszélyes, mint a Virgin Galactic tavaly októberben szerencsétlenül járt SpaceShipTwo tesztrepülése, amely során a gép lezuhant, egy ember meghalt, egy pedig megsebesült.

Piaci hírek

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.