Az évszázados múltú nagyvállalat feje 16 év után távozik. Utódja minden területet felülvizsgál, de az irány egyértelmű: még több adat, még több elemzés, több szoftver és szolgáltatás. A magyar operáció is erre halad.

Saját digitális megoldásaival is javítja termelési hatékonyságát a GE az erőművi berendezéseket gyártó veresegyházi üzemében, amely amúgy a teljes magyar export több mint 4 százalékát állítja elő. A gyár egy év alatt a negyedével csökkentette a karbantartási kiadásait prediktív technológiák bevetésével.

Big datával növelik a berendezések élettartamát

A GE erőművi szektorának az USA-n kívüli legnagyobb üzeme épült fel Veresegyházán, ahol Lencsés Gergő gyárigazgató az Ipar 4.0 hazai kihívásaival foglalkozó – az ipari, oktatási és kutatási szektort képviselő szakértőkkel folytatott – panelbeszélgetésen részletezte hol is tartanak a digitális átalakulásban.

A 2001 óta működő, több mint 2 ezer főt foglalkoztató veresegyházi üzem kis- és közepes teljesítményű gázturbinás erőműveket és erőműalkatrészeket gyárt. Az üzemben évente legyártott erőművek összesített teljesítménye közel 2 gigawatt (ekkora jelenleg a Paksi Atomerőmű kapacitása).

A gyárt hatékonyságát big data technológiával is javítják. A gyártásban használt ún. plazma spray berendezések (ezek 14 ezer Celsius fokon fújnak kerámia port a turbina alkatrészekre) működését hanganalizátorokkal mérték, és az adatokból meghatározták a normál és a meghibásodást előrejelző állapotokra jellemző hangszinteket. Így sikerült a berendezések működési paramétereit úgy finomhangolni, hogy megháromszorozták a plazma spray berendezések élettartamát.

Ez nagy fegyvertény, hiszen a 120 darabos géppark karbantartási költségének a felét teszi ki a hat plazma spray berendezés folyamatos karbantartása és cseréje. A veresegyházi üzemben önmagában ez az egy, adatelemzésre épülő digitális fejlesztés közel 100 millió forinttal csökkentette a gyár karbantartási költségeit.

A digitalizációnak köszönhetően a berendezések működése során keletkezett adatok összegyűjtése és elemzése ma már nagyon olcsó – mondta Lencsés –, és óriási változást hoz a korábbi, statisztikai modellekre épülő, meglehetősen pontatlan karbantartási gyakorlathoz képest.

Új vezető, új szoftverek, régi-új irány

Mozgalmas napokat él az anyavállalat, a 125 éves General Electric (GE). A feltalálózseni Thomas Edison által alapított nagyvállalatnál elérkezettnek látták az időt a vezetői őrségváltásra, miközben lázasan folyik a sok éve megkezdett munka, hogy a cég egyre többet tudjon profitálni az ipari digitalizációban rejlő lehetőségekből.

Ha hinni lehet a belső forrásoknak, a GE-nél már nagyjából öt éve folyik az előkészítése a most bejelentett váltásnak. A vezérigazgatói székben 16 évet eltöltő Jeffrey R. Immelt helyét augusztus elsejével a GE Healthcare jelenlegi vezetője, az 55 éves John Flannery veszi át. Immelt év végéig megtartja elnöki tisztét, de 2018 januárjában ezt a posztot is megörökli tőle frissen kinevezett utódja.

A leköszönő Immelt "uralkodását" kettévágta a 2008-as gazdasági válság. Ekkor kezdődött a rendkívül szerteágazó területeken érdekelt konglomerátu áramvonalasítása. A GE azóta teljesen megvált a médiaérdekeltségeitől (NBC Universal) és majdnem teljesen leépítette a pénzügyi szektorban korábban meglévő pozícióit. Míg 2008-ban a GE Capital és az NBC a vállalati bevételek közel felét adta, tavaly a nem ipari területekkel kapcsolatos forgalom alig érte el a tíz százalékot.

Az utód bejelentését első körben jól fogadták a befektetők, de Flannerynek még bizonyítania kell, hogy vezetése alatt megfelelő irányba áll a még mindig nagyon sok lábon álló gigász. Ez utóbbi a legnagyobb problémája a részvényeseknek, hiszen minél szövevényesebb egy szervezet, annál nehézkesebb, lassabb azt új utakra terelni. Flannery első nyilatkozatában a teljes portfólió alapos átvizsgálását ígérte, valamint azt, hogy mindezt gyorsan, határozottan és kötöttségek nélkül fogja megtenni.

Fókuszban a digitalizáció

A hajtóműgyártástól a gyógyszeriparon át a bányászatig egy sor szektorban érdekelt GE új vezetője lehet, hogy egy-két részlegtől megválik a jövőben, de az bizonyos, hogy a több éve elkezdett digitalizációs fókusz maradni fog. Ez az a terület, ahol sok más szereplő mellett a GE is vezető szerepet igyekszik magának kiharcolni.

A gépek, eszközök szenzorokkal való felszerelése nem újkeletű dolog, ám ezek hálózatba foglalása, egységes egész rendszerként történő működésében rejlik az igazi potenciál. A dolgok internete (IoT) és az ahhoz szervesen kapcsolódó ipar 4.0 óriási lehetőség mind a technológiai, mind az ipari oldalról érkező vállalatok számára. A GE ennek megfelelően első körben magát "operálta meg" és igyekezett gépparkjához, munkafolyamataihoz, rendszereihez megalkotni azok digitális megfelelőjét. Erről a munkáról nemrégiben még egy white papert is megjelentettek [PDF].

A házon belül zajló digitális transzformációhoz nagy segítséget nyújtott az adatok feldolgozását, elemzését végző saját fejlesztésű Predix platform. Ennek üzleti kihasználására indították el két éve a megoldás cloudos változatát, amely számos iparágban érdekelt ügyfélnek kínál lehetőséget az IoT-ben rejlő potenciál gyors kihasználására.

A platform leginkább az energetika, az egészségügy, a járműipar, a vegyipar, a szállítás és közlekedés, az olaj- és gázipar, valamint a gépgyártás területén működő vállalkozásoknak jöhet jól, de ahogy a digitalizáció költségszintje csökken, úgy nyílhatnak meg újabb és újabb piacok a GE számára. A Predix eszköztára egyébként a héten újabb fegyverzettel bővült. Az energia- és közműcégek kereskedői mostantól több információra alapozva, mélyebb elemzések birtokában tudják végezni napi munkájukat.

Minden operációt érint

A változások fő irányairól a GE Hungary elnöke, Joerg Bauer is beszélt a veresegyházi gyárlátogatáson, illetve arról is, hogy mindez Magyarország iparára is pozitív hatással lehet. Bauer még az a kijelentést is megkockáztatta, hogy Magyarország lehet az egyik első digitalizált iparral rendelkező ország a kontinensen. A GE-n mindenstre nem múlik, az elmúlt 2 évben 33 milliárd forintot fektetett be Magyarországon.

Maga a Predix már itt van. A világ első és jelenleg egyetlen, kifejezetten az ipar szereplői számára kifejlesztett felhőalapú informatikai platformjának fejlesztésén magyar fejlesztők és adattudósok is dolgoznak a GE tavaly átadott budapesti fejlesztőközpontjában. Jelenleg egyébként mintegy 14 ezer GE- és közel 11 ezer GE-n kívüli fejlesztő dolgozik együtt a platformon, amelyen napi szinten elemzik például azt az adattömeget, amely a GE-gyártmányú gépekre szerelt mintegy 10 millió szenzorból érkezik.

De hol tartunk mi az Ipar 4.0-ban?

Az Ipar 4.0 magyarországi lehetőségeiről tartott panelbeszélgetésen Mihálydeák Tamás, a Debreceni Egyetem informatikai karának a dékánja, a lehetőségek határtalanságát ecsetelte. Ebben különösen nagy szerepe van-lesz az IoT-nek, mert szerinte ami a termelésben algoritmizálható, azt rá lehet bízni az IoT-s eszközökre.

A National Instruments magyarországi cégének ügyvezetője, Ábrahám László viszont a digitalizált alkalmazások etikus, illetve nem etikus felhasználásának a kérdését is fontosnak tartja. A digitalizációval együtt ugyanis a veszélyek is nőttek, utalt a zsarolóvírusok elterjedésére. Ha a rendszerek nem kellően biztonságosak, az hosszabb távon a digitalizációs folyamatnak is határt szab. A magyar ipar lehetőségeit egyébként Ábrahám is jónak tartja, de szerinte ma még sok a „megélhetési innovátor”: ők nem hasznosítható eredményeket akarnak elérni, hanem pályázati pénzekre vadásznak.

Lencsés Gergő némileg szkeptikusabb volt a magyar lehetőségeket illetően, mint Joerg Bauer. Legalábbis erre utalt az a megjegyzése, hogy nehéz elképzelni, hogy egy olyan országban digitális forradalom lesz, ahol betiltják az Ubert. Nem szabad politikusokra bízni a digitális rendszerekkel kapcsolatos szakmai feladatokat, azokat csinálják inkább a műszaki szakemberek, akik ismerik a fizika törvényeit. A digitális stratégia megalkotását sem jogászokra kell bízni, hanem olyanokra, akik már sikeresen bizonyítottak ezen a téren, például a saját vállalkozásukban.

Cloud & big data

Visszavonulót fújt Európában a TikTok

Az Európai Bizottságnak nagyon nem tetszett a kínai közösségi alkalmazás ösztönzőporgramja, amit olyan addiktívnak és károsnak jellemeztek, mint a dohányzást.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.