Elsőként a győri Széchenyi István Egyetemmel kötött komplex együttműködési megállapodást Magyarországon a Huawei. Egy 300 ezer dollár értékű szuperszámítógépet is ad a felsőoktatási intézménynek.

Öt évre szóló együttműködési megállapodást kötött a győri Széchenyi István Egyetem és a Huawei Technologies Hungary a kisalföldi egyetem távközlési és infokommunikációs képzésének fejlesztésére. A vállalat a gépészmérnöki, informatikai és villamosmérnöki karon folyó távközlési- és informatikai képzést a következő 5 évben mintegy 100 millió forint értékben támogatja. Ennek részeként az felszereltek egy a kutatás-fejlesztést segítő, mitegy 300 ezer dollár értékű szuperszámítógépet is tartalmazó labort, valamint elindították a Huawei Akadémiát. Ilyen szuperszámítógépet nemrégiben egy lengyelországi egyetem is kapott a kínai cégtől.

Közös M2M és IoT kutatási programokat terveznek

Az együttműködés nem csak eszközök adományozásra terjed ki. Megállapodtak a BSc, MSc és PhD hallgatók közös szakirányú továbbképzésében, szakmérnök képzés indításában, sőt a Huawei beszáll a duális képzésbe is. Emellett lesznek közös kutatás-fejlesztési programok, melyekbe további partnereket vonnak be. A K+F fő iránya a machine-to-machine (m2m) kommunikáció és  az Internet of Things (IoT), valamint a hálózatmenedzselés lesz.

’’A Huawei hosszú távú magyarországi jelenléte szempontjából elengedhetetlen az egyetemi háttér – mondta Karish Cui, a vállalat technológiai igazgatója. A 60 milliárd dollár éves bevételű, ma már 170 ezer főt foglalkoztató Huawei számára évről évre fontosabb az európai piac, aminek az ellátásában fontos szerep jut Magyarországnak. Itt működik a Kínán kívüli  legnagyobb gyártási és logisztikai központja, több mint 600 magyarországi beszállítóval dolgoznak együtt, közvetlenül és közvetve mintegy 2500 főnek adnak munkát. A magyar központból irányítja a térségi logisztikai és gyártási, a viszáru, alkatrész és szerviz tevékenységet. Itteni befektetéseinek az értéke eléri a félmilliárd dollárt, ami az egyhatoda a kínai cégek által Magyarországon befektetett tőkének.  

Marketinget is érdemes tanulni egy világcégtől

A megállapodás hivatalos győri aláírásán jelen volt Kara Ákos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkára, aki azt javasolta a felsőoktatásba jelentkezőknek, hogy olyan intézményt válasszanak maguknak, ahol erősek a vállalati kapcsolatok. Az államtitkár kívánatosnak tartaná, hogy az együttműködés ne csak az informatikusképzésre fókuszáljon, hanem a hallgatók marketinget is tanuljanak a világcégektől.

Karish Cui (b), Kara Ákos és Földesi Péter (j) a megállapodás alárírása után

Földesi Péter, az egyetem rektora kihangsúlyozta, hogy a most aláírt megállapodás keretében elsősorban nem hagyományos pénzbeli segítséget, támogatást, hanem fejlesztést, gyakorlati tudást várnak a Huaweitől. Az egyetem először az autóipar (Audi) felé nyitott, most jutottak el az infokommunikációhoz, de maga a járműipar és a távközlés is egyre közelebb kerül egymáshoz.

Kínába szerveznek tanulmányutakat

A Huawei különféle formákban már évek óta részt vesz a hazai felsőoktatás támogatásában, az elmúlt öt évben több mint 200 millió forintot fordított ilyen célra. Elsőként 2011-ben egy 30 millió forint keretösszegű, 2015-ig szóló ösztöndíjprogramot indított, amelybe két hazai felsőoktatási intézményt vont be. Ennek keretében a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tíz, a Corvinus Egyetemen pedig öt hallgatónak biztosítottak évi 2000 dollár értékű ösztöndíjat.

Legalább ilyen népszerű a 2019-ig folytatódó másik program a Seeds for the future elnevezésű nemzetközi gyakorlatorientált tehetséggondozó képzés, aminek során egyetemi hallgatók és oktatók tanulmányozhatják a távol-keleti cég székhelyén a legfejlettebb távközlési technológiákat. A program idei fordulóját most hirdették meg, a háromhetes kínai tanulmányútra az ország valamennyi felsőoktatási intézményeiből jelentkezhetnek távközlési- és infokommunikációs tanulmányokat folytató hallgatók.

(Fotó: Krizsán Csaba)

Piaci hírek

A delfinek nyelvének megfejtésével kecsegtet a Google DeepMind új MI-modellje

A DolphinGemma nevű mesterségesintelligencia-modell hozzájárulna a delfinek kommunikációjának megértéséhez, hosszabb távon pedig akár a fajok közötti kommunikációt is lehetővé tenné.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.