Hatalmas blamázs: a népszerű rendszeroptimalizáló alkalmazás egyik változatába a fejlesztő tudtán kívül digitális kártevő került.

Hétfőn állt azzal a nyilvánosság elé a Piriform, hogy az általa fejlesztett CCleanert hackerek fertőzték meg, amivel akár számítógépek millióit is uralmuk alá hajthatták volna. Az ingyenes és igen népszerű rendszeroptimalizáló, valamint spyware-, adware- stb. eltávolító alkalmazás kódjába került bele az ártalmas program.

A 22-es csapdája

Heti szinten 5 millióan töltik le a CCleanert. A felhasználók többsége a rendszer erőforrásainak optimalizálására használja, a nem kívánt szoftverek és sütik eltávolítását oldja meg a CCleaner révén. Ezáltal kevesebb processzorteljesítményt, memóriát és háttértárat foglalnak a szoftverek, amivel a számítógépek és az Android telefonok is jobb teljesítményre, végső soron pedig jobb felhasználói élményre lehetnek képesek.

A Piriform becslése alapján mintegy 2,27 millió felhasználót érinthet az incidens, de állításuk szerint az áldozatul esettek számára sincs ok pánikra. "Gyorsan felmértük és megoldottuk a helyzetet, hitünk szerint semmilyen kár nem ért egyetlen felhasználónkat sem" - olvasható a vállalat közleményében.

Mindazonáltal az incidens rávilágít arra, mennyire sebezhetők rendszereink, még akkor is, ha annak ellenkezőjét hisszük róluk. Ez esetben ráadásul a különösen biztonságtudatosak kerültek bajba, hiszen az otthoni usereknek sem eszköze, sem lehetősége nem volt (és most sincs) a frissítések megbízhatóságának prompt ellenőrzésére. Emellett évtizedek óta sulykolt feladat a rendszer biztonságáért felelős alkalmazások folyamatos frissítése, mindig naprakész állapotban tartása. Az ezt a gondolatot magukévá tevő CCleaner-felhasználók ezeknek a körülményeknek estek áldozatul.

Ellenőrizze a verziószámot!

A támadók képesek voltak behatolni a CCleaner programba és ártó szándékú kódot elhelyezni, miközben a Piriform fejlesztői az alkalmazás új változatán dolgoztak. Ennek eredményeként a kódot digitálisan aláírták, azaz hitelesen azt állíthatta magáról, hogy egy valódi CCleaner szoftverfejlesztőtől származik.

A cseh Avast – a Piriformot júliusban felvásárló, IT-biztonsággal foglalkozó vállalat – szerint két, még augusztusban megjelent CCleaner változat érintett. Azt javasolják a felhasználóknak, hogy ellenőrizzék a verziószámot, és ha a CCleaner v5.33.6162 vagy a CCleaner Cloud v1.07.3191 példányát találják meg eszközükön, akkor a lehető leghamarabb szerezzenek be belőle egy frissebb kiadást. A programok nem frissülnek maguktól.

Tovább vizsgálják, hogyan történhetett meg az incidens, ki és miért tette, nyilatkozta a Piriform. Emellett azt is elárulta a vállalat, hogy az amerikai hatóságokkal együttműködve folytatják a nyomozást.

Folyamatos veszélyben

A történtek jól illusztrálják a számítógépes rendszerek kényes helyzetét. Nem csak, hogy nincsen 100 százalékig biztonságos hálózat, eszköz, de folyamatosan résen kell(ene) lenni, még akkor is, amikor elvileg nyugodtak lehetnénk.

A legutolsó, hasonló eset óta egy hét telt el. Akkor pattant ki a szinte minden okostelefon-tulajdonos figyelmére érdemes Bluetooth-botrány. Felbukkant egy olyan potenciális fenyegetés, amely valóban szinte mindenkit érint, akinek van Bluetooth-kapcsolatra képes eszköze. A szakértők 8,2 milliárdra becsülik a jelenleg használatban lévő bluetooth-os eszközök számát, és 5,3 milliárdra azokét, melyeket a probléma érint. Azt lehet mondani, hogy szinte mindenkinek a zsebében, asztalán, autójában stb. ott ketyeg ez az időzített bomba, és csak idő kérdése, hogy a kiberbűnözők mikor robbantják fel.

Biztonság

Jól halad az Atlassian a felhős átállással

A termékek Server változatának kivezetésével kevesebb ügyfelet veszítettek, mint amennyivel a menedzsment eredetileg számolt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.