A Google nem először és egész biztosan nem utoljára hallat magáról, mint lehetséges, jövőbeli mobilszolgáltató. A legutóbbi értesülések ebben a témában hivatalosan, közvetlenül Sundar Pichaitól érkeztek, most azonban a brit The Telegraph munkatársai bírtak szóra egy meg nem nevezett forrást, akinek hitelesnek (de talán inkább hihetőnek) tűnő információi vannak a Google terveiről.
Az USA-ban még van mit tenni
Ezek szerint a Google egészen nagyban játszik, amikor a mobilpiacról van szó, mivel állítólag az egyik legjelentősebb szereplővel, a Hutchison Whampoa vezetőségével folytat tárgyalásokat. A hongkongi befektetőcsoport érdekeltségében több operátor is megtalálható: jelen van a távol-keleti piacon (Vietnám, Indonézia), de Európában is több ország (Ausztria, Egyesült Királyság, Dánia, stb.) nagyobb mobilszolgáltatójához (p. Three) köthető a neve.
A cégek által hivatalosan nem kommentált információk arról szólnak, hogy a Google egy olyan globális hálózatot hozna létre a terület specialistáival kooperációban, ami lehetővé tenné az amerikai felhasználóknak, hogy a világ bármely pontján, a hazai előfizetésükhöz hasonlóan, extra költségek nélkül használhatnák a készülékeiket, indíthatnának hívásokat és küldhetnének üzeneteket. A formálódó megállapodással a Google kifejezetten az USA mobilpiacát szerezné felrázni, ezért lényegében (és az eddigi információkból kiindulva) a roaming megszüntetése lehet az egyik cél.
Ez némileg eltér a március elején elhangzott információktól, amikor a Google igyekezett egyértelművé tenni, hogy nem tör az operátorok életére, nem kíván saját hálózatot építeni, mindössze annyiról van szó, hogy technológiai megoldásokkal segítené a szolgáltatókat a lehető legjobb lefedettség érdekében. A Telegraph által szállított információk viszont már arról szólnak, hogy a korábban partnerként említett Verizont és AT&T-t nyomás alá helyezné a Google azzal, hogy a Hutchison segítségével jobb feltételeket biztosít az előfizetőknek.
Harmadik utas megoldás?
Mindez a cég elképzelése szerint rávehetné a piac nagy szereplőit arra, hogy modernizálják, befektetésekkel, fejlesztésekkel felpörgessék a hálózataikat, mivel jelenleg az USA piaca messze nem annyira kompetitív és sok szereplős, mint amilyen az európai országokban. A roaming az Uniós törekvések miatt egyre jobban a háttérbe kerül, még akkor is, ha tudjuk, hogy a tervezett teljes eltörlése bizonytalan időre eltolódott.
Nem ez az első eset, hogy egy nagy technológiai vállalat beleszólna az operátorok játékába. Jó ideje szólnak pletykák az Apple azon szándékáról, amellyel az iPadekből eltávolítanák a SIM kártyákat és helyettük szoftver segíteni a felhasználót abban, hogy melyik szolgáltató hálózatát válassza, majd használja. Sőt, az Apple olyan szabadalommal is rendelkezik, amely egy eszköz esetében felül írná a vásárló döntését és nem feltétlenül arra a hálózatra csatlakozna, amelyikre előfizetett, hanem arra, amelyik éppen a legjobb minőséget biztosítaná.
Felhőbe vezető út hazai szakértelemmel
Robusztus műszaki háttér, korszerű technológia és a felhasználóbarát kezelhetőség. A Flex Cloudhoz nem kell nagy IT-csapat, csak egy elhatározás és pár kattintás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak