Kis fáziskéséssel ugyan, de a világ egyik legnagyobb online kereskedőcége, az Alibaba is elkezdett foglalkozni a drónok bevetésének ötletével. A Financial Times beszámolója szerint a vállalat az Amazon próbálkozásához hasonló módon egy új házhoz szállítási rendszert tesztel, aminek fontos elemeit képeznék a távirányítású, programozható légi járművek.
Nem repkednek az örömtől
Az Alibaba drónjai Kína három nagyvárosában keltek útra, de a cég is több ízben leszögezte, hogy egyelőre csak tesztüzemről van szó, ami még véletlenül sem jelenti azt, hogy Kína kész lenne a pilóta nélküli légi járművek kezelésére. A drónok az elmúlt napokban Peking, Sanghaj, és Guangzhou felett közlekedtek azzal a feladattal, hogy pár doboz gyömbér teát szállítsanak le a megadott címekre.
Noha ennek a szállítási módnak ez lenne a lényege, ebben az esetben nem történt konkrét, az ajtó elé történő szállítás, helyette a küldemények először egy, a címhez közeli logisztikai központba kerültek, ahonnan már hagyományos úton jutott el a csomag a címzetthez. Az Alibaba drónjait a cég logisztikai partnere, a YTO Express biztosította a kísérlet idejére.
Azzal maga a vállalat vezetősége is egyet ért, hogy ha valahol bonyodalmas lesz a drónokat legalizálni, akkor az Kína. Az ország rendkívül szigorúan szabályozza, sőt, bünteti az engedély nélkül útra kerülő apró helikoptereket és jelenleg nem nagyon látszik, hogy miként lehet esélyük a drónoknak. Próbálkozások ennek ellenére akadnak: tavaly egy amerikai videóművészt például letartóztattak, a GoPro kamerával felszerelt drónját pedig elkobozták, mert engedély nélkül reptette az eszközt Peking felett és készített (volna) felvételeket.
Nagy falat a drónszabályozás
A drónok egyelőre azért sem tudnak kitörni a hobbi szintű felhasználási körből, mert a szabályozásuk még nem történt meg. Az Amazon ambiciózus terve is azért akadt el, mert a drónok repülése a zsúfolt nagyvárosi környezetben sok veszéllyel jár, ezért szükség van egy kontrolláló erőre. Az USA-ban ezt a NASA vállalta, hogy kialakít egy olyan irányítási rendszert, ami kifejezetten az alacsonyan repülő drónok közlekedését szabályozza és hangolja össze. A metódus alapjaiban hasonlítana a nagy, személyszállító repülőgépeknél használt irányítási módszerekre.
Minderre már csak azért is szükség van, mert az utóbbi pár hónapban a drónok árának csökkenésével megszaporodtak a balesetek, amelyeket a felelőtlen, vagy gyakorlatlan „söfőrök” okoztak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak