Immár Hollandiában is igénybe vehető a világ egyik legjelentősebb online streamelhető filmtékája. A Netflix ezzel Nagy-Britannia és Skandinávia után Nyugat-Európában is partra szállt.
Folytatja európai hódító hadjáratát az USA-ban rendkívül népszerű online téka. A Netflix tavaly januárban Angliában és Írországban, az év második felében pedig Skandináviában indította el fix havidíjért korlátlanul igénybe vehető, streamelt reklámmentes videózást lehetővé tevő szolgáltatását. Mától a tengernyi sorozatot és egész estés mozit tartalmazó kínálat már a hollandok számára is elérhető 8 euróért.
Moziverzum ■ Az 1997-ben alakult kaliforniai cég 2002-ben már a tőzsdén volt, és sok évnyi veszteséges piacépítő periódus után 2003-ban tudott először pozitív szaldót elérni. A tavalyi adatok tanúsága szerint éves bevételük meghaladta a 3,6 milliárd dollárt. Igaz, ebből csak 17 millió nettó profit maradt a végén a kasszában. A cég jövőbeli esélyeit a befektetők mindenesetre kedvezőnek ítélik, hiszen az idén januárban 90 dollár körül nyitó részvényárfolyam jelenleg 310 felett jár.
A holland felhasználók más országokhoz hasonlóan az interneten keresztül tudják majd tölteni az általuk kiválasztott címet. Hogy ez milyen eszközön történik, annak sora majdhogynem határtalan, hiszen a hagyományos számítógéptől kezdve a tableten és az okostévén át egészen a
játékkonzolig bármi betöltheti a "mozigépész" funkcióját. Ráadásul a Google nemrégiben mutatta be a filmek számítógépről, mobil eszközökről tévére továbbítását megkönnyítő (egyelőre csak az USA-ra célzott)
Chromecast eszközét, amelynél a Netflix támogatása már indulásnál adott.
A cég egy ideje már nem csupán más stúdiók sikeres sorozatait, filmjeit kínálja, hanem saját gyártású produkciókat is. Ilyenre példa a
Kevin Spacey főszereplésével igen jó visszhangot kiváltó
House of Cards. De az amerikai portfólió mellett már induláskor választható több helyi, holland alkotás is a kínálatból.
Közelednek ■ A jelenleg közel 39 millió felhasználóval rendelkező Netflix egyelőre még meglehetősen "USA-nehéz": a regisztráltak háromnegyede az Egyesült Államokban él. Az új régiók bevonásával azonban egyértelmű szándéknak látszik az, hogy a nemzetközi jelenlét egyre hangsúlyosabbá váljon. Ugyan még nem időszerű a hazai bevezetésről gondolkodni, ám az mindenképpen biztató, hogy lépésről lépésre közelebb kerülnek a régiónkhoz. Ráadásul Hollandia mind méretével, mind önálló nyelvével sok hasonlóságot mutat Magyarországgal, ami némi bizakodásra adhat okot. Ugyanakkor sem az egy főre jutó jövedelem, sem mondjuk angol nyelvtudás tekintetében nem kínálkozik ideális terepnek hazánk, így bizonyosan nem jövő tavasszal kell majd eldönteni, hogy mondjuk HBO-ra vagy Netflixre költsük azt a havi néhány ezer forintot.