Magyar fejlesztők és adattudósok is dolgoznak azon a felhőalapú platformon, amivel a General Electric 2020-ra a világ 20 legnagyobb szoftvercége közé akar kerülni. A budapesti fejlesztőközpontban is épül az ipari internet.

Nyolcmilliárd forintból épít a GE Budapesten digitális fejlesztőközponotot, amivel újabb 400 fővel bővíti a GE a magyarországi alkalmazottainak számát (már jelenleg is több mint 10 ezren dolgoznak a vállalatnak). A központ profilja a szoftverfejlesztés lesz, ahova értelemszerűen szoftvermérnökök, fejlesztők adattudósokat keresnek. A központban az üzleti folyamatok és alkalmazások rugalmasságát javító informatikai megoldások és big datához kapcsolódó megoldások készülnek majd, de infrastruktúraépítéssel és működtetéssel is foglalkoznak. A budapesti lesz az első ilyen központja Európában. Eddig a három amerikai központ mellett csak Indiában és Szaud-Arábiában működött egy-egy hasonló létesítmény.

Predix az ipari internet felhő platformja

A magyarországi szakemberek is azon a felhőalapú nyílt ipari informatikai platformon, a Predixen dolgoznak, melynek bétáját tavaly augusztusban indította a GE. A most felállított központ az induláskor a magyarországi és külföldi GE vállalatoknak nyújt szolgáltatásokat, amit a későbbiekben a GE ügyfelekre is kiterjesztenek majd. Megtudtuk, hogy Magyarországon egyelőre két vállalkozás dolgozik a Predixen.

A platform használatával a nagyvállalat tervei szerint elsősorban az energetika, az egészségügy, a járműipar, a vegyipar, a szállítás és közlekedés, az olaj- és gázipar, valamint a gépgyártás területén működő vállalkozások hatékonysága növelhető. A Predix lehetőséget ad arra, hogy a felhasználók adatokat vigyenek fel a rendszerbe és számításokat végezzenek a kezelt gépek és berendezések adatait felhasználva, akár az adott vállalat szintjén, akár a felhőben.

A GE is beszáll az utánpótlás-nevelésébe

A GE létszámbővítésését is nehezíti munkaerőhiány. A cég ezért előremenekült, azaz beszállt az utánpótlásképzésbe. Eddig főleg az egészségügyi kutatás-fejlesztés területén alakított ki együttműködést több hazai felsőoktatási intézménnyel is, de ezt kiterjesztik a műszaki és informatikai oktatást végző intézményekre is. A cél, hogy a Predix előbb-utóbb az egyetemi tananyag része legyen.

A hivatalos központ átadó apropóján Joerg Bauer, a GE Magyarország elnöke arról beszélt, hogy a digitalizáció, amelyet a 4. ipari forradalomnak is neveznek, jó lehetőséget ad a cégnek is arra, hogy hagyományos gép- és berendezésgyártóból digitális iparvállalat legyen. A cél nem kisebb, minthogy a globális vállalat az évtized végére megháromszorozza a digitális szolgáltatásokból származó tavalyi 5 milliárd dolláros bevételét. A digitális üzletágat részben organikus módon kívánja bővíteni, részben felvásárlásokkal.  

Fel kell pörgetni Európát

Európa növekedése nagy mértékben lelassult, míg 2000-ben a világgazdaság GDP-jének még nagyjából a harmadát adta, addig idén már csak a 25 százalékát, és ha ez így megy tovább 2030-ban pedig már kevesebb, mint a 20 százalékát termeli meg – mutatott rá Peter Stracar, a GE közép- és kelet-európai üzletágának vezérigazgatója. Amerika és Ázsia technológiai területen sok mindenben lekörözte az utóbbi években az öreg kontinenst, de az ipari internet alapját adó automatizálásban az európaiak ma is meghatározó szerepet játszanak. Az is igaz azonban, hogy a 2008-as  pénzügyi válságot megelőző évtizedben a termelékenység átlagos növekedése az Európai Unióban egészségesnek mondható 1,8 százalékos volt, az elmúlt öt évben viszont 1 százalék alá esett.

A GE több mint 27 éve van jelen Magyarországon, 12 gyárat, 5 kutatás-fejlesztési központot és 3 üzleti  központot üzemeltet 13 magyar nagyvárosban. A társaság az elmúlt két évben több mint 33 milliárd forintot fektetett be nálunk.

Cloud & big data

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.