Egy kutatás már tavaly kimutatta, hogy a hagyományos tévézést és a streamelt, igény szerint megtekinthető tartalmakat már nagyjából ugyanannyian használják a széles sávú kapcsolattal naponta internetezők táborában. Az előfizetés-alapú igény szerinti videó (S-VOD) szolgáltatások egyik élharcosa, a Netflix is igyekszik meglovagolni a trendet, és az utóbbi években erős nemzetközi terjeszkedésbe kezdett.
57 millióan már igent mondtak
A Statista által összefoglalt lenti grafikonon jól látszik, hogy az elmúlt három év alatt több mint duplájára nőtt az előfizetői kör. A bővülés elsősorban a nemzetközi nyitásnak köszönhető, bár hazai környezetben is sikerült azért lassú, de biztos növekedést produkálni. Az USA-n kívüli terjeszkedés léptékét jól jelzi, hogy csak a tavaly októbertől december végéig tartó időszakban 2,4 millió előfizetőt sikerült megnyerniük. Az idei első negyedévben összesen újabb 3 millió új ügyfelet prognosztizálnak.
Forrás: statista.com
A Netflix tavaly egy másik összevetésben is történelmi eredményt ért el. A 2014 második negyedévében ugyanis már több bevételük származott előfizetésekből, mint amennyit a nagy rivális kábelszolgáltatónak, az HBO-nak sikerült összegyűjtenie. Ugyanakkor a profitabilitást tekintve még van mit javítani, hiszen a nagyjából egyforma árbevétel mellett az HBO több mint négyszerakkora összeget tudott felmutatni üzemi eredményként.
Lépcsőzetes európai invázió
A Netflix 2010 őszén kezdte meg a nemzetközi terjeszkedést: a kanadai indulást aztán gyorsan követte sok más, elsősorban közép- és dél-amerikai ország. Az európai hódító hadjárat 2012 januárjában Angliában és Írországban indult, majd az év második felében Skandinávia lakói kaptak lehetőséget a fix havidíjért korlátlanul igénybe vehető, streamelt, reklámmentes videózásra. A tengernyi sorozatot és egész estés mozit tartalmazó kínálat 2013 szeptemberében már a hollandok számára is elérhetővé vált 8 euróért. A legutóbb pedig (tavaly szeptemberben) Németország, Ausztria, Svájc, Franciaország, Belgium és Luxemburg satírozódott be a lefedettségi térképen. Egyes pletykák szerint a magyarországi belépő sincs már messze, de egyelőre ezt semmilyen hivatalos formában nem erősítették meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak